Baťka chce pohovoriť s Putinom

16.08.2020

9. augusta boli vyhlásené výsledky volieb v Bielorusku. 14. augusta, aj napriek masovým protestom, ústredná volebná komisia potvrdila definitívne výsledky. Staronový, a pomaly večný, prezident Bieloruska Alexander Grigorievič Lukašenko, nazývaný Bielorusmi familiárne Baťka, opäť zvíťazil, keď získal vyše 80 % hlasov. Volilo ho 4 661 075 voličov, Tichanovskú len 588 622. Tentokrát nenechal nič na náhodu, keď, ako sme informovali v našom príspevku "Bude Lukašenko šiestykrát prezidentom?", Čítajte TU! hlavných protikandidátov S. Tichanovského a bankára V. Babrika nechal preventívne zatvoriť. Namiesto manžela sa však protikandidátkou stala Svetlana Tichanovská.

Paradoxne revolučné nabudenie más začal sám Lukašenko svojím ležérnym prístupom k pandémii vyvolanej korona vírusom. K jeho postoju sme sa vyjadrili v príspevku "Lukašenko - Je to len pandémia paniky a psychózy - sila vôle víťazí." Čítajte TU! Poľnohospodársky inžinier Baťka Bielorusom odporučil preventívne piť vodku, pracovať na poli a využívať kúpele. Zabudol, že čo sa prepečie D. Trumpovi, nemusí sa Baťkovi. Ďalšou chybou bolo, že chcel zvíťaziť suverénne. Ak by boli voľby férové, možno by získal len 55 % hlasov a to by stačilo. Lenže on bol nenažratý a chcel zvíťaziť triumfálne. Sfalšovanie volieb tentokrát asi prekročilo medze. Ihneď po vyhlásení výsledkov začali v Bielorusku nepokoje. Aktivisti a občianske združenia burcovali ľudí a žiadali anulovanie výsledkov volieb. Baťka využil oddanú armádu a bezpečnostné zložky a odpor "poddaných" sa snažil a snaží potlačiť silou a zatváraním. Protikandidátka S. Tichanovská v obave o bezpečnosť opustila Bielorusko a ušla do Litvy. Nepokoje si zatiaľ vyžiadali 2 obete.

Situácia nenechala chladnou ani EÚ, ktorá odsúdila nedemokratické voľby a použitie sily voči obyvateľom. Ich výsledky neuznala. V stredu sa 20 veľvyslancov únie v Bielorusku zúčastnilo pietnej spomienky na 1. obeť nepokojov A. Tarajkovského (34 roč.) v Minsku pri stanici metra Puškinova. Ich počin ocenila tisícka demonštrantov skandovaním: "Ďakujeme!" Podľa informácií bola obeť usmrtená zábleskovými granátmi, ktoré používa polícia na rozohnanie demonštrantov. Podľa oficiálnej správy sa jednalo o osobu, ktorá si odsedela 7 rokov za ťažké ublíženie a v rukách mu explodovalo výbušné zariadenie, ktoré chcel použiť.

Vo štvrtok prebehla videokonferencia ministrov zahraničia členských krajín, ktorí sa zhodli, že voči Lukašenkovi je potrebné prijať sankcie. Členské štáty prídu so svojimi návrhmi. Medzitým podľa Le Monde EU zmrazila všetky aktíva v Európe, ktoré vlastnia vysokopostavení činitelia Bieloruska. Zároveň vydala zákaz ich vycestovania do krajín EÚ.

Minister zahraničia USA Mike Pompeo uviedol, že pokiaľ Bielorusko neanuluje výsledky volieb, aj USA pristúpia k sankciám. Môžu zastaviť napríklad dodávku ropy, ktorú vyjednal Lukašenko ako truc podnik voči zavedeniu trhových cien na dodávku ropy z Ruska. Podiel dodávok ropy z USA je nepatrný.

Sankcie však môžu byť kontraproduktívne. Jednak Lukašenko je na ne zvyknutý a na druhej strane ho to môžu nasmerovať na užšiu spoluprácu s Ruskom. Čo sa, zdá sa začína diať.

Ako informovala dopoludnia 15.8.2020 ruská Pravda, Lukašenko oznámil zámer poradiť sa o situácii v Bielorusku so svojím ruským kolegom Vladimírom Putinom. "Je tu to, o čom som hovoril - podľa scenára sa rozpútala agresia voči Bielorusku. Potrebujem sa spojiť s Putinom, prezidentom Ruska, aby som s ním teraz mohol pohovoriť, pretože to je v súčasnosti hrozba nielen pre Bielorusko," uviedol Lukašenko. "Vidíme, čo v podstate prebieha. My to veľmi dobre vieme. A potom, my sme si prečítali metodiky farebných revolúcií. Navyše k príručkám farebných revolúcií - to je metodika, o ktorej dnes budeme hovoriť na ministerstve obrany v centre strategického riadenia - prvky vonkajšieho zasahovania sa už objavili," dodal prezident.

Po telefonickom rozhovore s prezidentom Putinom Lukašenko povedal, že sa uistil, že ide o agresiu voči Bielorusku a krajina sa bude brániť. Obaja prezidenti vyjadrili nádej, že sa situácia čo najskôr vyrieši. Ďalej Lukašenko oznámil, že má sformovanú novú vládu.

Medzitým vystúpila kandidátka na prezidentku S. Tichanovská s iniciatívou na vytvorenie "Koordinačného výboru na zabezpečenia odovzdania vlády v Bielorusku". Zároveň vyzvala Bielorusov k pokojným demonštráciám.

O vyjadrenie k situácii v Minsku sme požiadali inžiniera Vladimíra K., ktorý sa už 26 rokov venuje vývoju a výrobe rádiofarmák. Uviedol: "Bielorusi donedávna boli umiernený, takmer desaťmiliónový národ. V poslednej dobe však prezident neplnil sľúbený hospodársky rozvoj, čím ďalej, tým viac to upadalo. Korunu všetkému nasadil, prístupom ku koronakríze, keď sme museli na subbotnik, či na májové oslavy. Veľmi vybudil ľudí. Ľudia chcú zmenu, ale pokojnú. Tak ako v Československu. Do ulíc vyšli hlavne mladí. My starší máme obavy, aby sme nedopadli ako Ukrajina po Majdane. Tam to podľa pani Nulandovej USA rozpútali a ponechali Ukrajinu napospas oligarchom v chudobe a chaose."