Čo sa to vlastne deje na Blízkom východe?

08.01.2020

Posledné dni pritiahli pozornosť svetovej verejnosti opäť, ako už mnohokrát za posledných 40 rokov, ku Blízkemu východu. Ťažko skúšaný region s prinajmenšom tromi dominantnými náboženstvami - židovským, kresťanským a najprudšie rastúcim islámom - navyše s dvomi nezmieriteľne súperiacimi krídlami - sunnitským a šiítskym. A to všetko sa tam varí, navyše na území presiaknutým drahocenným čiernym zlatom - ropou... Zdá sa, že sa tomu, čo sa tam deje už nedá ani rozumieť. Ale je to naozaj tak?

Najbežnejšia definícia Blízkeho východu je zaťažená tým, že Blízky východ (mimo politiky, najmä v kultúrnom či archeologickom kontexte, aj: Predný východ či menej často Predný Orient; po anglicky Near East, po nemecky Naher Osten/Nahost/Vorderer Orient) je nejasne vymedzený geografický termín.

Najčastejšie sa ním myslí juhozápadná Ázia (bez Zakaukazska, Afganistanu a Pakistanu) a Egypt. 

 V tomto regione sú dominantné spory medzi Izraelom, Iránom a USA. Ostatní sú doňho zapojení viac-menej len cez týchto troch najväčších hráčov. V poslednom čase sa o slovo hlásia Rusko, Turecko a Saudská Arábia. 

A spory sú to krvavé... Cesta diplomacie si tu nachádza miesto len veľmi ťažko, ani Bezpečnostná rada OSN nie je liekom - buď sa jej rezolúcie neplnia, alebo jej konanie rôznym spôsobom sabotuje... a to aj za porušovania samotnej Charty OSN.

Ale teraz sme zaznamenali naozaj prekvapivý vývoj. USA navrhujú Íránu okamžité rokovania a to bez akýchkoľvek predbežných podmienok!

Informovala o tom dnes agentúra DPA. 
"Bez kladenia predbežných podmienok sme pripravení viesť seriózne rokovania s Iránom s cieľom zamedziť ďalšiemu ohrozovaniu medzinárodného mieru a bezpečnosti alebo eskalácii zo strany iránskeho režimu," napísala americká veľvyslankyňa pri OSN Kelly Craftová v liste so stredajším dátumom, ktorý adresovala generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi a Bezpečnostnej rade OSN.

Kto už tomuto Trumpovi môže teraz porozumieť? Žeby chcel len svojsky naplniť víziu Georga Orwella "1984"?