47 km lietadlom z Viedne do Bratislavy

05.11.2021

Glasgowský klimatický samit. Politici sa bijú do pŕs, ako oni tú Matku Zem zachránia. A Greta Thunbergová hystericky plače. Uhlíková stopa mohutných lietadiel politikov, či niekoľko desiatok obrnených automobilov J. Bidena svedčí o opaku. Len sa búchajte do pŕs, ale "skutek utek!" Ešteže naša prezidentka Zuzana Čaputová zachraňuje situáciu a na samit letí pravidelnou leteckou linkou. Ak by aj chcela ešte znížiť uhlíkovú stopu skoro na nulu, určite uznáte, že koňmo ísť z Bratislavy do Glasgowa je trocha pritiahnuté za vlasy.

Keby išla prezidentka z Bratislavy do Viedne, určite by neletela. Vzala by si vládny bavorák. Nemusel by robiť cestu na Letisko M.R.Štefánika a potom bavorák rýchlo 50 km do Schwechatu, aby mala do čoho prezidentka po prílete presadnúť. Bývalý premiér M. Dzurinda by túto vzdialenosť prebehol alebo so svojou prerepúťou prešiel na bicykli, aby uhlíková stopa bola minimálna. Budúci austrálsky rančer R. Sulík by to hravo precválal na koníkovi. Určite by sa našli politici, čo by využili na tejto ceste vlak alebo loď.

Iného názoru bola čelná úradníčka Európskej komisie. Ísť takú štreku audinou, či nevdojak elektromobilom? Veď to je pod dôstojnosť jej majestátu! Zvlášť, keď viezla miliardy na plán obnovy.

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa dostala pod paľbu kritiky za svoj let z Viedne do Bratislavy súkromným lietadlom, píše N-TV. Von der Leyenová bola obvinená z "ekologického hriechu", pričom stanica poznamenala, že počas letu do nevýznamnej vzdialenosti vyprodukuje lietadlo viac ako tonu oxidu uhličitého.

(Poznámka: Ak sa láskavý čitateľ zamyslí, že je to konina letieť z Viedne do Bratislavy a myslí si, že je to tlačová chyba, nemá pravdu. Skutočne sa tak stalo.)

Generálny tajomník Európskej únie daňových poplatníkov Michael Jager kritizoval šéfku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú za jej 19-minútový let súkromným lietadlom, píše N-TV. Príspevok pripomína, že let sa uskutočnil ešte v júni, von der Leyenová použila lietadlo na cestu z Viedne do neďalekej Bratislavy. Podľa Jagera je tento čin "ekologickým hriechom".

Negatívne na počin šéfky Európskej komisie reagoval aj poslanec Spolkového snemu Jan Schmike, píše denník. "Ak chcete zmenu, musíte ísť príkladom. V opačnom prípade vo vás nebude dôvera," cituje N-TV Schmikeho.

Podľa N-TV je vzdialenosť z Viedne do Bratislavy len 47 km. Lietadlo zároveň pri takomto lete vyprodukuje viac ako tonu oxidu uhličitého.

Cesta von der Leyenovej z Viedne do Bratislavy lietadlom bola podľa jedného z predstaviteľov Európskej komisie spôsobená tým, že neboli iné možnosti logistiky. Okrem toho dôvodom použitia súkromného lietadla boli preventívne opatrenia súvisiace s koronavírusom.

Predstaviteľ EK s príjmom nad 10 000 eur má zrejme občanov EÚ za volov. Veď audina zo Schwechatu ujde vzdialenosť do Bratislavy v kratšom čase, ako let plus cesta z Ivánky, možno aj skôr a bez prestupovania. A žeby EK, nemala z hľadiska možnosti logistiky, k dispozícii jedno auto?

Tiež preventívne opatrenia voči koronavírusu pre cestu autom, či lietadlom by mali byť celkom podobné. Hoci, ako sme videli na samite v Glasgowe, niektorí vyvolení, či zvolení sú tak imúnni voči všetkému, že si myslia aj voči tejto pliage, takže nejaké rúška vôbec nepoužívali.

A tak si záverom môžeme povzdychnúť: "Čo je dovolené bohovi, nie je dovolené volovi (voličovi)?" Aj keď sme čelných šéfov EK vôbec nevolili.