Aký bude svet po coronavíruse?

31.03.2020

Dnes je evidentné, že svet sa v minulosti sústredil na nesprávneho nepriateľa. Jednotlivé štáty desiatky rokov investovali obrovské sumy na zbrojenie. Vyvíjajú stále nebezpečnejšie zbrane, stále viac zbraní a snažia sa získať vojenskú prevahu nad potencionálnym nepriateľom. 

Ľudstvo však podcenilo a neodhadlo skutočného nepriateľa, s ktorým dnes bojuje prakticky celý svet. Voči tomuto nepriateľovi nepomáha protivzdušná obrana , obrnené transportéry, tanky, ani jadrové zbrane.

Niekedy postačí za niekoľko centov obyčajná rúška a rukavice. Denne sa stretávame s tým, že niekto niečo podcenil a dnes tieto elementárne ochranné prostriedky chýbajú. Za miliardy sme vybudovali lietadlové lode a podzemné riadiace centrá. Lietadlá prezidentov veľmocí môžu lietať "nekonečne dlho" a v prípade vojny môžu slúžiť ako riadiace štáby.

Najväčšia vojenská aliancia na svete - NATO - znížila v minulosti svoje rozpočty čo sa týka boja s biologickými zbraňami. Výsledok sa dostavil a väčšina krajín bojuje napr. s nedostatkom prístrojov na umelú pľúcnu ventiláciu. 

To, na čom sa v posledných rokoch vedela EÚ a ich spojenec USA zjednotiť bolo udeľovanie sankcií na jednotlivé "neposlušné" krajiny. Nedokázala však vypracovať jednotnú koordinovanú politiku v prípade takej krízy, ako je epidémia koronavírusu a tak chrániť svojich členov.

Dnes je očividné, že koronavírus nepozná hranice. Nerozoznáva nepriateľa, či je chudobný, alebo bohatý, čierny, alebo biely. Neberie ohľad na náboženské vierovyznanie, vek, ani na genderové odlišnosti.

Pred ľudstvom možno stojí otázka, či dnes bude každý bojovať za seba,, alebo nás táto situácia zjednotí do spoločného úsilia zvíťaziť nad týmto neviditeľným nepriateľom.

Podarí sa nám dostatočne skoro vyvinúť účinnú vakcínu proti tomuto vírusu? To, čo zatiaľ vieme a čo môžeme pre našu ochranu vykonať je chrániť naše telo ochrannými prostriedkami a obmedziť kontakt medzi sebou. Bohužiaľ - ešte dnes vidíme nezodpovednosť u niektorých jedincov, ktorí nepochopili, že situácia je vážna a keď oni si svoj život a zdravie nevážia, mali by brať ohľad na iných. Vidíme, ako prevažne mladí ľudia podceňujú situáciu a organizujú tzv. "koronapárty" a neuvedomujú si, ako nezodpovedne sa chovajú.

Zatiaľ môžeme pozorovať, že egoizmus víťazí nad altruizmom. Typickým príkladom je situácia v Taliansku, ktoré zatiaľ od členov NATO či EÚ pomoc nedostalo. Naopak - pomohla Ruská federácia, pre mnohých členov EÚ a NATO - nepriateľ.

Predstavitelia siedmych hlavných ekonomík sveta, združených v organizácii G7, ktorí začiatkom marca rokovali, sľúbili použiť "všetky primerané nástroje", aby riešili problém vplyvu šírenia koronavírusu, ale nijaké okamžité opatrenia neohlásili. Je to neschopnosť, neochota, alebo ako sa dá vysvetliť takéto správanie? Veď práve na to sú takéto združenia, aby dokázali jednotne čeliť takýmto výzvam, ako je táto epidémia.

Osud každej krajiny ostáva v rukách ich národných vlád. Každý bojuje za seba a málo - ak vôbec - hľadí na svojho suseda. O solidárnosti tak deklarovanej v minulosti nemôže byť ani reči. Prezident Francúzska Emanuel Macron na stretnutí on-line predstaviteľov EÚ prehlásil, že "je ohrozená existencia EÚ", a dodal "Riziko, s ktorým sa dnes dostávame do sporu je smrťou Schengenu".

Kritika postihla celú transatlantickú spoločnosť a bohužiaľ prví, ktorí sa izolovali od svojich priateľov boli USA. Situáciu s koronavírusom by sme mohli prirovnať k snahe zachrániť sa v kajute, keď sa na rozbúrenom mori potápa loď. Ľudstvo napadol nepriateľ a je potrebné zjednotiť úsilie a postaviť sa mu spoločne. Keď sa niekto domnieva, že sa môže zachrániť sám, že vírus ho obíde - skôr či neskôr sa môže presvedčiť o opaku. Je lepšie pomáhať krajinám, kde s vírusom bojujú a zvíťaziť na "ich území", ako čakať, že vírus porazíme doma.

Odhliadnúc od politikov vedci na celom svete pochopili vážnosť situácie a začali si vymieňať informácie medzi sebou a tak sa snažia pochopiť, čo možno najviac o víruse. Všetci publikujú získané informácie a dnes už existuje pomerne dôveryhodná databáza vedomostí o biológii samotného vírusu.

Na zasadnutí G20 koncom marca, prezident Ruskej federácie Putin prehlásil, že dôsledky krízy s koronavírusom budú mať podstatne väčší dopad a rozsah, ako mala kríza v r. 2008. Veľa významných ľudí už konštatovalo, že svet po tejto kríze bude iný. Jedno je tiež isté - koronavírus bude mať očistný dopad na všetko a všetkých. Ukáže na toho, kto je zbabelec a kto je odvážny, kto sa vie podeliť a kto myslí len na seba. Kto vie a kto len tára. Toto sa zvlášť ukáže u politikov na všetkých úrovniach. Od starostu obce, až po predsedu Európskej komisie. Koronavírus oddelí "zrno od pliev". Zrno využijeme a plevy hodíme na smetisko.

Aký bude svet, aké hodnoty bude vyznávať, čo bude stáť na vrchole tejto pomyselnej pyramídy, to ukáže čas.