Češi na rozdiel od Slovákov naočkuju z jednej ampuly vakcíny až šiestich!

29.12.2020

ČTK: Praha - Získat z lahvičky vakcíny proti covidu-19 šest dávek místo pěti je podle vedoucího lékárníka Fakultní nemocnice v Motole Petra Horáka možné, látky je v ní dostatek. 

Nutné je ale podle něj oficiální povolení výrobce a lékových agentur. Na možnost upozornil v pondělí premiér Andrej Babiš (ANO), požádal předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, aby Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) postup schválila.

"Matematicky to tak vychází. Je to standardní věc, která se ve farmaceutické výrobě dělá, pokud je v jedné lahvičce více dávek," řekl dnes Horák novinářům. Americká léková agentura FDA podle něj správně povolila použití "až šesti dávek".

Výrobce počítá při plnění lahvičky a stanovení počtu dávek podle Horáka s takzvaným "mrtvým objemem", který vzniká při natažení každé injekční stříkačky. "Víme ze zkušenosti, že s těmi jehlami a stříkačkami, které se používají na aplikaci vakcíny proti covidu, to udělat jde. Na druhou stranu evropská schválená informace hovoří o pěti dávkách," dodal.

Nemocnice by tak podle něj potřebovala vyjádření od výrobce a od lékových agentur, že je postup se šesti dávkami možný. "Rozhodně nemůžeme extrapolovat, že tím pádem získáme 20 procent vakcíny navíc. Ne vždycky se to podaří," uvedl.

V Česku se začalo očkovat v neděli první vakcínou povolenou pro použití v Evropské unii od firem Pfizer a BioNTech. Česko jich má objednáno závazně zhruba čtyři miliony dávek, každý očkovaný musí dostat dvě. Na základě uplatněné opce by mělo být možné získat ještě dalších asi 2,4 milionu dávek. Dosud jich bylo do Česka dodáno 9750, další se očekávají ve čtvrtek. Celkem je od různých výrobců objednána po 6,9 milionu lidí.