Aké sú ceny vakcín proti COVID-19?

21.12.2020

Belgická štátna tajomníčka pre rozpočet Eva de Bleeker (strana Otvorení flámski demokrati a liberáli) zverejnila na Twitteri cenový zoznam popredných vakcín Covid-19, ktoré má EÚ v úmysle kúpiť, informuje denník The Guardian a portál Politico.eu. Najlacnejšia je britská vakcína Oxford/AstraZeneca a najdrahšia americká Moderna. Samozrejme, táto správa nepotešila výrobcov vakcín, ktorí sa ponáhľali obviniť Európsku úniu z porušenia dôvernosti, uvádzajú The Guardian.

Belgická štátna tajomníčka zverejnila na Twitteri cenník s počtom dávok každej vakcíny, ktorú chce jej krajina kúpiť v rámci dodávky pre EÚ. Tweet, ako to už býva v našich demokratických krajinách pomaly zvykom, bol samozrejme čoskoro odstránený, ale nie dosť rýchlo na to, aby zabránil zainteresovaným urobiť screen stránok na obrazovke, ktoré sú teraz verejne prístupné.

Zatiaľ čo priaznivcov kampane za dostupnosť liekov táto transparentnosť potešila, farmaceutické spoločnosti to vôbec neocenili. Spoločnosť Pfizer sa sťažovala na porušenie ochrany obchodného tajomstva. "V dohode s Európskou komisiou sú tieto ceny stanovené v doložke o dôvernosti," uviedla v rozhovore pre belgické noviny Le Soir hovorkyňa amerického výrobcu liekov v regióne Beneluxu E.Schrepen.


Podľa zverejnených informácií (Politico.eu) budú ceny vakcínproti Covid-19 za 1 dávku takéto:

• Oxford/AstraZeneca - 1,78 EUR, 
• Johnson & Johnson - 8,50 USD (6,93 EUR),
• Sanofi/GSK - 7,56 EUR, 
• Pfizer/BioNTech - 12 EUR,
• CureVac - 10 EUR,
• Moderna - 18 USD (14,68 EUR).

Ako uvádza denník, všetky krajiny na svete majú záujem o masové očkovanie proti Covid-19 a vynakladá sa veľké úsilie na vypracovanie programu, ktorý by všetkým poskytol dostatočný prístup k vakcínam na očkovanie zraniteľnej populácie. Ceny liekov a vakcín však vždy boli prísne stráženým obchodným tajomstvom.


"O tomto prípade nemôžeme nič povedať. Všetko, čo súvisí s vakcínami a cenami, podlieha ustanoveniam o mlčanlivosti vo verejnom záujme, ako aj v záujme prebiehajúcich rokovaní," uviedol na brífingu zástupca Európskej komisie.


Belgicko zakúpilo viac ako 33 miliónov vakcín v celkovej hodnote 279 miliónov EUR, uviedli The Guardian. Spojené kráľovstvo, ktoré nie je súčasťou systému EÚ, zakúpilo 357 miliónov dávok siedmich rôznych vakcín vrátane 40 miliónov dávok vakcíny Pfizer/BioNTech, ktorá bola v Spojenom kráľovstve schválená skôr, ako v iných krajinách. K dispozícii má tiež 100 miliónov dávok vakcíny AstraZeneca.

Spojené kráľovstvo zároveň, podobne ako EÚ, zaplatilo vopred značnú časť sumy na pomoc pri vývoji mnohých vakcín, včítane vakcín AstraZeneca, takže konečné ceny za ne budú nižšie. Nepodporili však vývoj vakcíny Pfizer/BioNTech ani vakcíny Moderna, takže cena týchto vakcín bude vysoká.

USA medzitým zaplatili za vakcíny viac ako Európa. Analytici odhadujú, že EÚ získala 24 %-nú zľavu na vakcínu Pfizer v porovnaní s cenou v USA. To sa dá čiastočne vysvetliť skutočnosťou, že EÚ pomohla financovať počiatočnú fázu výskumu spoločnosti BioNTech. Napríklad USA zaplatia za dávku vakcíny Oxford/AstraZeneca 4 USD (3,26 EUR), v porovnaní s cenou 1,78 EUR teda o 45 % viac. Na druhej strane vakcína Moderna vyvinutá v Cambridge v Massachusetts bude na európskom trhu stáť o 20% viac pri cene 18 USD za dávku v porovnaní s 15 USD v USA.


Ako zdôrazňujú The Guardian lieky a očkovacie látky sú v USA tradične nákladnejšie, pretože neexistuje žiadny mechanizmus nákladovej efektívnosti, ako je to v Spojenom kráľovstve a niektorých ďalších krajinách, ktorý umožní posúdiť ich hodnotu. V Amerike existuje voľný trh a za lieky sa platí v rámci programov zdravotného poistenia.