Mesto Košice - ako sa bačuje - kde sa šetrí a kde nie

23.02.2020

V mesiaci december 2019 pristúpilo mesto Košice k módnej vlne a zdvihlo dane z nehnuteľností. Najviac na to doplatia malé mestské časti ako Pereš, Lorinčík. Tam táto daň vyletela raketovo až o neskutočných 240 %!

Starosta mestskej časti Pereš zverejnil "že z ministerstva financií mu potvrdili, že mesto Košice je v dobrej finančnej kondícii a akékoľvek zvyšovanie daní je zbytočné a neracionálne". O desiatky percent vzrastie tiež daň za odpad.

Kde sa však zjavne ani v "kríze financií" nešetrí - Mzda primátora

Keď bol Ing. Jaroslav Poláček zvolený za primátora, prvé čo si uvedomil, bolo koľko práce ho čaká. A tak si dal navrhnúť po 2 mesiacoch viceprimátorom Marcelom Gibódom zvýšenie platu o 40 % (za zvýšenie hlasovali dve tretiny poslancov). Dnes poberá 5 316 eur. Zákonné minimum primátora mesta nad 100 000 obyvateľov je 3,98-násobok priemernej mzdy v hospodárstve za predchádzajúci rok, čo je 3 797 eúr. Zastupiteľstvo môže zvýšiť plat primátora o 60 %. J. Polaček bol skromný, nechcel maximálne zákonné zvýšenie o 60 %. A tak poberá len 5 316 eur.

Systémom "ja na bráchu, brácha na mně" zasa primátor naoplátku schválil plat viceprimátorom po 2 800 eur. Nevďak však vládne svetom. Od júna 2019 Poláček zvýšil o 25 % plat viceprimátorke Gurbáľovej na 3 500 eur, Gibóda naoko utrel ústa. Na otázku, kedy dostane pridané, alebo či je s jeho prácou nespokojnosť, magistrát neodpovedal. Ale vlastne prečo sa pýtame, pán Gibóda sa vyskytuje vo vedení asi 10 mestských podnikov, zariadení a pod. A všade sa tam platí...

Primátor mal pritom dvakrát šťastie, čo sa jeho zaslúženej mzdy týka. Po necelom roku poslanec Henrich Burdiga usúdil, že mesto má zlú finančnú situáciu a primátor toho neurobil až tak veľa a navrhol znížiť plat primátora na zákonom stanovené minimum 3 797 eur. Návrh neprešiel o 2 hlasy.

Druhé šťastie má primátor v tom, že jeho plat sa odvíja od priemernej mzdy v hospodárstve. Jej nárast zverejní štatistický úrad v marci 2020 a spätne k 1. 1. 2020 sa prepočíta aj plat primátora. Za 3. štvrťrok 2019 priemerná mzda medziročne vzrástla o 7,7 % na 1 068 eúr. Oproti 2. štvrťroku to bolo o 0,9 %. Dá sa predpokladať, že oproti roku 2019 priemerná mzda vzrastie o min. 8 %, a preto sa plat J. Poláčka zvýši na približne 5 750 eur. To že je to viac ako plat premiéra je samozrejmé...

Teda rekapitulujme: primátor Košíc bude od 1. 1 . 2020 poberať 5 750 eur, viceprimátor Gibóda 2 800 eur plus odmeny za "riadenie" v iných mestských podnikoch, viceprimátorka Gurbáľová 3 500 eur (pokiaľ im primátor po svojom vzore plat nezdvihne). Spolu vedenie dostane 12 500 eur mesačne, čo znamená 144 600 eúr ročne bez odvodov na poistenie. A aby na to bolo, treba zvýšiť dane maskované vraj nákladmi na sociálne balíčky vlády...

Súkromný dôvod zálusku primátora na VVS ?

Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a. s., Košice (VVS) patrí k úspešným akciovkám, ktorej akcionármi sú obce a mestá. Každý akcionár môže vyskakovať do hodnoty jeho akcií. Jaroslav Poláček však vyskakuje oveľa vyššie. Urazilo ho asi, že nebol zvolený do štatutárnych orgánov, pretože nemá toľko akcií aby ho zvolili. A tak bojuje ďalej ako lev za "práva Košíc". Naozaj za práva Košíc? Mimochodom účasť v orgánoch akciovky je relatívne dobre honorovaná. No, nezíde sa vám nejakých 2 000 eur mesačne?

Sľuboval dynamický rast mesta - zatiaľ dynamicky narástol len repre fond

Denník Pravda 18. 2. 2020 uviedol:"že mesto (pozn. Košice) nemá presne vymedzené pravidlá, na čo a v akej miere sa majú využívať peniaze z reprezentačného fondu. Vlani mal takto Poláček k dispozícii 70 000 eur". Vo všeobecnosti reprezentačný fond slúži na pohostenie návštev a delegácií, reklamu a darčeky v malom rozsahu. V praxi to znamená, že keby primátor hostil delegácie každý deň v roku, mal by denne k dispozícii 191 eur! Za to sa dá naozaj slušne "pojesť a popiť", ešte aj domov fľašu pribaliť...

