Bude Bezpečnostná rada OSN o Iráne bez Iránu?

07.01.2020

Podľa tvrdenia časopisu Foreign Policy, s odvolaním sa na najmenej tri diplomatické nemenované zdroje, administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpova odmietla v pondelok vydať víza iránskemu ministrovi zahraničných vecí Mohammadovi Džavádovi Zarífovi. Ten sa chcel vo štvrtok zúčastniť na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN v New Yorku na tému dôležitosti dodržiavania Charty OSN.

Časopis pripomína, že tým boli porušené podmienky dohody o ústredí Spojených národov z roku 1947, podľa ktorej sú Spojené štáty všeobecne povinné umožniť zahraničným diplomatom prístup do sídla OSN. Washington však tvrdí, že môže odmietnuť víza z dôvodov "bezpečnosti, terorizmu a zahraničnej politiky".

Nie je to prekvapenie, lebo US minister zahraničných vecí Mike Pompeo sa v posledných mesiacoch aktívne snažil obmedziť Zarífovi počas jeho predchádzajúcich návštev v Spojených štátoch pohyb po New Yorku.

Ide totiž o zdatného diskutéra, ktorý študoval v Spojených štátoch a má rozsiahle kontakty s americkými novinármi. Tak už v júli mal umožnené vzdialiť sa iba niekoľko ulíc od sídla OSN, takže nemohol poskytovať rozhovory alebo navštíviť univerzity.

Mike Pompeo toto svoje rozhodnutie obhajoval tvrdením, že ani americkí diplomati sa nemôžu voľne pohybovať v Iráne.

V nadväznosti na vyššie uvedené a súčasnú situáciu je jasné, že tak chce administratíva Bieleho domu nepochybne zabrániť aj účasti Iránu na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN, ktoré zvolali práve na podnet tejto Blízkovýchodnej krajiny.