Borisa Johnsona postihli postcovidové príznaky?

26.11.2021

Prejav, v ktorom Boris Johnson napodobnil neartikulovanými zvukmi hluk auta a zamyslel sa nad lekciami pre kapitalizmus prasiatka Peppa, a to všetko pred najvýznamnejšími predstaviteľmi britského businessu vyvolal obavy o zdravie britského premiéra, píše TheGuardian. Premiérov hovorca napriek tomu všetky špekulácie poprel, problémy počas prejavu vysvetlil "stratou vo vesmíre" (oknom), ktorá sa občas stane každému.

Súčasná hektická doba kladie u politikov zvýšené nároky na fyzickú či duševnú kondíciu, menej na vzdelanie. Pamätáme sa na časy, keď generálni tajomníci ústredných výborov väčšinou vydržali vo funkcii až do smrti. Nezmarom bol Leonid Brežnev a ku koncu života koloval vtip, že spolu s ním nosia aj kyslíkovú komoru, aby ho dokysličili pred a po prejave.

Prístup k informovanosti o zdravotnom stave lídrov je v súčasnosti rôzny. Kým zdravotný stav vodcu KĽDR Kima je tabu, málo o zdravotnom stave Miloša Zemana sa dozvedeli občania Česka, informácie o zdraví prezidenta USA sa zdajú byť transparentné. "V súhrne lekári uviedli, že prezidentom zostáva zdravý, energický 78-ročný muž, ktorý bude mať zajtra 79 rokov," informoval pred týždňom Biely dom. Sám prezident konštatoval, že sa po kolonoskopii (vyšetrenie hrubého čreva) cíti skvele. Občasný spánok na verejnosti, či klopýtnutie na schodoch Joe Bindena sa považuje za bežný malý problém.

Do podobnej situácie sa dostal aj premiér Spojeného kráľovstva Boris Johnson. Jeho hovorca poprel obvinenia, že Boris Johnson sa necíti dobre alebo je prepracovaný. Vyjadrenie vyvolali otázky po búrlivom prejave B. Johnsona pred poprednými predstaviteľmi britského priemyslu, uviedol The Guardian.

Ako uvádzajú noviny, Johnsonov prejav, počas ktorého napodobňoval zvuk motora auta a niekoľko minút premýšľal o lekciách pre kapitalizmus a úradníkov v kreslenom filme"Peppa Pig", vyvolal u členov konzervatívnej strany obavy. Pozornosť upútal aj fakt, že premiér počas prejavu zabudol, kde prestal, a 20 sekúnd opakoval "prepáčte mi", keď na pódiu sa mu plietli vytlačené strany. Akoby bol v inej dimenzii a preniesol sa do predprimárneho vzdelávania a spolu s rovesníkmi vydával zvuky spaľovacieho motora. Či používal aj klaksón sme sa nedozvedeli.

Ako však poznamenal hovorca premiéra, členovia CBI, ktorí počuli Johnsonov prejav, boli celkom ohromení jeho obsahom.

"Poukázal by som na CBI, kde na otázku o intervencii bolo povedané, že lídri si s radosťou vypočuli premiéra hovoriť s nadšením o úlohe súkromného sektora pracujúceho v partnerstve s vládou na dosiahnutí našej spoločnej ambície vytvoriť vysoko kvalifikovanú, vysoko investičnú ekonomiku," povedal v odpovedi na otázku novinárov jeho hovorca. Johnson sa údajne v téme "nestratil".

Pripustil, že Johnson sa počas prejavu "krátko" stratil, ale zdôraznil, že počas svojej politickej kariéry "predniesol stovky prejavov". "Nevidím nič nezvyčajné na tom, že ľudia sa vo vesmíre občas stratia," dodal hovorca Johnsona.

Ako pripomína The Guardian, minulý týždeň sa objavili správy, že premiér prechladol. Jeho hovorca však zdôraznil, že Johnson je "absolútne zdravý a sústredený na prácu s verejnosťou".

Odmietol však komentovať správy BBC, že nemenovaný "vysoko postavený zdroj z Downing Street" povedal, že sú "hlboko znepokojení stavom premiéra". "Videl som niekoľko citácií z anonymných zdrojov a, ako viete, nebudem reagovať na slová anonymných autorov," citujú noviny hovorcubritského premiéra. Tým ale nevyvrátil šumy o zdravotnom stave premiéra. Skôr naopak.