Biden na rozdiel od Stoltenberga rešpektuje obavy Ruska

09.12.2021

Americký prezident Joe Biden povedal, že USA a NATO nemajú žiadnu právnu povinnosť použiť vojenskú silu na obranu Ukrajiny. Líder USA zároveň zdôraznil, že Washington nemieni v súvislosti so situáciou na Ukrajine jednostranne použiť silu proti Ruskej federácii.

Také slová Joe Biden predniesol pred novinármi počas online stretnutia so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. Zároveň uviedol, že s Putinom prebral dôsledky realizácie plánov invázie do susednej krajiny pripisovanej Ruskej federácii, čo ale Moskva opakovane popiera. "Možno tiež budeme musieť zvýšiť našu prítomnosť v krajinách NATO... Navyše som dal jasne najavo, že Ukrajincom poskytneme obranné prostriedky," povedal Biden. Dodal, že varoval hlavne pred takými ekonomickými dôsledkami, ktoré jeho ruský náprotivok ešte "nikdy nevidel".

USA nebudú používať silu

Avšak, americký prezident odmietol návrhy, že Spojené štáty americké vážne zvažujú možnosť použitia sily proti Rusku. "Predstava, že Spojené štáty jednostranne použijú silu proti Rusku v prípade jeho vpádu Ukrajinu, teraz nie je na programe dňa," poznamenal Biden.

Okrem iného Biden zdôraznil, že Washington nemá žiadnu zákonnú povinnosť chrániť ukrajinské územie v prípade vojenského konfliktu. "Máme morálny a právny záväzok podľa článku 5 (o kolektívnej obrane) voči našim spojencom v NATO, pokiaľ budú napadnutí. Je to posvätná povinnosť. Je to povinnosť... ktorá sa nevzťahuje na Ukrajinu," povedal novinárom.

Ďalšie rokovania

Za zmienku stojí aj to, že sa na vysokej úrovni pripravuje schôdzka, na ktorej sa preberú obavy Ruska z NATO, ako povedal americký prezident Joe Biden. "Pozitívnou správou je, že naše tímy sú v neustálom kontakte. Dúfame, že k piatku budeme môcť oznámiť schôdzku na vysokej úrovni nielen s nami, ale minimálne so štyrmi našimi hlavnými spojencami v NATO as Ruskom, na ktorej sa bude diskutovať o ruských obavách z rozšírenia NATO ao tom, či je možné vypracovať nejaké opatrenia na zníženie napätie na východnom krídle," povedal Biden.

Biden teda zjavne na rozdiel od militantného generálneho tajomníka NATO Stoltenberga rešpektuje ruské obavy z expanzie NATO na západe Ruska.