Dnes v roku 1492 objavil Krištof Kolumbus Ameriku

12.10.2021

Po tom, ako bol Turkami obsadený Konštantínopol a známe cesty do Indie, hľadalo Portugalsko nové možnosti spojenia. Taliansky moreplavec Krištof Kolumbus chcel vtedy nájsť cestu do Indie cez Atlantik, pričom sa spoliehal na Kopernikovu teóriu o guľatosti Zeme. Na portugalskom dvore požiadal o podporu plavby do Indie cez Atlantik, avšak neuspel. Oslovil preto susednú námornú veľmoc Španielsko, kde po prvotných neúspechoch získal potrebnú podporu.

3. augusta 1492 sa vydal s loďami Santa Maria (najväčšia, vlajková loď), Pinta (menšia karavela) a Niña(najmenšia karavela) objaviť západnú cestu do Indie. 

12. októbra sa dostal na ostrov ktorý pomenoval San Salvador (domorodci ho nazývali Guanahani) v dnešných Bahamách. 

Kolumbus tiež objavil pobrežie Kuby a ostrova Hispaniola. Na Vianoce 1492 uviazla zásobovacia loď Santa Maria na plytčine a musela tu byť zanechaná. Indiánsky náčelník Guacanagari dovolil aby tu založili prvú osadu La Navidad, kde zostalo 39 mužov. 15. marca 1493 sa Kolumbus s posádkou vrátil do Španielska a až do konca svojho života si myslel, že sa dostal do Indie. Preto domorodcov nazval Indiáni. Taliansky moreplavec Amerigo Vespucci si ako prvý uvedomil, že Kolumbus objavil nový kontinent, vďaka čomu bola Amerika pomenovaná podľa jeho mena. Španieli začali vytvárať na nových územiach svoje kolónie, k čomu sa v krátkom čase pridali aj Portugalsko

Len jedna latinskoamerická krajina neoslavuje 12. októbra. Aj keď je označenie pre tento deň v jednotlivých krajinách rôzne, nepochybne odkazuje na to, čo tento deň znamená. 

Tak napríklad v Čile sa volá "Deň stretnutie dvoch svetov", zatiaľ čo v Argentíne až do roku 2010 bol používaný názov "Deň rasy", ktorý bol ale zmenený na "Deň rešpekte a kultúrnej rozmanitosti". Alebo vo Venezuele je deň od roku 2002 nazývaný "Dňom domorodého odporu".

Avšak existuje jedna krajina na americkom kontinente, kde sa tento dátum neoslavuje: Kuba. Namiesto toho na ostrove oslavujú 10. októbra, kedy začala prvá vojna za nezávislosť Kuby na Španielsku v roku 1868. Táto vojna vtedy skončila pre nezávislosť Kuby zle. To už je ale iný príbeh.