Kauzu začal poslanec Djordjevič, ktorý poukázal na to, že aj po obdržaní diét na zahraničnú cestu sa napriek tomu míňali peniaze z repre fondu, napríklad na cukrovinky, čokoládu a pod. Ukázal účtenky primátora za pivo, šnaps - pracoval aj o 23.00 hod. Údajne aj denné obedy si dáva primátor preplácať na faktúru.


Zistenia sú podľa Djordjeviča šokujúce: "Drahé jedlá, luxusný alkohol a takmer pri každom obede litre piva." Primátor si teda vraj nechal preplatiť bločky aj zo zahraničných pracovných ciest, kde účastníci dostávajú diéty zo zákona. "A tých ciest veru nebolo málo,"dodáva poslanec.

Najviac ho však zaujal nápoj z Atén s názvom PORNSTAR za 8 eur. Posedenia oficiálne evidované ako "Pracovné obedy" sa mali často končiť až v noci a popri pive sa na účtenkách objavoval aj tvrdý alkohol.

"Mám taký pocit, ako keby si niekto plnil detské sny. Čokolády, ovocie, pochutiny, žuvačky, chlebíčky, misy na poradách sú bežným javom. Takéto správanie, hraničiace s obžerstvom je veľmi zlým signálom pre Košičanov, ktorým mesto zvýšilo v uplynulom roku skoro všetko, čo sa zvýšiť dalo," konštatoval Djordjevič.

Mestské zastupiteľstvo odsúhlasilo na reprezentačné výdavky a dary na rok 2019 sumu 70-tisíc eur. Starosta mestskej časti Pereš Jozef Karabin tvrdí, že "za takú sumu sa dá v meste kúpiť dvojizbový byt." Kde sa na Polačeka hrabú bývalí komunistickí papaláši!

Polaček výšku fondu zdôvodňoval titulom Európske hlavné mesto dobrovoľníctva či majstrovstvami sveta v hokeji. V rámci týchto podujatí bolo jeho povinnosťou prijímať delegácie a postarať sa o ne.

Karabin sa však hnevá. "To je cez čiaru. Ako starosta mám v reprefonde sumu 200 eur. Určite ho nemíňam na alkohol," podotýka starosta Pereša.

Poslanec Djordjevič však vyťahuje ďalší bloček, ktorý bol zaplatený z fondu. "Nechal si preplatiť bločky zo zahraničných pracovných ciest. Kupoval aj čokolády, ovocie, pochutiny, žuvačky, chlebíčky," vyratúva.


Majú to dokazovať oficiálne bločky z reprezentačného fondu mesta, na ktorých vidno položky s alkoholickými nápojmi v nočných hodinách, ale aj dopoludnia, ranný účet za šalát s rožkami či rôzne špeciálne drinky na zahraničných cestách, ako je napr. nápoj Pornstar v Aténach za 8 €.


Za rok 2019 sa z reprefondu minulo vyše 68-tisíc €, čo vysoko prevyšuje výdaje ostatných krajských miest.

Košický hlavný kontrolór Pavol Gallo však pre denník Pravdu potvrdil, že prešetrovanie začal už z vlastného podnetu. "Mali by sa však presnejšie definovať pravidlá. Zisťovať môžeme, či výdavky boli hospodárne a či mali opodstatnenie," uzavrel Gallo. Narábanie s týmto fondom teda prešetrí mestský kontrolór a my vás budeme o tom informovať.

Primátor Polaček zareagoval, že nemá problém s konštruktívnou kritikou, práve naopak, posúva ho to vraj dopredu. "V prvom rade, reprezentačný fond mesta neslúži výhradne pre primátora. Využívajú ho aj námestníci, sekretariát, ale aj protokol na zabezpečenie všetkého potrebného pre návštevy. Peniaze z neho sa využívajú na rôzne veci. Keby sme to mali rozdeliť na drobné, tak ja osobne som z neho použil dve, možno tri stotiny," uvádza na margo tvrdení košického poslanca vo svojom blogu.

Košický primátor ešte na svojom blogu poznamenáva: "Djordjevič píše, že sa napchávam a pijem na účet mesta a má pravdu. Tak isto, ako sa predo mnou napchával a pil Raši, Knapík, Trebula, Bauer, Schuster a ďalší. Lebo to napchávanie a pitie nie je v skutočnosti napchávanie a pitie, ale väčšinou rokovanie alebo protokolárne nadväzovanie spoluprác. Naše mesto má viac ako 20 partnerských miest, s ktorými spolupracujeme a navštevujeme sa."

