Búranie sôch v Prahe pokračuje

29.09.2020

21. júna 2020 sme priniesli príspevok "Folklór okolo pamätníkov pokračuje". Poukázali sme na trendy falzifikácie dejín. Dôsledkom toho dochádza k búraniu symbolov tak, aby nám nepripomínali skutočnú pravdu a hrdinstvo ľudí tej doby. Deje sa to na Ukrajine, v Poľsku, už aj v USA a západných krajinách. Veľmi usilovní sú v tomto smere aj Česi. Kým na Slovensku sa rekonštruuje pamätník obetiam oslobodenia Bratislavy - sovietskym a rumunským vojakom Slavín, v Prahe využili zákaz zhromažďovania počas koronakrízy a v tichosti demontovali sochu maršala Koneva, vojská ktorého oslobodili Prahu. Starosta Prahy 6 cynicky poznamenal: "...lebo nemal rúško". Zdá sa, že tento folklór v Prahe pokračuje.

Začiatkom augusta 2020 vandali poničili výstavu na Kampe v Prahe venovanú Milade Horákovej, ktorá bola ako jediná žena v ČSR popravená počas politických procesov v 50-tych rokoch minulého storočia. Vydarenú výstavu, ktorá mala trvať do 24.8.2020 a ktorá mapovala jej život, protinacistickú činnosť a jej aktívne pôsobenie vo verejnom živote po skončení 2. svetovej vojny, pripravilo s podporou Mestskej časti Praha 1 Museum Kampa k 70. výročiu justičnej vraždy Milady Horákovej.

Výstavu pripravil historik Ústavu pro studium totalitních režimů Petr Blažek, ktorý sa špecializuje na česko-slovenské dejiny druhej polovice 20. storočia. Panely boli postavené pozdĺž cesty spojujúcej Museum Kampa s Werichovou vilou a výstava bola verejnosti sprístupnená zdarma.

Udalosť komentoval aj starosta Prahy 1 Peter Hejma: "Odsuzujeme tento vandalský čin a věříme, že jeho pachatel bude co nejdříve odhalen a potrestán. Je to bezprecedentní útok na památku a odkaz Milady Horákové."

Názor našej redakcie na takéto činy je známy - rozhodne ich dôrazne odsudzujeme a veríme, že páchatelia budú vypátraní a potrestaní.

20. septembra 2020 prišla z Prahy ďalšia znepokojujúca správa. Ako uviedol portál Sputnik ČR, téma poškodzovania pomníkov je aktuálna. V Petřínskych sadoch v Prahe bola včera objavená zvalená socha českého literáta Jána Nerudu, autora nezabudnuteľných "Malostranských povídek". Mestská časť Praha 1 uviedla na facebooku, že sa domnieva, že za poničením sochy Nerudy sú vandali. "Vandalové opět řádili. Bohužel byla poškozena socha Jana Nerudy v Petřínských zahradách. Policie již zahájila vyšetřování," bolo v príspevku.

Iný názor, ako uviedol Sputnik ČR, má český politik a poslanec Stredočeského kraja Zdeněk Štefek (KSČM). Podľa neho zvalenie sochy Jana Nerudu mohlo byť ideologicky podložené. Ako náhodu to nevidí a nepripúšťa, nevylučuje, žeby motívom tohto vandalského činu mohol byť negatívny postoj voči českému národnému obrodeniu. "Komu by tak mohla vadit? Že by začínalo být někomu trnem v oku národní obrození? Že jsme jako národ i my chtěli mít prostor na zemi a nejen vzhlížet k nebesům či velkým bratrům?" pýta sa český politik.

Štefek naznačil aj možnosť, že zo strany vandalov sa jedná o omyl. Jana Nerudu si mohli spliesť s čilským komunistickým literátom a politikom Pablom Nerudom (nositeľ Nobelovej ceny za literatúru). Podľa Štefka po búraní a poškodzovaní sôch politických činiteľov a vojvodcov je teraz možné očakávať aj na pamätníky vplyvných predstaviteľov kultúry a umenia.

Trend sochobúrania a poškodzovania pamätníkov v Prahe pokračuje a stáva sa miestnym folklórom. Zvalená socha Nerudu nepatrí k ojedinelým incidentom. Okrem strhnutia sochy maršala Koneva si môžeme pripomenúť ďalšie incidenty:

  • V júni 2020 neznámy vandal poškodil sochu Winstona Churchilla v Prahe 3. Na sochu vtedy páchateľ sprejom napísal: "Churchill bol rasista - Black lives matter".
  • v septembri 2020 poškodil páchateľ nápisom podstavec sochy 2. česko-slovenského prezidenta Edvarda Beneša. Táto socha stojí od roku 2005 na Loretánském náměstí pred Černínskym palácom, v ktorom sídli ministerstvo zahraničia ČR. Na podstavci sa objavil nápis, že Beneš bol rasista a masový vrah.

Urobí česká polícia utrum tomuto folklóru? Budú občania bezradne prizerať, ako im ničia symboly dejín, umenia a kultúry? Alebo len budú tipovať, ktorej osobnosti českého národa to tentokrát vandali "natrú"?