Dar z Japonska bude liečiť pacientov v Českej republike!

07.04.2020

Podľa správy z Tókia - Japonsko plánuje venovať dvadsiatke krajín a to včítane Českej republiky, liek proti chrípke, ktorý je účinný pri liečbe ochorenia COVID-19. Antivirotikum s názvom Avigan, ktoré je teraz vo fáze klinických testov už preukázalo účinnosť v boji s ochorením v Číne. S odvolaním na dnešné prehlásenie japonského ministerstva zahraničia o tom informovala japonská tlačová agentúra Kjódó. Vyjadrenie českého ministerstva zdravotníctva sa ČTK snaží získať.

Liek tiež známy pod názvom Favipiravir vyrába japonská spoločnosť spadajúca pod koncern Fujifilm Holdings. Spoločnosť vlastné klinické testovanie spustila koncom marca.

"S krajinami, ktoré majú záujem, budeme medzinárodne pracovať na klinickom výskume Aviganu," uviedol japonský minister zahraničia Tošimicu Motegi. V dvadsiatke krajín, ktoré liek obdržia je okrem Česka tiež Bulharsko, Indonézia, Íran, Barma, Saudská Arábia a Turecko. Slovensko tam zatiaľ uvedené nie je. Ale ďalších 30 krajín má podľa Motegiho o liek záujem, napríklad jeho nákup pred niekoľkými dňami oznámilo nemecké ministerstvo zdravotníctva.

Účinnosť lieku pri boji s ochorením COVID-19 už skôr zaznamenali výskumníci v juhočínskom Šen-čene a na univerzite v stredočínskom meste Wu-han, odkiaľ sa coronavírus na konci minulého roku začal šíriť. Avigan zaberá hlavne u tých pacientov, ktorí majú miernejší priebeh choroby.

Toto širokospektrálne antivirotikum bolo testované mimo iné aj pri liečbe eboly pri epidémii tohto ochorenia v západnej Afrike v roku 2014. Snažíme sa získať stanovisko slovenského ministerstva zdravotníctva a budeme vás informovať.