Ďalší summit EÚ lídrov - o ničom...

26.03.2021

Brusel - Európska únia musí urýchliť výrobu a distribúciu vakcín proti covidu-19 a prísnejšie kontrolovať ich vývoz. Zhodli sa na tom dnes prezidenti a premiéri členských krajín bloku. Jednotu ale nenašli v pohľade na kompenzáciu teraz nerovného rozdelenia dávok, ktoré požaduje Rakúsko alebo Česko. Ďalším konaním lídri poverili veľvyslancov členských štátov.

"Je samozrejme úplne zásadné, aby sme ďalej pracovali na zlepšenie produkcie vackín v Európe a zlepšili možnosti ich distribúcie medzi členské štáty," takto frázou odbyl tento problém po rokovaní pred novinármi predseda Európskej rady Charles Michel.

Prezidenti a premiéri sa zhodli na tom, že EÚ bude využívať systém kontrol exportu, ktorý umožňuje zakázať export vakcín od firiem, ktoré nedodávajú únii sľúbené množstvo dávok. Jeho cieľom je najmä spoločnosť AstraZeneca, ktorá EÚ v prvom štvrťroku dodá necelú tretinu z pôvodne plánovaných takmer 100 miliónov.

"Myslím, že je jasné, že tá spoločnosť musí najprv splniť sľuby, dodržať zmluvu s členskými štátmi EÚ, ako sa znovu bude môcť venovať vývozu vakcín," vyhlásila po rokovaní nezvyklo kategorickým tónom predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen.

Kým na tvrdšom prístupe voči firmám porušujúcim sľuby sa lídri zhodli, nezjednotili sa naproti tomu na priamej podpore rozšírenia tohto zákazu exportu do krajín, ktoré samy vakcíny nevyvážajú a majú pritom zaočkovaných dostatok ľudí. Táto úprava iniciovaná v stredu komisiou hrozí obmedzením vývozu predovšetkým do Británie, ktorá sa proti tomu už hlasno ozvala.

"Vo vzťahu k Británii chceme riešenie výhodné pre obe strany, chceme byť politicky citliví," vyhlásila po rokovaní nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Jej krajina rovnako ako väčšina ďalších štátov podporuje prípadné využitie zákazov, nechce však vyvolať možné odvety a narušiť tak zásobovanie očkovacími látkami a komponenty na ich výrobu. Napríklad belgický premiér Alexander De Croo, ktorého krajina patrí k odporcom exportných obmedzení, po rokovaní hovoril o signáloch možnej dohody s Britániou, ku ktorej prispieva súčasný tlak zo strany EÚ.

Lídri dnes nevyriešili spor okolo dorovnania nerovnomernej distribúcie vakcín, čo žiadalo Rakúsko podporované Českom či Chorvátskom. Niektorí lídri na čele s rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom tak chceli prehodnotiť súčasný distribučný kľúč a ako kompenzáciu získať väčší podiel z urýchlenej dodávky desiatich miliónov dávok vakcíny od firiem Pfizer / BioNTech.

S tým však nesúhlasili ďalší štátnici, najmä nemecká kancelárka Angela Merkelová a Emanuel Macron.

V spoločnom vyhlásení nakoniec lídri podporili doterajší systém rozdeľovania vakcín podľa počtu obyvateľov. Zároveň poverili veľvyslancov členských krajín, aby sa otázkou potenciálneho nového rozdelenia spomínanej dodávky od Pfizeru "v duchu solidarity" zaoberali.

Po zhruba päťhodinovom rokovaní o boji s pandémiou a vakcínach sa šéfovia štátov a vlád krátko venovali téme digitálneho trhu. V spoločnom vyhlásení sa zhodli na tom, že ekonomická obnova po pandémiu má byť spojená s digitalizáciou a že má únia rýchlo pripraviť nové pravidlá pre digitálne firmy. Podporili aj myšlienku, aby chystanú digitálnu daň EÚ riešila v rámci Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Lídri EÚ rokovali tiež s Bidenom o spolupráci na globálnych témach

Európska únia chce so Spojenými štátmi spolupracovať na posilňovaní globálnej bezpečnosti a demokracie, ktorá v súčasnosti čelí mnohým hrozbám. Po videokonferencii premiérov a prezidentov krajín európskeho bloku s americkým prezidentom Joeom Bidenom to pred novinármi vyhlásil šéf Európskej rady Charles Michel. Európsky blok sa podľa neho chce s USA zasadiť aj o to, aby sa aj do menej rozvinutých krajín dostali vakcíny proti covidu-19.

Biden sa na diaľku zúčastnil zasadnutia únijných lídrov ako prvý americký prezident po Barackovi Obamovi, ktorý osobne dorazil v roku 2009 na summit organizovaný v čase českého predsedníctva v Prahe. Bidenova približne polhodinová diskusia so šéfmi členských krajín EÚ bola súčasťou americkej snahy o zlepšenie vzťahov s dlhodobými partnermi, ktoré ochladli za jeho predchodcu Donalda Trumpa.

Podľa Michela a šéfky Európskej komisie Ursula von der Leyen hovoril Biden o spolupráci v boji proti covidu-19, kooperácii pri riešení problametiky klimatických zmien či spolupráci pri rozvoji digitalizácie a nových technológií.

"Viac ako kedykoľvek predtým majú dnes Spojené štáty a Európska únia zodpovednosť za budúcej generácie," vyhlásil Michel s odkazom na spoločné hodnoty demokracie a vlády práva, ktoré podľa neho chcú obe strany obhajovať pred súčasnými hrozbami.

Reč bola aj o vakcínach, ktoré chcú USA aj EÚ v budúcnosti poskytovať chudobnejším krajinám. V súčasnosti sa však najmä európsky blok potýka s ich nedostatkom a snaží sa vyjednávať o ich dovoze i s Washingtonom. Na otázku, či bolo aj toto predmetom rozhovoru, však Michel novinárom neodpovedal...