Donald Trump - „V USA nemá vírus šancu!“

27.03.2020

Momentálna situácia s koronavírusom v Spojených štátoch

Volebný tím amerického prezidenta Donalda Trumpa hrozí televíznym staniciam v piatich amerických štátoch podniknutím právnych krokov, ak z vysielania nestiahnu sporný reklamný spot, informovala vo štvrtok agentúra AP. Hrozba sa týka televíznych staníc v štátoch Florida, Michigan, Minnesota, Pensylvánia a Wisconsin.

Reklamný spot vytvoril politický akčný výbor (Super PAC) Priorities USA Action, ktorý podporuje Demokratickú stranu. Sú v ňom podľa AP použité zostrihy zo záznamov, na ktorých sa prezident snaží znížiť význam nákazy koronavírusom.

Kampaň tvrdí, že reklamný spot obsahuje "falošné tvrdenie", na základe ktorého prezident koronavírus označil za "hoax" (podvod).

Zástupcovia Trumpovej kampane v stredu oznámili, že televíznym staniciam doručili listy, v ktorých ich žiadajú, aby reklamný spot stiahli z vysielania. V opačnom prípade budú čeliť právnym krokom.

Predseda Priorities USA Action Guy Cecil na Twitteri napísal, že Trump chce reklamný spot zablokovať, pretože "nechce, aby Američania poznali pravdu".

Aká je teda aktuálna situácia s COVID-19 v USA? Počet nakazených sa v USA dvojnásobne zvyšuje každý druhý deň. Ešte nedávne veľkohubé vyhlásenie Donalda Trumpa z 11.3.2020 vyznieva z dnešného pohľadu veľmi nezodpovedne a velikášsky: "Vírus proti nám nebude mať šancu. Žiadny národ nie je pripravený ani odolnejší ako USA"

Podľa hovorkyne WHO (Svetová zdravotnícka federácia) M. Harrisovej má USA potenciál stať sa novým epicentrom pandémie. A v skutočnosti sa tak aj dnes stalo... počet potvrdených prípadov nákazy údajne prekonal hranicu 100 000, o cca 18 000 viac ako v Číne! Pritom experti oznámili CNN: "toto je ešte len začiatok!"

Najhoršia situácia je v New Yorku, nasleduje New Jersey , Kalifornia a Washington. Covid-19 atakuje Luisianu a New Orleans. Nemocnice sú každú hodinu atakované ďalšími chorými. Lekári dostali pokyn chorých neresuscitovať. Washington je uzatvorený.

V New Yorku už nie je kde obete epidémie ukladať. Nemocnica v Queense objednala špeciálny chladiaci kamión (dočasnú márnicu), kde ukladajú mŕtve telá. Situácia je z hodiny na hodinu horšia. Veľkým problémom nemocničného personálu je nedostatok ochranných pomôcok. Len z Bostonskej nemocnice hlásia 40 nakazených lekárov a sestier.

Zdravotnícky personál si pomáha ako môže a na svoju ochranu využíva vrecia na odpad, z ktorých si robí provizórne obleky. Na boj s epidémiou v USA nie sú ani najnutnejšie prostriedky a technika. USA prosia druhé krajiny o pomoc pri dodávkach dezinfekčných prostriedkov na ruky a ďalších tovarov potrebných na boj s rozširujúcim sa koronavírusom. Zoznam týchto položiek bol publikovaný Štátnym departmentom (MZV) na TV stanici CNN.

USA prosia o dodávky masiek, ochranných rúšok, špeciálnych oblekov, návlekov, prístrojov pre pľúcnu ventiláciu a respirátorov. Pokyny dostali všetci diplomati na celom svete a tvrdia, že úlohu, ktorú dostali má prioritu č.1. Zatiaľ nie je jasné, či USA prosia o bezplatné dodávky majúce charakter darov, alebo navrhujú dodávky za odplatu. Odhaduje sa, že len v New Yorku bude potrebných 30 tisíc ventilátorov.

Donald Trump dosiahol dohodu s demokratmi čo sa týka "Zákona o mimoriadnej finančnej pomoci". 2 bilióny USD sú určené na pomoc americkej ekonomike a zdravotnému systému. Ide o najväčšiu vládnu pomoc v histórii krajiny. Prostriedky budú použité aj na pomoc širokej verejnosti. Milióny Američanov z tejto pomoci obdržia 1200 USD ako priamu platbu. Dotované budú programy pre malých a stredných podnikateľov sumou 367 mld. USD. Je vyčlenených 500 miliárd na financovanie priemyslu. Stimulačné balíčky sú taktiež určené na podporu spoločností, aby si udržali svojich zamestnancov, ktorí momentálne nepracujú z titulu zastavenia výroby. Len pre zaujímavosť - pomoc, ktorú poskytol Kongres USA v roku 2009 bola 900 mld., tá dnešná predstavuje viac ako dvojnásobok.

Počet úmrtí, ktoré sú denne hlásené túto dohodu urýchlil a v Senáte za ňu hlasovali takmer všetci. Než ju podpíše prezident Trump musí dohodu odobriť Snemovna reprezentantov. Hlasovanie je plánované na piatok tohto týždňa.

Podľa štatistiky zomrelo v USA už 1000 ľudí a nakazených je okolo 70 000 (údaj k 26.3.2020). Predpokladá sa, že skutočný počet nakazených je rádovo vyšší. Podľa starostu New Yorku Billa de Blasia sa v meste môže nakaziť až 4 mil. obyvateľov. Len počas písania tohto príspevku zomrelo asi 40 Američanov (aktuálne bežiaca štatistika CNN):


Na druhej strane je tu úžasný optimizmus Donalda Trumpa, ktorý chce do veľkonočných sviatkov zrušiť prijaté reštrikcie. New York Times dňa 26.3.2020 publikoval správu, že v USA je viac ak 3 milióny nezamestnaných. Väčšina pribudla v tomto týždni. Šéf FED-u Powel oznámil, že USA by už mali byť v recesii a vírus nám diktuje "cestovný poriadok".

Ako sa s touto vojnou vysporiada najvyspelejšia demokratická krajina sveta v porovnaní napr. s komunistickou Čínou bude zaujímavé sledovať.