Čriepky zo života generálnych prokurátorov Slovenskej džamahírje

20.01.2020

Bývalý policajný prezident Spišiak v rozhovore pre Týždeň povedal, že v roku 2005 ho chcelo podsvetie skompromitovať tak, že mal prijať úplatok 300 000 korún. Mal ho na to upozorniť Imrich Puha, súčasný krajský policajný riaditeľ v Trnave. Spišiak v rozhovore povedal, že podal trestné oznámenie pre pokus o krivé obvinenie jeho osoby. Vyšetrovateľ chcel podľa neho obviniť ľudí z podsvetia, ktorí si vymysleli, že zobral úplatok. Nemohol to však urobiť, pretože vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka odňal dozorujúcej prokurátorke spis a zakázal jej konať. 

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka sa nebráni označeniu za milionára. "Môžem zodpovedne povedať, že áno, som milionár. Môj majetok je odhadovaný na nejaké milióny," povedal pre TASR 14.6.2011, keď ho ako kandidáta na generálneho prokurátora vypočúval ústavnoprávny výbor parlamentu.

Počas nedávneho rozhovoru (24.2.2013) s Tomom Nicholsonom v hoteli Carlton Bžán, inak rodák zo Sniny, povedal, že v polovici 80. rokov aj on navštevoval právnickú fakultu na Univerzite Komenského vedno s Čižnárom.

Na výzvu, aby opísal ich vzájomný vzťah, Bžán povedal, že on a Čižnár sú "kamaráti, ktorí sa občas stretnú". Bžán svojho kamaráta opísal ako "rigorózneho a zásadového", čo sa zdá byť v zhode s názormi, uvádzanými Čižnárovými kolegami z prokuratúry.

Až do druhej polovice minulého roku býval Čižnár v obytnom dome v centre Bratislavy patriacej Bžánovi, ktorý ku koncu komunistického režimu pracoval ako sudca. Bžán si presne nepamätal, ako dlho bol Čižnár jeho podnájomníkom, či to bolo štyri alebo šesť rokov, ale vraj "normálne platil nájomné".

Podľa katastra nehnuteľností na internete jediný obytný dom patriaci Bžánovi v centre Bratislavy stojí na Tallerovej ulici č. 8. Podľa mojich informácií užíval Čižnár byt v Bžánovom dome počas vlastného rozvodového konania.
 

Polícia zastavila stíhanie v prípade kauzy odmeny pre advokáta Radomíra Bžána, ktorá vyplávala na povrch v roku 2017. Televízii Markíza to potvrdilo policajné prezídium.

"Vyšetrovateľ protikorupčnej jednotky NAKA trestné stíhanie zastavil," informuje polícia. Skutok podľa vyšetrovateľa nie je trestným činom a nie je tak dôvod na postúpenie veci.