Američan o tom, čo by bolo lepšie pre Európu

17.12.2021

"Neustále diskusie o možnej ruskej "invázii" sú neopodstatnené, ale ak by k nej došlo, Európa sa stane len lepšia," taký prekvapivý názor vyjadril americký politológ Selwyn Duke v článku pre online americký magazín American Thinker.

Podľa jeho slov bolo vytvorenie Severoatlantickej aliancie (NATO) kvôli konfrontácii so ZSSR logickým krokom, ale dodal, že "moderné Rusko neusiluje o globálnu expanziu. Pokiaľ ide o Európu, tá sa postupne ničí politikou multikulturalizmu a "cudzími hodnotami", ako sú sobáše osôb rovnakého pohlavia."

"Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová otvorila dvere islamskej migrácii, čím jasne potvrdila slová zosnulého líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího o tom, že nie sú potrební džihádistickí teroristi, pretože viac ako 50 miliónov moslimov v Európe z nej urobí moslimskú krajinu počas dvoch generácií," poznamenal.

Zároveň zdôraznil, že s bývalou kancelárkou súhlasia napríklad vo Švédsku a vo Francúzsku, kde sa dokonca "objavili návrhy na vytvorenie poloautonómneho kvazištátu šaría v rámci krajiny, aby nedošlo k občianskej vojne."

Duke prehovoril aj o tom, že Rusko sa naopak drží "zdravého nacionalizmu" a odmieta "projekty, ktoré spoločnosti vnucujú cudzie hodnoty". Spomenul pritom najmä ustanovenie o manželstve ako zväzku muža a ženy, ktoré bolo nedávno zakotvené v ústave krajiny.

"V súčasnej chvíli je podstatou Západu morálna zastaranosť. Predtým, keď bolo Rusko ZSSR a naša ľavica ho milovala, sme ich nazývali ateistami a oni nás nazývali dekadentmi. A teraz sme my ateisti aj dekadenti," domnieva sa politológ.

Ak zhrnieme slová autora, podľa neho má aliancia v konfrontácii s Ruskom len málo šancí zvíťaziť, pretože podľa jedného vysoko postaveného poľského dôstojníka NATO znamená "No Action; Talk Only" (Žiadna akcia, iba reči).