Bude Korčok protestovať proti vydaniu Assangea do USA?
Londýnsky najvyšší súd vyhovel odvolaniu ministerstva spravodlivosti USA o vydaní zakladateľa Wikileaks Juliana Assangea do Spojených štátov, uvádza TheGuardian. Medzinárodné ľudsko-právne organizácie však považovali rozhodnutie súdu za nebezpečné nielen pre Assangea, ale aj pre slobodu tlače na celom svete. Novinárovasnúbenica Stella Morrisová vyhlásila, že verdikt napadne.
Najvyšší súd Anglicka a Walesu povolil vydanie zakladateľa Wikileaks Juliana Assangea do Spojených štátov, čím zrušil rozsudok Westminsterského magistrátneho súdu z januára tohto roku, informoval The Guardian.
Sudcovia zistili, že prvostupňový súd založil svoje rozhodnutie na riziku, že Assange bude v prípade vydania držaný vo väzení s mimoriadne tvrdýmipodmienkami. Priklonili sa teda na stranu amerického ministerstva spravodlivosti, pričom uverili, že záruky americkej strany sú dostatočné na to, aby sa o novinára nebáli a vylúčili u neho riziko samovraždy.
" Veríme, že vďaka poskytnutým zárukám je toto riziko eliminované. Sme presvedčení, že ak by tieto záruky boli predložené sudkyni Vanesse Baraitserovej, ktorá vydanie zakázala, reagovala by vtedy na žiadosť inak. Tento záver stačí na rozhodnutie v prospech Spojených štátov," povedal hlavný sudca lord Burnett.
Podľa rozsudku sa prípad musí vrátiť na Westminsterskýmagistrátny súd s pokynmi pre okresného sudcu, aby ho postúpil ministrovi zahraničia, ktorý rozhodne o vydaní Assangea do Spojených štátov.
Hovorca rezortu spravodlivosti USA James Lewis začiatkom tohto roka uviedol, že okresná sudkyňa podľahlaAssangeovmu pokusu o zhovievavosť súdu vyhrážkami samovraždou a varoval, že riskuje, že sa stane precedensompre každého, kto sa chce vyhnúť vydaniu.
Ako pripomenul Lewis, Spojené štáty už predtým poslali diplomatickú nótu, v ktorej ubezpečili, že Assange nebude vystavený "špeciálnym administratívnym opatreniam" ani nebude umiestnený do väzenia s maximálnou ostrahou ani počas prípravného konania, ani po vynesení rozsudku. Vedenie väznice, kde bude Assange sedieť, mu poskytne akúkoľvek liečbu odporúčanú lekármi. Novinár si navyše bude môcť odpykať trest doma, v Austrálii. No, neuverte tomu!
Ako poznamenávajú noviny, Najvyšší súd v Londýne nazval záruky USA " slávnostnými sľubmi jednej vlády druhej", keďže "nie je dôvod domnievať sa, že Spojené štáty neposkytli záruky v dobrej viere".
Assangeova nevesta Stella Morrisová však prisľúbila, že verdikt napadne a označila ho za "nebezpečný a chybný", resp. "vážny justičný omyl".
"Proti tomuto rozhodnutiu sa čo najskôr odvoláme. Ako to môže byť spravodlivé, ako to môže byť správne, ako môže byť možné vydať Assangea práve tej krajine, ktorá zorganizovala sprisahanie na jeho zavraždenie?" cituje TheGuardian slová S. Morrisovej.
Ako uvádzajú noviny, znepokojenie nad rozhodnutím súdu vyjadrili aj aktivisti za slobodu tlače, ktorí ho nazvali "paródiou spravodlivosti".
"Ak bude Julian Assange vydaný do Spojených štátov, nielenže môže čeliť súdnemu procesu podľa zákona o špionáži - môže čeliť reálnemu riziku vážneho porušovania ľudských práv v dôsledku podmienok zadržiavania, ktoré sa môžu rovnať mučeniu alebo inému zlému zaobchádzaniu," povedal Nils Muiznieks, riaditeľ Amnesty International Europe. Muiznieks tiež varoval, že obvinenie Washingtonu predstavuje hrozbu pre slobodu tlače v USA aj v zahraničí.
Rebecca Vincent, riaditeľka organizácie Reportéri bez hraníc pre medzinárodné kampane, považuje rozhodnutie Najvyššieho súdu v Londýne za "hanebné", pričom poznamenala, že " má znepokojujúce dôsledky nielen pre Assangeovo duševné zdravie, ale aj pre žurnalistiku a slobodu tlače na celom svete".
Jednoducho povedané J. Assange má uveriť prísľubu, že vláda USA ho po vydaní zo Spojeného kráľovstva neinternuje napríklad na Guantanámo a väzenie by malo byť v pohode. Ľudsko-právne organizácie však sú veľmi znepokojené. Na porušovanie ľudských práv (zvlášť v Číne a Rusku) je citlivá aj šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, či europoslanci. Budeme pozorne sledovať, či Európsky parlament k uvedenému precedensu prijme odsudzujúce uznesenie alebo nebodaj zo zvyku sankcie.
Zaujímavé bude aj stanovisko (ak nejaké bude) aj nášho "strážcu demokracie v zahraničí", ministra Ivana Korčoka. Asi si však až po víkende zbehne po svoje stanovisko do budovy na Hviezdoslavovom námestí.
Kto je kto?
Julian Paul Assange (*1971 je austrálsky internetový aktivista a publicista. Je známy predovšetkým ako zakladateľ, tlačový hovorca a šéfredaktor internetového portálu WikiLeaks. WikiLeaks sa dostali do medzinárodnej pozornosti v roku 2010, keď zverejnili sériu únikov informácií, medzi ktoré patrili videozáznamy o protiprávnom americkom útoku na Bagdad s vraždami nevinných ľudí a záznamy o vojne v Afganistane (júl 2010), záznamy o vojne v Iraku (október 2010) a Cablegate (november 2010). Po únikoch v roku 2010 začala vláda Spojených štátov trestné stíhanie vo veci WikiLeaks a 30. novembra 2010 bol na Assangea vydaný zatykač.
Pred prácou pre WikiLeaks študoval matematiku a fyziku a pracoval ako počítačový programáto. Do zatknutia žil striedavo vo viacerých krajinách a pre novinárov sa vyjadril, že je neustále na cestách. Pred zatknutím robil nepravidelné verejné vystúpenia, kde hovoril o cenzúre, slobode tlače a investigatívnej publicistike. Získal aj viaceré novinárske ocenenia.