Biden a Si Ťin-pching absolvovali videohovor - “Sleepy Joe” tentoraz údajne nezaspal

16.11.2021

Dnes 16.11. absolvovali americký prezident Joe Biden a predseda ČĽR Si Ťin-pching prvý zo série plánovaných videohovorov.

Washington sa drží zásady "jednej Číny", vyhlásil americký prezident Joe Biden na tomto summite s predsedom ČĽR Si Ťin-pchingom. Oznámila to Ústredná televízia ČĽR. Obaja lídri si vymenili názory na dvojstranné vzťahy a medzinárodnú agendu, oznámila televízna stanica.

Za čínsku stranu sa rokovania zúčastnili minister zahraničných vecí ČĽR Wang I, člen politbyra ÚV Komunistickej strany Číny a vedúci kancelárie komisie ÚV KSČ pre zahraničné veci Jang Ťie-čch', vicepremiér Štátnej rady ČĽR Liu He, náčelník kancelárie ÚV KSČ Ting Sue-siang námestník ministra zahraničí ČĽR Xie Feng.

"Biden vyjadril ochotu potvrdiť, že USA sa neusilujú o zmenu čínskeho systému, nesnažia sa upevňovať zväzky proti Číne a nehodlajú sa dostať do konfliktu s Čínou," dodáva sa v príspevku.

Zdôrazňuje sa tiež, že Spojené štáty nepodporujú "nezávislosť Taiwanu" a dúfajú, že v Taiwanskom prielive bude zachovaný mier a stabilita.

Americký prezident J. Biden v telefonickom rozhovore s čínskym prezidentom údajne tradične vyjadril "znepokojenie" nad porušovaním ľudských práv a upozornil na "jednostranné" kroky s cieľom zmeniť štatút Taiwanu.

Si Ťin-pching zo svojej strany však uistil, že je pripravený podniknúť rozhodné opatrenia, ak prejdú separatistické sily na ostrove červenú čiaru, oznámila agentúra Nová Čína.

Čínsky prezident Si Ťin-pching šéfa Bieleho domu Joea Bidena varoval, že podpora nezávislosti Taiwanu je ako "hranie sa s ohňom". Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na čínske štátne médiá.

"Taiwanské úrady sa opakovane pokúšajú spoliehať sa v otázke nezávislosti na USA," povedal Si Ťin-pching, ktorého vyjadrenia zaznamenala čínska tlačová agentúra Sinchua. Niektorí ľudia v USA majú podľa neho v úmysle využiť Taiwan na ovládanie Číny.

Prvá časť schôdzky lídrov dvoch popredných ekonomík sveta sa začala o 08:46 pekinského času (01:46 SEČ) a skončila o 10:42 (03:42 SEČ), potom bola vyhlásená prestávka. Rokovania sa obnovili o 11:06 (04:06 SEČ) a skončili o 12:24 (05:24 SEČ).

Summit prebiehal na pozadí skomplikovania dialógu Pekingu a Washingtonu v celom komplexe otázok.