Bude úspešná rusofóbna politika “Hillary Biden”?

02.05.2021

Keď za Trumpa boli vzťahy medzi USA a Ruskom zlé, tak za nového prezidenta Bidena padli na úplné dno. Biden už počas volebnej kampane sľuboval Rusom "horúce časy" , čo sa počas jeho sto dňového vládnutia aj pomaly napĺňa. Obviňovanie Ruska - viac menej nepodložené - sú na dennom poriadku a asi vrcholom bolo označenie ruského prezidenta Putina "zabijakom". Takéto označenie história nepamätá ani v časoch tzv. "karibskej kríze", keď hrozil jadrový konflikt medzi oboma jadrovými mocnosťami.

​USA obviňujú Rusko z ovplyvňovania volieb ako pri Trumpovi, tak aj pri Bidenovi. Rusko údajne podporovalo počas oboch prezidentských kampaní Trumpa a zhoršovalo pozíciu demokratických kandidátov. Nielen Rusko, ale podľa amerických tajných služieb aj Irán chcel voľby ovplyvňovať a to naopak v prospech Bidena. Biden oznámil, že Putin za snahu zasahovať do amerických volieb zaplatí, čo vyústilo do nových sankcií uvalených USA na fyzické a právnické osoby Ruska. Mimo iné - Biden zakázal kupovať "ruský dlh", čím skomplikoval financovanie Ruska cez štátne bondy.

​Hovorca prezidenta Putina Dmitrij Peskov vyjadril poľutovanie, "že tak nekvalitný materiál slúži ako dôvod k zavedeniu nových sankcií proti Rusku". Podľa hovorcu takáto línia škodí už tak pošramoteným rusko-americkým vzťahom. "Samozrejme to nijak neprispieva k prejaveniu aspoň minimálnej politickej vôli normalizovať naše vzťahy"".

​Sankcie sú permanentným nástrojom USA proti Moskve. Len za posledných 20 rokov ich boli desiatky. Mnohí analytici v konečnom dôsledku vyhodnotili sankcie ako "užitočný nástroj" pre obnovu mnohých segmentov ruského trhu. Príkladom môže byť rezort poľnohospodárstva, kde sa Rusi v priebehu necelých desiatich rokov stali úplne sebestační.

​Napätie medzi oboma mocnosťami sa neustále zvyšuje. V súčasnosti Rusko povolalo svojho veľvyslanca v USA na konzultácie. USA vyhostili desať ruských diplomatov, čo malo za následok vyhostenie amerických diplomatov z Moskvy. Na čiernu listinu Moskvy sa dostalo osem súčasných a bývalých vysoko postavených činiteľov USA. Rusko trvá na reciprocite, čo sa týka počtu diplomatov na oboch stranách. Podľa ruského Ministerstva zahraničných vecí majú USA v Rusku 450 diplomatov a toľko majú aj Rusi v USA. Rozdiel je však v tom, že v tomto počte sú započítaní aj ruskí diplomati pracujúci v OSN a ktorých je 150. Rusi trvajú na parite a týchto diplomatov odmietajú započítať do ruského kontingentu.

​V týchto dňoch podpísal prezident Putin výnos obsahujúci tzv. "nepriateľské štáty", kde na prvom mieste podľa hovorkyne MZV Zacharovej sú Američania. Konkrétny zoznam podľa Ministerstva zahraničných vecí RF bude zverejnený v krátkej dobe. Dôsledkom môže byť úplný zákaz zamestnávania ruských občanov, čo značne skomplikuje činnosť zahraničných ambasád.

​Asi najlepšie zhodnotil situáciu ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. V stredu 24.4. vyhlásil, že vzťahy s USA sú pre nedostatok vzájomnej úcty teraz ešte horšie ako počas "studenej vojny". Informáciu priniesla tlačová agentúra AP. Súčasne minister povedal, že Moskva je pripravená na normalizáciu vzťahov s Washingtonom, ale USA by sa mali prestať stavať do polohy "vládcu" a zhromažďovať svojich spojencov do tábora proti Rusku a Číne. Minister ďalej uviedol, že ak sa USA budú vyhýbať vzájomnému úctivému dialógu založenému na rovnováhe záujmov, "budeme žiť v podmienkach studenej vojny, alebo ešte horších".

​Možno je dobré si pripomenúť vyjadrenie Hillary Clintonovej , ako ona vnímala globálne líderstvo. "Globálne líderstvo si musíme zabezpečiť za akúkoľvek cenu". Pripomína to aj ďalekú americkú históriu z časov bojov s Indiánmi. Indiáni, ktorí boli proti bielym osadníkom boli pobití, ostatní, ktorí spolupracovali boli postupne zahnaní do rezervácií.

​Sú ešte USA svetovým lídrom? Určite ich dnes tak už nevníma Čína, Rusko a ani India. Amerika sa dnes snaží udržať pod svojím vplyvom ešte Európu, čo sa jej aj darí. USA prijali doktrínu - Ruská federácia je náš nepriateľ.

​Len nedávno prebehol telefonický rozhovor medzi prezidentmi Bidenom a Putinom. Biden prejavil iniciatívu stretnúť sa osobne s Putinom na neutrálnej pôde. Moskva pozvánku neodmietla a prezidentov tým analyzuje všetky aspekty tejto iniciatívy. Vzniká otázka, čo vlastne Biden od Putina chce, keď ho najprv nazve "zabijakom", následne deklaruje záujem o dobré vzťahy s Ruskom a hneď potom uvalí na RF sankcie.

​Prezident Biden na otázku "čo si sľubuje od tohto stretnutia" opätovne potvrdil snahu o zlepšenie, stabilizáciu a predvídateľnosť vzťahov s Ruskom v súlade so záujmami USA. Putin si neodpustil poznámku - aj Rusko má svoje záujmy a ak sa podarí niečo dohodnúť, tak to bude obojstranne výhodné. Diskutovať je o čom. Od globálnych otázok včítane zámeru USA a Ruska pokračovať v dialógu o strategickej stabilite a kontrole zbraní, až po regionálne otázky ako sú Ukrajina, Sýria, Irak .... Rozhovory medzi prezidentami by sa podľa asistenta prezidenta Putina Jurija Ušakova mohli uskutočniť v júni tohto roku. Rozhodnutie o účasti ruského lídra na rokovaniach s Bidenom však bude podľa Ušakova závisieť na mnohých faktoroch.

​Moskva podľa ministra Lavrova v rámci zlepšenia vzťahov navrhla Washingtonu anulovať súčasné vzťahy a začať tzv. "od nuly". "Ak by bolo na nás, vrátili by sme sa k normálnym vzťahom. Ako prvý a podľa môjho názoru vôbec nie zložitý krok, všetky opatrenia prijaté na obmedzovanie práce ruských diplomatov v USA by boli vynulované".

​Biden po sto dňoch v úrade prezidenta vystúpil 28.4.2021 v Kongrese. Podľa hovorkyne ruského MZV M. Zacharovej vystúpenie pôsobilo zmiešaným dojmom. "Moskva víta skutočnosť, že prezident zopakoval svoj úmysel vyhnúť sa eskalácii. Prejav prezidenta USA v Kongrese iba potvrdzuje, že Washington sa zdráha opustiť beznádejné pokusy vyvíjať tlak a obviňovať našu krajinu z niektorých zhubných aktivít".

​Henry Kissinger : ""Je nebezpečné byť nepriateľom Ameriky, ale byť jej priateľom je smrtiace".