Andrej Babiš vymení Miloša Zemana

11.10.2021

Praha - Výsledok snemovných volieb by mohol vyústiť do kandidatúry terajšieho premiéra Andreja Babiša (ANO) v najbližších prezidentských voľbách. Zhodujú sa na tom komentáre niektorých českých denníkov.

Podľa denníka E15 je prezidentský úrad jednou z možností, ako si konečný vlastník Agrofertu môže nad kondíciou svojej bývalej a budúce firmy zachovať aspoň neformálne kontrolu.

"Babiš tu je stále a bude tu, kým si nepoistí svetlé zajtrajšky svojho zvereneckého fondu," píše denník E15. Po prípadnom vymenovaní premiérom by mohol vládnuť pokojne aj pol roka, hoci by nezískal v Snemovni dôveru, dodáva denník.

Akékoľvek snahy o predlžovanie jeho nelegitímnej vlády by však podľa E15 skôr alebo neskôr prekazil Ústavný súd. Blížia sa však prezidentské voľby a Babiš v sobotu nevylúčil, že by v nich mohol kandidovať. "Prezidentský úrad je určite jednou z možností, ako si konečný vlastník Agrofertu môže nad kondíciou svojej bývalej a budúce firmy zachovať aspoň neformálne kontrolu," uzatvára E15.

Podľa Mladej fronty DNES ale musí Babiš najprv dôsledne plniť svoju opozičnú úlohu, aby mohol pomýšľať na úspech. Podľa MfD (Mladej fronty DNES) rozdelenie kariet v Snemovni a rysujúca sa stredopravicová vláda s podporou Pirátov Babišovi otvárajú cestu ku kandidatúre v najbližších prezidentských voľbách.

Aby mohol pomýšľať na úspech, musí podľa MfD najprv dôsledne plniť svoju opozičnú úlohu. "Česi, ako je známe, majú navyše tendenciu vyvažovať. Keď bude pri moci 'Antibabiš', ďaleko viac sa tým otvára cesta na Hrad Babišovi," píše denník.

Denník Právo píše, že voľby spôsobili politické zemetrasenie, ktoré síce spočíva v niekoľkých drobnostiach, ktoré však v súčte znamenajú výmenu stráží. Prvýkrát od založenia republiky bude v Snemovni chýbať tradičná ľavica. Z deviatich strán, ktoré uspeli pred štyrmi rokmi, v nej zostáva sedem bez komunistov a sociálnych demokratov, ktorí podľa komentátora denníka doplatili na rolu "satelitov" ÁNO. "Môžu si za to sami, varovanie dostali dosť," uviedol denník.