Americká ekonomika takmer na kolenách.

16.04.2020

USA zažíva najväčší prepad v novodobej histórii. Ako sme už o tom informovali v predchádzajúcich článkoch...Čítajte TU!

USA si prechádza reálnym ekonomickým peklom, ktoré v tejto krajne má historický odraz jedine v 30-tých rokoch minulého storočia po páde New Yorkskej burzy. Naše predpovede sa naplnili. Minulý týždeň požiadalo americký úrad pre zamestnanosť o dávku v nezamestnanosti cez 5 miliónov Američanov.

Celkovo tak od 21. marca 2020 do 11. apríla 2020 prišlo z dôvodu extrémne rozšíreného vírusu korona a ochorenia COVID-19 v USA o zamestnanie už cez 20 miliónov Američanov. Všetci žiadajú dávky v nezamestnanosti od USA.

Rekordné čísla od Úradu práce USA majú svoj odraz v rekordnom ekonomickom poklese maloobchodného predaja a zároveň úpadku priemyselnej výroby od roku 1946. Tieto čísla a vôbec situácia v USA je alarmujúca a neveští nič dobré americkej ekonomike.

Ekonomický odborníci predpovedajú pre ekonomiku USA, ktorá beztak prechádza recesiou najväčší celkový prepad od začiatku druhej svetovej vojny.

"Celkový prepad ekonomiky USA berie dych," povedal Joel Naroff, hlavný ekonóm Naroff in Holland, Pensylvania. "Síce už teraz upierame pohľad na opätovné zvýšenie ekonomického výkonu krajiny, dnes nie je úplne zrejmé s akou silou a ako dlho sa bude ekonomika vracať do pôvodných koľají"

Ekonómovia sú rozdelení do dvoch skupín, jedna skupina očakáva striktný nárast budúci týždeň vo výške okolo 6,6 milióna ďalších nezamestnaných, druhí zase čakajú postupné znižovanie na 5 miliónov nezamestnaných za budúci týždeň. Obe predpovede sú však zničujúce pre americkú ekonomiku.

"Očakávame ďalšie týždne ďalší stupňovanie nezamestnanosti s ďalšími problémami firiem, ktoré budú pravdepodobne prepúšťať zamestnancov," povedal Joseph Briggs ekonóm banky Goldman Sachs z New Yorku. "Predpokladáme do konca mesiaca máj ďalších 20 miliónov nezamestnaných, potom by sa nezamestnanosť mala vyvíjať tak ako pred epidémiou v rámci recesie, ktorou krajina prechádza."

EKONOMICKÉ KRVIPRELIEVANIE

Jednotlivé americké štáty a ich vlády nariadili Američanom režim "zostaň doma" čo spôsobilo v priebehu marca 2020 takmer okamžité zabrzdenie ekonomík jednotlivých štátov. Opatrenia však boli nevyhnutné, aby sa respiračné ochorenie COVID-19 nešírilo ďalej naprieč krajinou.

Ekonómovia hovoria o prepade ekonomiky o 10,8%, čo dostal ekonomiku na úroveň z roku 1947. Podotkli taktiež, že historicky najväčšiu ekonomickú pumpu do ekonomiky USA zo strany FED pre nezamestnaných pravdepodobne zbrzdí masívny prepad.

Ekonómovia tvrdia, že ekonomika spojených štátov už v marci prechádzala recesiou.

Federálny úrad pre ekonomický výskum, inak súkromné výskumné centrum, tvrdí, že je v danom momente potrebné skúmať nie ekonomické kvartály nasledujúce po sebe, ale celkový prepad ekonomiky ako jeden celok a predpoklady trvania tejto situácie. Takto sa k tomu stavajú aj iné štáty, ktorým pandémia COVID-19 spôsobila takéto ekonomické poklesy.

Ekonómovia očakávajú ďalšie mesiace zvyšujúce sa počty nezamestnaných v miliónových počtoch, aj keď už v mesiaci marec USA ekonomika prišla o 701 000 pracovných miest, najväčší prepad v zamestnanosti od roku 2007-2009 vo veľkej ekonomickej recesii.

Minulý mesiac marec ukončil najväčší "boom" v zamestnanosti, ktorý nepretržite trval od roku 2010. Boom v zamestnanosti od roku 2010 bol ten najdlhší v histórii Spojených štátov.

"Rýchlosť prepúšťania skôr pripomína prírodnú katastrofu ako prirodzenú ekonomickú recesiu," povedal Dante De Antonio ekonomický analytik v Moody´s pôsobiaci vo West Chestri Pensylvánia.

"Celkový prepad v zamestnanosti môže byť v apríli 10-20 krát väčší ako ten v marci".

Štvrtkové správy o žiadostiach o dávky v nezamestnanosti ukazujú že číslo prijímateľov dávok v nezamestnanosti narastá po prvom týždni z čísla 7 450 000 minulý týždeň na číslo 13 500 000.

Takzvané pokračujúce žiadosti o dávky v nezamestnanosti, ktoré sú uverejňované s jednotýždňovým opozdením, pretože takto sa celkový stav nezamestnanosti meria lepšie. Ekonómovia predpokladajú, že aprílová percentuálna miera nezamestnanosti presiahne 10% ako počas Veľkej recesie v 2007-2009 roku a aj postvojnový stav, ktorý nastal po druhej svetovej vojne vo výške 10,8 percentuálneho bodov decembri 1982.