Angela Merkelová – šéfka EÚ od 1. júla

30.05.2020

Od 1. júla 2020 preberá predsedníctvo v Európskej únii (EÚ) Spolková republika Nemecko (SRN). Angela Merkelová sa tak na sklonku svojho "kancelárovania" stane faktickou šéfkou našej Únie. O víziách Nemecka v tejto funkcii prehovorila pre nemecký portál N-TV.

Merkelová je pripravená vyviesť EÚ z terajšej koronakrízy pomocou zvýšenej vzájomnej spolupráce jednotlivých európskych krajín - členov EÚ. "Európa môže z tejto krízy vyjsť silnejšia, než predtým,"hovorí.

Berlín šesť mesiacov nastaví v Európe politické noty. Z dôvodu pandémie sa pôvodný akčný program musel revidovať. Okrem krízy súvisiacej s koronavírusom obsahuje zoznam hlavných oblastí:

  • vzťahy so Spojeným kráľovstvom po Brexite
  • ochrana podnebia
  • európsky azylový systém

Angela Merkelová zdôraznila, že USA sú najdôležitejším partnerom Európy. Kancelárka poznamenala, že vzťahy s Washingtonom sú komplikovanejšie, než by sme si želali, ale transatlantické väzby sú "ústredným prvkom našej zahraničnej a bezpečnostnej politiky; nikdy nesmieme zabudnúť, že Európa nie je neutrálna, Európa je súčasťou politického Západu."

Vo svojom vyjadrení navyše A. Merkelová kritizovala Rusko. Uviedla, že Ruská federácia najmä:

  • porušuje medzinárodné právo anektovaním Krymu
  • podporuje separatistov na juhovýchode Ukrajiny
  • útočí na západné demokracie včítane Nemecka, formou hybridného boja

Zlé jazyky hovoria, že na tieto závery došla počas karantény po nákupe v miestnom hypermarkete, ako ju zachytil paparazzi...

Podľa slov Merkelovej predsedníctvo Nemecka v Európskej únii dá možnosť pridať nový impulz vo vzťahoch medzi štátmi. Hlavnou prioritou bude riešenie situácie v Lýbii, Sýrii, riešenie klimatických problémov a ochrana zdravia.