Keď v komunálnych voľbách obsadili rôzni nezávislí od politických strán aktivisti miesta predsedov VÚC a primátorov miest, tvárili sa, že im ide o pravdu, česť a pokoru pred vôľou voličov.

V Banskobystrickom kraji potom kľakla doprava, Košice prišli o olympiádu mládeže (a tým aj o kompletnú rekonštrukciu športovísk a internátov), ďalšia rekonštrukcia električkových tratí je v nedohľadne, tenisové centrum je blokované. Jednoducho zodpovednosť za veľké projekty urobila z aktivistov skôr pasivistov, zvlášť, keď dovtedy mnohí z nich pracovali nanajvýš s výškou rozpočtu na úrovni domácnosti.


Ale pre úplnosť musíme uviesť, že Košice mali aj novinku - cez Vianoce na Hlavnej ulici kolotoč, či presnejšie ruské koleso. A na také srandičky treba mať peniaze, peníze, peňeži, money či dengi. Kde ich však vziať? Ušetriť niekde (ako na zimnej údržbe) alebo vycicať obyvateľov.

Zimná údržba - zníženie nákladov, ak nerátame do zvláštnych nákladov na toto opatrenie aj smrť občana Košíc...

Primátor hneď po zvolení vehementne kritizoval tzv. chodníkový zákon. Zrejme by bol rád, aby na chodníkoch (pozemkoch mesta) ďalej boli nútení pracovať ako nevoľníci - majitelia domov a bytoviek.


Náš Spravodaj upozornil na to, že mesto je povinné tento zákon plniť a upozornil na to aj prokuratúru. Veď to čo urobil primátor, že osadil 700 tanbuliek, že tam mesto nebude vykonávať zimnú údržbu, čo hrdo aj podpísal, je prečin všeobecného ohrozenia s dôsledkami škody, ktoré zaplatí mesto, t. j. my občania z daní (nie primátor).Čítajte viac...

Mesto tak "ušetrilo" na rozpočte zimnej údržby ak nerátame vyrobené desiatky tabúľ s nápisom "chodník v zime neudržiavaný". Polovica chodníkov bola cez túto zimu neudržiavaná. Aj pri ultra krátkej zime sa však vykľul výsledok viac ako smutný - len za jeden studený deň vyše 300 ošetrených na traumatológii. Bohužiaľ jedno pošmyknutie a to priamo na šmykľavom chodníku pred magistrátom v januári 2020 malo smrteľné následky. Bolo podané aj trestné oznámenie. Zisťujeme jeho osud.

Dane, dane alebo občan, zaplať nám to

"Potrebujeme peniaze na chodníkovú novelu, vyššie platy pre úradníkov a sociálne balíčky nariadené vládou," argumentoval na zasadaní mestského zastupiteľstva primátor. Síce na chodníkovej novele celkovo ušetril, ale ako argument mu to bolo aj tak dobré.

Hovorí starosta MČ Pereš J. Karabin (Informačný list Pereša 15. 2 2020): " Keď som argumentoval na Rade starostov v prítomnosti primátora pred začiatkom mestského zastupiteľstva, či za posledných 8 rokov zdražel plyn, elektrina, voda, benzín, nafta, oblečenie, potraviny o 240 %, prípadne išli mzdy hore o 240 %, tak nastalo ticho."

"Najvyššie mestské dane majú platiť občania najmenších mestských častí, ktorých je 20 %, a to zvýšené o 240 %, vo väčších mestských častiach bude to zvýšenie nižšie. Prečo? Lebo tam býva 80 % voličov Košíc," kladie starosta otázky primátorovi - no nikto sa s ním nebaví.

Záverom starosta Karabin dodáva: "Aj keď obyvatelia malých mestských častí zaplatia daň za nehnuteľnosť zvýšenú o 240 %, do rozpočtu Pereš, Lorinčíka, či Myslavy prispeje mesto len 3 % najviac."

20. 2. 2020 poslanci mestského zastupiteľstva schválili rozpočet na rok 2020. Príjmová stránka predstavuje 225,2 mil. eur, výdaje o 1 mil. eur menej. "Vládne sociálne balíčky a rôzne zmeny zákonov znamenali pre mestský rozpočet výpadok takmer 20 mil. eur. Preto sme potrebovali zvýšiť miestne dane a poplatky,"vyjadril svoju spokojnosť primátor Poláček.

Programový rozpočet mesta v roku 2019 pritom počítal s celkovými príjmami na úrovni 208 mil. eur. Príjem z dane z majetku z toho bol 22,3 mil. eur, za komunálny odpad na poplatkoch mesto malo vybrať 8,6 mil. eur.

