Arktické počasie v Británii, tropické v Európe - a nie je za tým Brexit ani Rusi

26.02.2021

Pokles systému podporujúceho Golfský prúd by mohol viesť k extrémnejšiemu počasiu v Európe a vyššej hladine mora na východnom pobreží USA, píše vo svojom príspevku portál The Guardian.

Cirkulácia v Atlantickom oceáne, ktorá je základom Golfského prúdu, v systéme počasia, ktorý prináša do Európy teplé a mierne počasie, je najslabšia za viac ako tisícročie a podľa nových údajov je pravdepodobnou príčinou "zrútenia podnebia".

Ďalšie oslabenie obehu v Atlantiku "Meridional OverturningCirculation" (AMOC) by mohlo mať za následok viac búrok sužujúcich Veľkú Britániu, intenzívnejšie zimy a nárast škodlivých horúčav a sucha v celej Európe.

Vedci predpovedajú, že AMOC bude ďalej slabnúť, ak budepokračovať globálne otepľovanie, a na konci tohto storočia by sa mohol znížiť o približne 34% až 45%, čo by nás mohlo priblížiť k "bodu zlomu", v ktorom by sa systém mohol stať nenávratne nestabilným. Oslabený Golfský prúd by tiež zvýšil hladinu mora na atlantickom pobreží USA, čo by malo potenciálne katastrofálne následky.

Stefan Rahmstorf z Postupimského inštitútu pre výskum dopadov na podnebie, ktorý bol spoluautorom štúdie publikovanej v časopise Nature Geoscience, pre The Guardianuviedol, že oslabenie AMOC zvýši počet a závažnosť búrok, ktoré zasiahnu Britániu a prinesie do Európy viac horúčav.Povedal, že obeh sa už spomalil asi o 15% a dopady boli viditeľné. "O 20 až 30 rokov je pravdepodobné, že ešte viac zoslabne, čo nevyhnutne ovplyvní naše počasie, takže by sme v Európe zaznamenali nárast búrok a horúčav a na východnom pobreží USA stúpne hladina mora," uviedol.

AMOC je jedným z najväčších svetových systémov cirkulácie oceánov, ktorý prenáša teplú povrchovú vodu z Mexického zálivu smerom k severnému Atlantiku, kde sa voda ochladzuje a stáva sa slanšou, až kým neklesne ku dnu na sever od Islandu, čo následne zapríčiňuje odober viac teplej vody z Karibiku. Túto cirkuláciu sprevádzajú vetry, ktoré tiež pomáhajú priniesť mierne a vlhké počasie do Írska, Spojeného kráľovstva a ďalších častí západnej Európy.