Ako Donald už pred dvomi týždňami vyhral nad coronavírusom
Ešte pred štyrmi týždňami prekypoval americký prezident Donald Trump dôverou, že pandémia spôsobená coronavírusom bude mať na USA len malý dopad. "Zmizne to, jedného dňa ako zázrakom zmizne," prehlásil 28. februára v Bielom dome. Aká to bola chybná predpoveď, ukázali tri štatistiky zverejnené vo štvrtok 26.marca, napísal ekonomický denník Financial Times v analýze nazvanej "Chaotická coronavírusová kríza Donalda Trumpa".
Vo štvrtok totiž predstihli Spojené štáty v počte nakazených Čínu a majú ich najviac na svete. Vláda tiež oznámila, že za týždeň pribudlo 3,3 milióna nezamestnaných, teda päťkrát toľko, ako bol predchádzajúci rekord. A v New Yorku na záchranku volalo viac ľudí než 11. septembra 2001...
Po celej krajine guvernéri a starostovia žiadajú Washington, aby zaistil viac pľúcnych ventilátorov a ďalšieho zdravotníckeho materiálu a vyzývajú ľudí, aby zostali doma a bránili tak v šírení vírusu. Trump reagoval nápadom otvoriť ekonomiku do Veľkej noci..."Budete mať plné kostoly po celej krajine," povedal televízii Fox News 24. marca. "Bude to nádherné!"
Američania tak sledujú krízu na akoby rozdelenej obrazovke ukazujúcej stret názorov a faktov, ktorý formuje prístup federálnej vlády ku pandémii a tiež to, aké budú vyhliadky ekonomiky a novembrové prezidentské voľby.
Na jednej strane je to neustály tok pochmúrnych správ o postupe choroby v amerických mestách. "Je to ako rýchlovlak, pretože čísla idú hore veľmi rýchlo," varoval demokratický guvernér štátu New York Andrew Cuomo.
Ale pohľad z Bieleho domu je o hodne iný. S pozornosťou pevne upretou na svoje vyhliadky na znovuzvolenie, Trump organizuje každý deň tlačové konferencie, kde pravidelne bagatelizuje závažnosť pandémie. Celá situácia skoro pripomína frašku a minulý týždeň to zdôraznila otázka na svetoznámeho experta na infekčné choroby Antonyho Fauciho, ktorý je v coronavírusovom krízovom tíme. Na otázku časopisu Science, ako môže predstaviteľ "pravdy a faktov" stáť na pódiu v Bielom dome, keď prezident uvádza také zavádzajúce informácie, Faucí veľmi priamočiaro odpovedal: "Nemôžem skočiť pred mikrofón a odstrčiť ho!"
Niektorí najostrejší Trumpovi kritici sa utešovali, že USA aspoň nečelili za tri roky jeho vlády žiadnej existenčnej kríze. Ale coronavírusová kríza ukázala, ako je prezident, ktorý typicky reaguje výbuchmi hnevu, zle pripravený na to, ako sa postaviť k pandémii.
"Trumpovo nevyrovnané, matúce, sebastredné a často ignorantské chvastanie viedlo ku stále síliacej kritike od vedcov, zdravotníkov, novinárov a ďalších," povedal profesor na Harvardskej univerzite David Gergen, ktorý bol poradcom štyroch prezidentov od Richarda Nixona po Billa Clintona. "Myslí si, že on a jeho tým robia "úžasnú" a "neuveriteľnú" prácu, zatiaľčo jeho kritici si myslia , že je čím ďalej nebezpečnejší."
Trump chce zastaviť ekonomický prepad spôsobom, ktorí kritici považujú za bezostyšnú snaho napomôcť svojmu znovuzvoleniu. Ale čelí už aj odporu i od niektorých blízkych spojencov.
"Nebudeme mať normálne fungujúcu ekonomiku, pokiaľ budú nemocnice zahltené a tisíce Američanov bez rozdielu veku, včítane ošetrovateľov a lekárov, budú umierať, pretože sme neurobili, čo je treba ku zastaveniu vírusu," povedala republikánska kongresmanka Liz Cheyenová.