Vinou bližšie nevyčíslených sociálnych balíčkov a zákonov údajný výpadok v mestskom rozpočte 20 mil. eur zaplatí občan vo forme zvýšených daní a poplatkov - v niektorých prípadoch aj 2,4-krát viac. Alebo možno aj aby bolo na personálne náklady na vedenie mesta vo výške vyše 210 tis. eur, či na obedy, pohostenie, cukrovinky a aj primátorovu rannú tresku s rohlíkom možno po ťažkej noci s pivom a Pornstarom, a to vo výške 70 tis. eur.

Teda obyvatelia Košíc sa majú načo tešiť. Teraz ich mnohých tak nezaujíma. Ešte nedostali výmer na odpad a daň z nehnuteľností. Situáciu potom budeme monitorovať.

Záverom

Chceme podotknúť, že primátori prichádzajú a odchádzajú. Jeden tu zanechal krásne vybudované centrum, ďalší nepokazil nič, lebo nič nerobil, za éry iného z Košíc zmizlo 16 futbalových ihrísk, iný urobil mesto kultúry a rekonštruoval električkové trate.

Čo zostane po súčasnom primátorovi okrem platu 5 316 eur mesačne a 70 000 eur repre ročne? Je to v jeho rukách.

A ešte jedna poznámka. Výrazom právneho bezvedomia bolo vyhlásenie primátora vo vzťahu k zmluve EEI, že všeobecné záväzné nariadenie mesta je nadriadené obchodnej zmluve. A môžeme tu mať nový Strelingstav. EEI vysúdi, občania zaplatia, J. Poláčka sa to týkať nebude, lebo už primátorom asi nebude.

Veď primátor dozaista neinformoval zastupiteľstvo, že Krajský súd v rozhodnutí sp.zn. 2Cob/114/2019 o potvrdení neodkladného opatrenia v prospech EEI uviedol nekompromisne v bode 31.:

"Prijatím novely VZN mesta Košice č.157 (konkrétne jej novým § 11 b ods. 5) žalovaný (rozumej mesto Košice) skutočne zakázal možnosť poveriť prevádzkou parkovacích miest inú právnickú osobu. Aj bez ohľadu na protiprávnosť takéhoto konania ako je to bližšie uvedené v odsekoch 18 a 19 tohto odôvodnenia, je potrebné konštatovať, že takáto úprava by po jej dôkladnejšom právnom rozbore mohla byť minimálne v rozpore so zákonom, pretože možnosť poveriť prevádzkou inú právnickú osobu vyplýva priamo z obsahu vyššie citovaného § 6a ods. 2 Cestného zákona, zatiaľ čo žalovaný túto možnosť vo svojom normatívnom akte priamo zakázal. V tejto súvislosti je treba uviesť, že zákon je právna norma vyššej právnej sily ako je všeobecne záväzné nariadenie obce."

Tak konečne súd jasne povedal, že to s čím kŕmil vtedajší kandidát na primátora Polačko občanov mesta Košíc, bol riadny právny blud. Blud, ktorý zase budú musieť nebodaj zaplatiť oni svojimi daňami.

Povedané slovami Krajského súdu Košice:

" Prijatím príslušnej novely VZN žalovaným došlo ku zákazu možnosti poveriť prevádzkou parkovacích miest v meste Košice inú právnickú osobu. Z vyššie uvedených okolností prípadu je dostatočne možné uzavrieť, že prijatie novely je účelovým krkom žalovaného, ktorý mal v prospech žalovaného ovplyvniť existujúce sporné vzťahy medzi mestom a EEI. Takéto konanie žalovaného mesta považuje aj odvolací súd (rovnako akom súd prvej inštancie a žalobca EEI) za protiprávne a to z rovnakých dôvodov ako to bolo uvedené v napadnutom rozhodnutí, kde bolo poukázané na obsah Nálezu Ústavného súdu SR zo dňa 25.mája 2000. S obsahom tohto nálezu sa súd stotožňuje a taj napriek námietkam žalovaného mesta Košice."

A naozaj len pre tých najzvedavejších uvádzame právnu vetu z Nálezu ÚS SR:

"Ak chce obec s miestnymi komunikáciami, ktoré sú jej majetkom podnikať, tak musí vo vzťahoch súvisiacich s podmienkami vystupovať ako subjekt súkromného práva a nemôže stanovovať zmluvnú podmienky vlastného podnikania ako subjekt verejnej moci v podobe normatívneho právneho aktu, ktorým všeobecne záväzné nariadenie obce nesporne je."

Je zjavne na mieste, aby sa zaviedla hmotná zodpovednosť zvolených funkcionárov a to v plnom rozsahu. Potom sa možno prestanú drať do funkcií podvodníci či hlupáci.