Dokončovanie „Nord Streamu 2“

15.05.2020

Počas troch mesiacov putovania lode "Akademik Čerskij" upútaval tento trubokladač rúr na seba pozornosť. Bol doprevádzaný vojenskými loďami ruského námorníctva a jeho cesta sa skončila 4. mája v Kaliningradskom prístave. Jeho úlohou je dokončiť výstavbu plynovodu "Nord Stream 2".

Nasadenie "Čerského", ktorý patrí spoločnosti GASPROM súvisí s tým, že po minuloročných sankciách USA na spoločnosti, ktoré sa na výstavbe podieľali odstúpila švajčiarska spoločnosť ALLSEAS. Toto je v súčasnosti jediná schopná loď dokončiť výstavbu cca 160 km plynovodu.

Loď vyplávala 9.2. 2020 z prístavu Nachodka a stále menila trasu plavby. Počas svojej púte navštívila Singapúr, Srílanku a v polovici marca bola na Madagaskare. Plavba pokračovala cez Mys Dobrej Nádeje do Konga. Následne sa Čerskij objavil pri brehoch Portugalska a nabral smer Kaliningrad.

Prečo loď taktizovala a nezverejnila vopred trasu svojej plavby? Podľa predstaviteľov GASPROMu to bola obava z potencionálnych hrozieb zo strany USA, ktoré aj napriek tomu, že nie sú účastníkmi výstavby plynovodu sa vyhrážajú sankciami firmám, ktoré plynovod stavajú. Začiatkom marca šéf národnej akciovej spoločnosti NAFTOGAS Ukrajina Andrej Koboljev oznámil, že Kijev jedná s USA s cieľom definitívne zabrániť Rusku v obnovení výstavby plynovodu. Riaditeľ fondu Národnej energetickej bezpečnosti RF Konštantin Simonov hodnotí situáciu ako vojnu a preto bolo potrebné prijímať vojenskú taktiku.

Rusko stále tvrdí, že projekt je komerčnou záležitosťou a obviňuje USA z ich záujmu obsadiť európske trhy drahším bridlicovým plynom. Pokiaľ by nebola prijatá táto taktika a loď by nemala vojenskú ochranu, mohlo by sa podľa Simonova stať cieľom útoku pirátov, alebo by mohla byť zadržaná niektorou políciou v pobrežných vodách, kde sa práve nachádzala. Podľa Rusov by sa určite našiel dajaký spôsob ako "Čerskému" zabrániť v plavbe do jeho cieľovej stanice.

Nedokončením plynovodu by okrem ekonomických strát utrpela prestíž spoločnosti GASPROM a taktiež Ruskej federácie. Plynovod sa podľa Simonova dokončí aj napriek obrovskej snahe zo strany USA, Poľska, Ukrajiny a pobaltských krajín tento projekt zastaviť. Práce začnú v letných mesiacoch, kedy je počasie v Baltskom mori v porovnaní s jarou kľudnejšie.

Zásobovanie Európy plynom v tomto roku je zabezpečené. Na tranzit plynu cez Slovensko sa využíva ukrajinský plynovod. V súvislosti s koronavírusom sa očakáva nižšia spotreba plynu v celej Európe.

"Akademik Čerskij" prešiel v Kaliningrade čiastočnou modernizáciou aby mohol pokladať rúry väčších priemerov. Konkrétne sa jedná o dovybavenie lode zváracím zariadením.

V súčasnosti sa nachádza loď v nemeckom prístave Mukran. Prístav slúži ako logistický terminál pre "Nord Stream 2". Neďaleko "Čerského" stojí ruská loď "Fortuna" spoločnosti MRTS, ktorá spĺňa technické podmienky Dánov pre dokončenie plynovodu. K mólu vedie širokorozchodná železničná trať. Vedľa Fortúny kotví nemecká loď "Boka Konstruktor" špecializujúca sa na úpravu morského dna.

Denná kapacita lode je 1,5 km položených rúr. Doba kladenia sa odhaduje na cca 100 dní. Spustenie plynovodu do prevádzky je plánované na koniec tohto roku, alebo v prvom kvartáli roku 2021.

Simonov ani teraz nevylučuje ďalšie akcie zo strany USA voči "neposlušnému" "Akademikovi Čerskému", ako je blokovanie prác pri pokládke potrubia. Rusi preto nevylučujú aj naďalej vojenskú podporu "Čerskému". USA už naznačili ďalšie zavedenie sankcií aj voči spoločnosti GASPROM a taktiež tlak USA na Európu, aby sa k týmto reštrikciám pripojila. Pokiaľ by sa to skutočne udialo a Európa by pretrhala vzťahy s Ruskom, tak podľa Simonova by to bol začiatok života "v inom svete". Podiel GASPROMu na európskom trhu je okolo 36 %. Pokiaľ by sa USA podarilo tento priestor obsadiť svojim bridlicovým plynom, bol by to obrovský úspech prezidenta Trumpa, ale veľká strata pre európskeho spotrebiteľa. Rusko zdôrazňuje, že počas 50 ročnej histórie dodávok plynu a ropy na európsky trh, nikdy túto komoditu nevyužilo na politické ciele. Toto sa nedá povedať napr. o dodávkach zo strany arabským krajín, ktoré v r. 1973 zastavili svoje dodávky nafty západným krajinám.

Aj keď plynovod nepôjde cez Českú republiku, budujú Česi v Krušných horách prípojku. Slovensko bude tranzitovať plyn cez Českú republiku prostredníctvom spoločnosti NET4GAS. Taktiež väčšina Nemcov podporuje projekt "Nord Stream 2" a aktivizáciu hospodárskych vzťahov s Ruskom, prehlásil výkonný riaditeľ Východného výboru pre Nemeckú ekonomiku (OAOEV) Michael Harms.

Nemecko má plán rozšírenia "plynovej direktívy EK" na "Nord Stream 2". Pre GASPROM to bude znamenať, že nebude mať monopolné postavenie pri prevádzke plynovodu. Majiteľom plynovodu sa má stať nezávislá spoločnosť od GASPROMu a taktiež GASPROM má ponúknuť iným operátorom nie menej ako je 50 % kapacity dodávok.

Malospotrebiteľ sa môže tento rok tešiť na rekordne nízke ceny ako benzínu, nafty, tak aj plynu. Analytici predpovedajú, že s ukončovaním reštrikcií v súvislosti epidémiou sa bude dopyt po vyše zmienených komodít postupne zvyšovať a koncom roka môžu začať ceny stúpať.