Chystá sa stíhanie Jaromíra Čižnára?

07.05.2020

Naša redakcia započala boj so svojvoľou generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý odmietol vydať na účely verejnej kontroly vlastné rozhodnutia podľa paragrafu 363 a nasl. Trestneho poriadku. Ako prvý sme v minulosti informovali, že tieto rozhodnutia generálneho prokurátora zaváňajú, podľa mediálnej znalosti ich použitia, zneužitím moci. Mnohokrát boli využité už i Dobroslavom Trnkom. Ako je zvykom v Slovenskej justícii, tak keď treba, tak treba a "našemu človeku" sa pomôže vždy a keď treba urobiť nezákonné stíhanie na nepohodlného aj bez dôkazov, tak sa tomu za protislužbu vyhovie. Čítajte TU!

ZÁKON NEZÁKON, JA SI MOZEM ROBIŤ ČO LEN CHCEM, ROBKO MA PREDSA INŠTRUOVAL, ŽE MNE NIKTO NIČ NEMOZE

Celá verejnosť pozná zápletku s vykopnutím Čentéša a nomináciou Jaromíra Čižnára s jeho priateľskym vzťahom s Robertom Ficom. Nečudo, že generálna prokuratúra, tak ako i Úrad špeciálnej prokuratúry mu potom vždy ležali obrazne "verne pri nohách", ak pán "náčelník", alebo "šéf", ako ho nazýval Kočner vo svojich korupčných SMS, zavelil.

Fico mal takú moc nad prokuratúrou, že si dokázal vybaviť aj nezákonné stíhanie a taktiež nezákonne zrušenie obvinenia tesne pred voľbami. Urobil si z prokuratúry predvolebný nástroj. Čítajte TU!

Takéto konanie by si snáď nemohol dovoliť ani prezident Džamahírije. Slovenská generálna prokuratúra je však schopná zdá sa čohokoľvek nečestného. 

Viď aj to, že pri návšteve si ex-generálny prokurátor Dobroslav Trnka bez vedomia nahrával koho ho napadlo. Čítajte TU!

Naša redakcia na vykonanie verejnej kontroly využila zákonné ustanovenie paragrafu 55m ods.5 Zákona o prokuratúre, ktoré dáva povinnosť prokuratúre na žiadosť vydať právoplatné rozhodnutie prokurátora. Ak iste si pán generálny prokurátor prečítal náš názor na jeho bačovanie na generálnej prokuratúre a využitiu verejnej kontroly nad jeho počinmi v oblasti pôsobnosti paragrafu 363 a nasl. Trestného poriadku...Čítajte TU!

Ale on sa proste sa rozhodol, že nám ich nevydá aj keď mu to zákon káže a basta. Nezaprel sa - ide hlava nehlava - zákon nezákon. On si predsa bude robiť, čo len chce, je predsa generálny prokurátor. Prečo by sme si my obyčajný denník, dovolili pýtať od takého mocipána vôbec nejaké materiály, ktoré by ho navyše po objektívnom preskúmaní mohli riadne kompromitovať.

No je viac než isté, že raz ho možno budú nie len kompromitovať, ale odštartujú jeho trajektóriu dopadu z jahody smerom ku dočasnému príbytku Kočnera. Veď podľa informácií a výpovedi svedka Tótha by sa mali aj o čom porozprávať. Vraj obaja napríklad obľubovali tenis. Veď údajne tenisové hodiny Čižnárovho syna sponzoroval práve Kočner.

DNES VŠAK PRÍDE MOMENT TRPKÉHO PREBUDENIA SA ZO SNA O VŠEMOHÚCNOSTI PÁN ČIŽNÁR, ALEBO SI TO NEJAK VYBAVÍTE PO SVOJOM, ZÁKULISNE?

Naša redakcia využila proti porušovateľovi práva na slobodný pristúp k informáciám zákonný inštitút priestupkového konania, viac informácií Čítajte TU!

Priestupkové konanie podľa informácie od MV SR by mal viesť Okresný úrad Bratislava. Ten by mal po preštudovaní spisu vyžiadať od GP SR materiál infožiadosti - žiadosť podľa slobodného pristupu k informáciám, resp. jeho súčasti v Zákone o prokuratúre.

V danom prípade z právnej stránky v podstate nie je čo riešiť. Každý prokurátor musí vydať právoplatné rozhodnutie v anonymizovanej forme na žiadosť kohokoľvek. Pán Čižnár nie je žiadnou výnimkou, vo svojom ponímaní sveta je však asi poloboh. Alebo len skľúčený predčasne zostarnutý muž, ktorý sa bojí, že na neho vypadnú zapáchajúce kostlivce zo skrine a teraz sa na nich ukáže ako sa konalo voči "našim ľuďom" tak a k iným inak. Čítajte TU!

Okresný úrad má však významné právomoci voči porušiteľovi práva na poli slobodného prístupu k informáciám a môže s protizákonne konajúcou osobou v tomto smere riadne zatočiť. Sankcia je do 1650 €, čo by pána generálneho prokurátora dozaista veľmi nepotrápilo. Okresný úrad mu však môže udeliť aj zákaz výkonu činnosti až na dva roky. Práve túto sankciu sme mu navrhli, aby konečne pán mocipán zažil, že aj Dávid môže vystreliť z praku kameň, ktorý zasiahne Goliaša medzi jeho netradičné pekelné rohy a potom bude nasledovať pád.

BUDE SA ÚRAD BÁŤ SANKCIONOVAŤ GENERÁLNEHO PROKURÁTORA? ALEBO TO "VYBAVÍ" NEJAKO GENERÁLNY PROKURÁTOR CEZ FUNGUJÚCE SMERÁCKE KLIKY?

Nová vláda sľubovala zákon a spravodlivosť platné pre všetkých rovnako. Bude toto prípad, kedy sa predsavzatia naplnia, alebo zlomia pod tlakom Ficovej čižmy? Bude tlačiť pán generálny prokurátor na vybavenie veci do tenisového outu cez svoje rozsiahle kontakty? Uvidíme, každopádne vás budeme informovať.

Za normálnej okolnosti v právnom štáte by malo začať priestupkové šetrenie a stíhanie porušiteľa zákona. Občania Slovenskej republiky by si dozaista vydýchli, keby videli, že aj v prípade generálneho prokurátora platí zákon a za jeho porušovanie bude potrestaný.

Že by to mal byť trest exemplárny a výnimočný, o tom niet pochýb. Práve hlava organizácie na potieranie nezákonnosti sáma porušuje zákon? O to viac by mal byť potrestaný.