Americká vďaka a dvojitý meter

15.04.2020

Čína letecky poskytla USA materiálnu pomoc v tejto etape krízy COVID-19 . Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo následne vyzval Čínu, aby podrobnosti z krízovej situácie okolo nového koronavírusu "sprístupnila celému svetu". Pompeo predtým obvinil komunistický režim z toho, že pôvodne zatajoval vypuknutie nákazy, pripomenula tlačová agentúra AFP.

"Čínska vláda bola prvá, ktorá vedela o nebezpečenstve pre svet. A z toho vyplýva osobitná povinnosť postarať sa o to, aby sa údaje dostali k našim vedcom, k našim odborníkom," povedal Pompeo novinárom v Bielom dome.

"Tu nejde o odplatu," uviedol Pompeo. "Chceme to hneď teraz uviesť na pravú mieru. Musíme zaistiť, aby sa už dnes súbory údajov a poznatkov, ktoré dostala čínska komunistická strana, dostali aj do každej krajiny, k celému svetu. To je povinnosť, aby boli ľudia v bezpečí," dodal šéf americkej diplomacie.

Pompeo v skoršom interview pre televíziu Fox News vyhlásil, že Peking "premrhal vzácne dni", lebo hoci zistil nový vírus, nechal "státisíce ľudí" odísť z ohniska nákazy, mesta Wu-chan, do rôznych kútov vrátane Talianska. Táto európska krajina teraz už v počte úmrtí prekonala Čínu a stala sa štátom s najvyšším počtom obetí na životoch.

Toľko ku americkej forme vďačnosti Číne. Veď aj reakcia Washingtonu na ruskú pomoc, za ktorú najprv Donald voľky-nevoľky poďakoval, bola svojrázna. 

Donald vyhlásil: "Zvažujem rozšírenie sankcii na Ruskú federáciu..."

Úrady v nigérijskom megameste Lagos v piatok vyhlásili, že nemocnice zaznamenali prípady otravy liekom proti malárii chlorochín (Chloroquine) po tom, čo ho americký prezident Donald Trump propagoval aj na liečbu choroby COVID-19 spôsobenej novým koronavírusom. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Trump vo štvrtok oznámil, že tento liek proti malárii "schválil" na liečbu ochorenia COVID-19 americký Úrad na kontrolu potravín a liečiv (FDA), ale šéf úradu na prezidentove slová rýchlo zareagoval a povedal, že liek ešte nedostal definitívny súhlas.

Liek nedávno použili pri liečbe pacientov nakazených novým koronavírusom v Číne a vo Francúzsku, kde niektorí výskumníci uviedli, že priniesol nádejné výsledky. Vedci sa však zhodli, že až ďalšie experimenty určia, či naozaj zaberá a či je bezpečný.

Predstavitelia zdravotníctva v Lagose povedali, že na internete sa už objavili tvrdenia propagujúce chlorochín ako liek a že Trumpove výroky vyvolali vlnu záujmu oň. "V posledných dňoch vidíme množstvo odkazov šíriacich sa na sociálnych sieťach, že chlorochín je liek na koronavírus, a v niektorých štvrtiach Lagosu ho už nie je možné zohnať," uviedla pre AFP Ore Awokoyaová, osobitná asistentka guvernéra štátu Lagos pre zdravotníctvo.

"Ale po vyhlásení Donalda Trumpa nabrala situácia nový rozmer, ľudia hromadne stáli v radoch pred lekárňami, aby si chlorochín kúpili," dodala Awokoyaová. Horúčkovité zháňanie lieku opísala ako "znepokojujúce" vzhľadom na to, že ľudia si "ho sami ordinujú, bez akéhokoľvek dohľadu lekára".

"Zaznamenali sme už dva prípady otravy - pacienti boli hospitalizovaní v Lagose, ale v nasledujúcich dňoch budeme pravdepodobne svedkami ďalších a ďalších prípadov," vyjadrila sa.

Nigéria, najľudnatejšia krajina Afriky, zatiaľ hlásila 12 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom, ale testovanie je tam obmedzené. Krajina s približne 200 miliónmi obyvateľov je vnímaná ako vysoko náchylná na celosvetové pandémie vzhľadom na slabý zdravotnícky systém a veľkú hustotu obyvateľstva. Zdravotnícke úrady v Lagose vo štvrtok informovali, že už sú aj prípady "lokálneho prenosu" vírusu v meste.

Dnes sa podľa agentúry Reuters konečne odvážili viacerí americkí lekári z veľkých zdravotníckych zariadení od New Zorku, Louisiany, Massachusetts, Ohia, Washingtonu či Kalifornie prehlásiť, že "použitie tohto lieku (hydroxychlorquinu, pôvodne používaného na maláriu a autoimúnne ochorenia teraz na liečbu coronavírusového ochorenia, nemá žiadne vedecké opodstatnenie na základe nejakých preverených dôkazov. Ordinujeme ho len preto, lebo si to ľudia aj v USA vynucujú na základe nezodpovedných vyhlásení samozvaného "liečiteľa" Donalda Trumpa..."

Vyzve Pompeo aj Donalda ku zodpovednosti?