Vo štvrtok napísal Trump guvernérom dopis s plánom, podľa ktorého by vláda určovala mieru rizika v jednotlivých okresoch a umožnila niekde návrat ekonomickej aktivity. Ale podľa republikánskeho guvernéra Marylandu a predsedu združenia guvernérov Larryho Hogana to nie je realistické. Chabá miera testovania podľa neho znemožňuje presné rozhodnutia o rizikách v jednotlivých okresoch.
Rozhodnutie o uvolnení reštrikcii pohybu je na guvernéroch, čo obmedzuje manévrovacie možnosti Bieleho domu. A podľa Hogana sa bude väčšina guvernérov riadiť podľa expertov a nie podľa Bieleho domu.
Hogan ocenil, že Trump poveril Federálnu agentúru pre riešenie krízových situácií (FEMA), aby pomáhala štátom so získavaním rúšok a ventilátorov. Je to však len "malé percento" toho, čo štáty potrebujú. "Vo všetkých štátoch sme pozadu a nezdá sa, že by v zemi boli dostatočné zásoby, aby sme zvládli vlnu, ktorá nás čaká," povedal Hogan.
Pozitívne bolo prijaté prezidentovo januárové rozhodnutie zakázať lety z Číny a zaviesť reštrikcie na cestovanie z Európy. Podľa expertov ale mala administratíva zaistiť viac materiálu, napríklad rúšok. Rovnako tiež zdravotníckych odborníkov znepokojuje Trumpova snaha za dva týždne znovu otvoriť ekonomiku. "To je šialené. Snažíte sa zabiť obyvateľstvo?" povedala virologička Theodora Hatziioannouová z newyorskej Rockefellerovej univerzity.
Trump minulý týždeň dôrazne odmietal tvrdenie, že stavia svoje znovuzvolenie nad zdravie verejnosti. Ale obavy, že sa sústredí na politiku, posílil tým, že sa vyhol otázke, či s ním jeho poradci súhlasia v názore na skoré otvorenie ekonomiky. Fauci sa - rovnako ako ďalší prezidentovi poradci - potom snažil jeho prehlásenie mierniť a povedal, že otvoriť ekonomiku na Veľkú noc je len ašpirácia...
Aj keď Trumpa odborníci kritizujú, jeho čísla v prieskumoch sa zdvihli. Podľa Gallupovho ústavu je s jeho pôsobením vo funkcii spokojných 49 percent dotazovaných, teda o 5 percent viac než pred mesiacom. A 60 % schvaľuje jeho reakciu na krízu. "Zatiaľčo v prieskumoch ide nahor, jeho profesionálna reputácia ide dole.Taký rozpor sa vidí len zriedka," povedal Gergen. Podľa neho mu ale zrejme pomáha zjednocujúci efekt v kríze, ktorý tiež pomohol Georgovi Bushovi mladšiemu po teroristických útokoch 11. septembra.
No najnovšie udalosti, a to zhruba po týždni od udalostí popísaných vyššie, znamenajú, že Trumpove vízie sa rozpadajú ako domček zostavených z karát. "Pandémia choroby COVID-19, ktorú spôsobuje coronavírus, si v Spojených štátoch vyžiada 100 000 až 240 000 obetí," predpokladá to podľa agentúry AP Biely dom v prípade, že "budú dodržiavané existujúce preventívne opatrenia".
Boj proti nákaze je podľa Trumpa otázkou života a smrti. "Chcem aby každý Američan bol pripravený na ťažké dni, ktoré sú pred nami", povedal ďalej prezident. "Čakajú nás dva veľmi obtiažne týždne,"dodal s tým, že krajina skoro uvidí svetlo na konci tunela.
Členka krízového štábu Bieleho domu Deborah Birxová k odhadovaným obetiam povedal, že cieľom je síce dosiahnuť čo najnižšiu bilanciu, ale výkyv v podobe väčšieho počtu mŕtvych je možný. Trump poznamenal, že bez dodržobvania vládnych zásad ku spomaleniu prenosu infekcie by v USA mohlo zomrieť až 2,2 miliónu ľudí!
USA sú v počte nakazených najpostihnutejšie na svete, infekcia tu bola preukázaná podľa Univerzity Johna Hopkinsa u 189 618 ľudí a z toho 4 080 už coronavírusu podľahlo...Celkový počet mŕtvych je viac než dvojnásobok sobotňajšej bilancie, kedy počet mŕtvych dosiahol 2 000.