Babiš bude mať od Zemana 2 pokusy?

17.10.2021

Praha - Doterajší premiér a predseda ANO Andrej Babiš uviedol, že mu prezident Miloš Zeman minulú nedeľu sľúbil dať dva pokusy na zostavenie novej vlády. Šéf ÁNO ich ale nevyužije, aby vláda opozičných koalícií mohla byť ustanovená do Vianoc, pretože chce mať pokojné vianočné sviatky. Babiš to dnes povedal vo svojom programe "Čau, ľudia". Svoje rozhodnutie chcel najskôr oznámiť Zemanovi, prezidentova hospitalizácia to ale prekazila, dodal Babiš. Zeman by si podľa premiéra teraz zaslúžil pokoj na svoju liečbu.

Babiš okrem iného zopakoval, že prijal porážku vo voľbách do snemovne a že s hnutím ANO pôjde do opozície, čo oznámil v piatok. "Ja som pôvodne chcel čakať na pána prezidenta, ale skrátka ... Ja už som bol rozhodnutý dávno," povedal Babiš. "Pán prezident na to samozrejme má alebo mal na to iný názor. Keď som s ním hovoril naposledy v nedeľu, tak mi povedal: 'Andrej, ja ti dám dva pokusy.' Ale šiel do nemocnice a ja som to nechcel moc riešiť, "uviedol predseda ANO.

Babiš sľúbil, že v súlade s ústavou podá do rúk prezidenta demisiu svojej vlády po ustanovujúcej schôdzi Snemovne, ktorá začne 8. novembra. Jej zasadnutie by podľa Babiša mohlo trvať dva až tri týždne. Prezident by potom na prelome novembra a decembra poveril niekoho zostavením nového kabinetu. Dovtedy by mal mať pokoj na svoju liečbu.

"Pán prezident v tejto chvíli nehrá žiadnu rolu. Prečo Senát chce nejakú správu? Prečo niekto potrebuje okamžite vedieť, aký je zdravotný stav pána prezidenta? Bolo by dobré, aby tieto nechutnosti skončili," vyhlásil Babiš. Opätovne uviedol, že predseda Snemovne Radek Vondráček (ANO) urobil veľkú chybu, keď Zemana navštívil na oddelení intenzívnej medicíny Ústrednej vojenskej nemocnice. "Neviem, čo tam vôbec hľadal a prečo tam išiel," povedal Babiš. Vondráček svoju návštevu zdôvodnil tým, že ho prezident povolal a podpísal pred ním rozhodnutia o zasadnutí budúcej Snemovne.

Senát si informácie o prezidentovom zdravotnom stave vyžiadal kvôli pochybnostiam o tom, či je Zeman v súčasnej situácii schopný zastávať úrad hlavy štátu. Pôvodne predseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) požiadal o informácie vrátane prognózy Zemanovho zdavotného stavu Kanceláriu prezidenta republiky, ale neúspešne. V piatok sa preto obrátil na ÚVN a Zemanovho lekára. Informácie sú podľa senátorov podstatné pre prípadné prevedenie prezidentských právomocí na predsedu vlády a predsedu Snemovne po dobu Zemanovej indispozície.

Predseda ANO tiež uviedol, že aj ako opozičný politik chce zastupovať voličov ČSSD, KSČM či Prísahy, ktoré sa do Snemovne nedostali. Zásluhu na tom podľa sociológov malo práve Babišove hnutie, ktoré komunistom a sociálnym demokratom časť pôvodných voličov pretiahlo. Celkovo tak vo voľbách prepadli hlasy zhruba jedného milióna voličov.

"Vy, ktorí ste volili ČSSD alebo ktorí ste volili KSČM alebo Prísahu, vy, ktorí ste volili a vaši favoriti sa nedostali do Snemovne, tak chcem vám povedať, že vaše hlasy neprepadli. Ja som tu pre vás. Ja budem váš hlas v Snemovni . Na to sa môžete spoľahnúť, "povedal Babiš.