Dnes o 10:37 vypukne na Slovensku jar

20.03.2021

Astronómovia považujú za začiatok jari okamih, kedy stred slnečného kotúča prekročí nebeský rovník. To dnes nastane o 10:37.

Dátum jarnej rovnodennosti najčastejšie vychádza na 20. marca. Predtým to bolo často 21. marca, ale v 21. storočí sa tak stalo naposledy v roku 2011 a znovu bude tento deň uvedený ako začiatok jari až v roku 2102.

Vzácne môže astronomická jar začať už 19. marca - naposledy sa to stalo v roku 1796, znovu to nastane v roku 2048. Ku koncu storočia sa budú 19. a 20. marec ako prvé jarné dni vyskytovať rovnako často. Striedanie je spôsobené prestupnými rokmi.

Na rozdiel od astronomickej jari má takzvaná meteorologická jar pevne stanovený začiatok aj koniec. Každoročne sa začína 1. marca a končí posledným májovým dňom.

Vedci rozlišujú tiež vegetačnú jar, ktorá pripadá na dobu, kedy priemerné denné teploty vystúpia nad päť stupňov, a končí s nástupom priemerných denných teplôt nad 15 stupňov Celzia.

Minuloročná jar skončila podľa merania pražského Klementina s priemernou teplotou 11,3 percenta v tretej desiatke najteplejších jarí od roku 1775.

Doteraz najteplejšie bolo na jar v roku 2007 s priemernou teplotou 13,3 stupňa, na druhom mieste bola jar 2018 s priemernou teplotou 13 stupňov . Naopak chladnejšia jar bola v posledných rokoch v roku 2013 s priemernou teplotou 9,4 stupňa.

Nástup jari býva tradične problematickým obdobím pre alergikov. Množstvo peľu vo vzduchu je teraz vďaka chladnejšiemu počasiu stále skôr malé, uvádza web Peľovej informačnej služby.

Dominantným alergénom sú peľové zrná jelše, sezóna tohto alergénu už ale končí. Slabo sa zvyšuje koncentrácia peľu topoľov. Po oteplení sa začnú pozvoľna objavovať tiež peľové zrná jaseňa, javora, brestu a vŕby. Peľové zrná brezy, najsilnejšieho jarného alergénu, budú pripravené k uvoľneniu do vzduchu na prelome marca a apríla.