České údaje o reinfekcii covidom - slovenské sme nenašli …

13.11.2021

ČTK - Praha - Od začiatku epidémie covidu-19 do konca tohto októbra sa opakovane nakazilo koronavírusom a malo príznaky choroby 4680 ľudí z celkom 1,75 milióna pozitívne testovaných. Viac ako štvrtina týchto reinfekcií bola za posledný mesiac. V tlačovej správe o tom informoval Štátny zdravotný ústav ČR (SZÚ). Ďalších 4283 prípadov možnej reinfekcie ústav zaznamenal u ľudí, ktorí v jednom z prípadov nemali žiadne príznaky.

"Iba za mesiac október 2021 evidujeme celkom 1263 potvrdených opakovaných symptomatických ochorení covid-19," uviedol vedúci oddelenia epidemiológie infekčných chorôb SZÚ Ján Kynčl. Podľa neho je medián intervalu medzi prvou a druhou nákazou u októbrových prípadov 307 dní. Ústav ale eviduje aj nákazu po 63 dňoch či až po 658 dňoch.

"Z týchto údajov tiež zreteľne vyplýva, že k 'vyvanutiu imunity' dochádza nielen po očkovaní, ale aj po ochorení," doplnil Kynčl. 

Celkový výskyt opakovaných infekcií s príznakmi je podľa odborníkov SZÚ naďalej nízky, tvorí asi 0,5 percenta. U celkových viac ako 4600 reinfekcií je medián medzi oboma nákazami 158 dní. Medián veku ľudí s opakovanou nákazou bol 39 rokov, odborníci ich ale zaznamenali aj u novorodenca alebo aj u 99-ročného nakazeného.

Ústav zdravotníckych informácií a štatistiky (ÚZIS) eviduje aj opakované nákazy po očkovaní. Od konca minulého roka, kedy sa očkovať začalo, do štvrtka sa podľa zverejnených dát nakazilo 14 dní po dokončenom očkovaní asi 55-tisíc ľudí z celkom 6,1 milióna vakcinovaných. Ide teda asi o 0,9 percenta. Z týchto 55.000 bolo cez 30.000 pozitívnych prípadov v novembri, ich priemerný vek je 50 rokov. Celkovo sa od septembra nakazilo koronavírusom 187.244 ľudí, z ktorých 131.621 nebolo očkovaných. Z nich 4468 skončilo v po nákaze v nemocnici.

Za prijateľnú ochranu pred ďalšou nákazou pre návštevu kultúrnej či športovej akcie, reštaurácie, alebo ďalších zariadení a služieb sa považuje šesť mesiacov, teda 180 dní po prekonaní infekcie. Odborníci upozorňujú, že najmä u starších ľudí získaná imunita slabne rýchlejšie, preto šesť mesiacov po ukončení očkovania odporúčajú podstúpiť preočkovanie. Časová platnosť očkovania zatiaľ obmedzená nie je, minister zdravotníctva Adam Vojtech (za ÁNO) ale v stredu pripustil, že do budúcnosti je to pravdepodobné.