Coronavírus zmutoval – potvrdené na Islande
Potvrdilo sa, že jedinec, ktorý bol na Islande pozitívny na test COVID-19, bol infikovaný súčasne dvoma kmeňmi vírusu. Druhým kmeňom je mutácia pôvodného nového koronavírusu. Predpokladá sa, že by to mohol byť prvý zaznamenaný prípad duálnej infekcie tohto druhu.
Minulý týždeň v rozhovore pre RÚV (nezávislá islandská tlačová agentúra), generálny riaditeľ spoločnosti deCODE, Kári Stefánsson túto neobvyklú infekciu potvrdil. Predpokladá sa, že mutovaný druhý kmeň by mohol byť škodlivejší alebo infekčnejší, pretože u ľudí infikovaných duálnym kmeňom sa zistilo, že majú iba druhý kmeň. Ak je to tak, vírus môže mutovať, aby sa stal v priebehu času infekčnejším. Kári to však nedokázal potvrdiť a pripúšťa, že by to mohla byť náhoda.
Kári tiež poznamenal, že mutácia nájdená vo vzorke odobratej od tohto duálne infikovaného pacienta podľa medzinárodných databáz nebola zatiaľ nájdená aj mimo Islandu.
Toto je len jeden z prekvapujúcich nových objavov, ktoré deCODE odhalil vo svojej analýze genetických sekvencií 40 kmeňov COVID-19 nájdených na Islande. Podľa Káriho rozmanitosť genetických sekvencií nájdených vo vzorkách COVID-19 odobratých na Islande naznačuje, že vírus bol na Island privezený zo širšej škály oblastí, ako sa pôvodne predpokladalo. Hlavným pôvodom islandských infekcií je v súčasnosti Taliansko, Rakúsko a Británia. Futbalový zápas v Spojenom kráľovstve sa považuje za zdroj siedmich infekcií na Islande.
Kári tiež odhaduje, že v súčasnosti je infikovaných 1% Islanďanov. Výsledky skríningu predtým naznačovali, že je infikovaných iba 0,5%, ale Kári verí, že skutočný počet infekcií môže byť vyšší, pretože v súčasnosti môže byť mnoho asymptomatických a výsledkom je, že sa nebudú testovať.
Island má to šťastie, že sa v súčasnosti môže pochváliť niektorými z najlepších testovacích kapacít na svete, hoci v súčasnosti je v EÚ nedostatok lekárskych tampónov, čo znamená, že v nadchádzajúcich týždňoch môže byť testovanie ťažšie. Doteraz sa odobralo vyše 10 000 vzoriek, ktoré poskytli islandským vedcom neoceniteľné údaje a umožnili krajine stať sa svetovým lídrom vo výskume genetického zloženia vírusu.
Aj Čínski vedci, ktorí študujú ohnisko choroby spôsobené novým koronavírusom SARS-CoV-2, identifikujú dva jeho kmene, čo naznačuje, že vírus už najmenej raz mutoval.
Čo do šírenia agresívnejší typ vírusu prevláda podľa serveru CNBC v počiatočných štádiách nákazy v čínskom Wu-chan, kde bola choroba Covid-19 prvýkrát detekovaná, jeho výskyt sa však podľa predbežných záverov znížil.
Medzi ľuďmi kolujú dva typy infekčného vírusu, avšak predbežná štúdia tak najskôr naznačuje, čo niektorí vedci vo všeobecnej rovine už hovoria - že riziko ďalšieho zmutovania do niečoho celkovo horšieho je malé. Mutovanie týchto tzv. RNA vírusov je inak pomerne obvyklé.
Štúdia vedcov z Pekinskej univerzity a Pasteurovho inštitútu v Šanghaji spadajúceho pod Čínsku akadémiu vied vo februári tohto roku zistila, že agresívnejší kmeň nového koronavírusu (kmeň L) spojený s ohniskom vo Wu-chane predstavoval asi 70 percent analyzovaných prípadov, zatiaľ čo 30 percent bolo spojených s menej agresívnym typom (kmeň S).
Kmeň S je evolučne starší, teda sa z neho kmeň L podľa odbornej publikácie National Science Review pravdepodobne vyvinul. Kmeň L je ale agresívnejší síce"len" z hľadiska ľahšieho šírenia - nie je známe, že by nutne spôsoboval závažnejšie formu ochorenia.
"Hypotéza o tom, že je kmeň L v akomkoľvek zmysle agresívnejší, ale nebola zatiaľ potvrdená," podotkla expertka na vedu v denníku The Guardian Hannah Devlinová, ktorá vyštudovala biomedicínu.
"Výskyt agresívnejšieho vírusového typu sa po začiatku januára navyše začal značne znižovať," informoval s odvolaním na čínskych expertov server CNBC. To znie povzbudivo. Na druhej strane to ale úplne dobrá správa nie je, ak by to znamenalo, že vírusy, aspoň čiastočne a dočasne, mutujú do ľahšie šíriteľnej verzie.
Vedci, ktorí sa štúdie priamo nezúčastnili, uviedli, že jej zistenia sú zaujímavé, ale varovali pred vyvodením definitívnych záverov z predbežného výskumu, ktorý operuje len s obmedzenými dátami.
"Je ťažké potvrdiť takéto štúdie bez priameho vzájomného porovnania patogenity a overení v ideálnom prípade na zvieracom modeli alebo aspoň v rozšírenej epidemiologickej štúdii," okomentoval to podľa agentúry Reuters odborník na infekciu a imunitu Stephen Griffin z britskej Univerzity v Leedse.
"Naše zistenia ale silne podporujú naliehavú potrebu ďalších okamžitých a komplexných štúdií," napísali sami autori nového výskumu s tým, že jedine tak lepšie pochopíme, ako sa existujúce koronavírus SARS-CoV-2 vlastne presne správa.
Čína už v januári varovala, že koronavírus podobný pôvodcovi ochorenia SARS, môže zmutovať a šíriť sa ďalej. Nový, doteraz neznámy vírus spôsobujúci zápal pľúc, sa prenáša z človeka na človeka. "Je možné, že vírus zmutuje, a ochorenie sa bude šíriť ďalej," povedala v tom čase na tlačovej konferencii v Pekingu zástupkyňa riaditeľa čínskej národnej zdravotníckej komisie Li Pin.