Dovolenka po novom - zvykajme si

14.04.2021

Informáciu o tom, čo všetko môžu dostať holandskí turisti prichádzajúci na grécky Rodos na "uzavretú dovolenku", priniesol britský denník The Guardian. V experimente organizovanom holandskou vládou budú musieť cestujúci pravidelne absolvovať testy na Covid-19 a nesmú ísť mimo letoviska.

Režim, ktorý by sa v normálnejšej dobe mohol podobať na výcvikový tábor, prijalo 189 holandských turistov, ktorí vymenili nedobrovoľný pobyt vo svojich príbytkochv Holandsku za osem dní dobrovoľného "zadržiavania" v gréckom plážovom letovisku.

V experimente, ktorý navrhli odborníci na cestovný ruch a rozhodli sa nestratiť ďalšiu sezónu s Covid-19, pricestovali turisti v pondelok na egejský ostrov Rhodos v rámci pilotného projektu, aby zistili, či je možné počas pandémie zrealizovať bezpečné dovolenky. "Som veľmi nadšená," povedala 25-ročná Amy Smulders, grafická dizajnérka, ktorá cestovala so svojou sestrou a žiarila pod rúškom, keď čakala na batožinu na ostrove Rhodos. "Cítim sa tu veľmi zvláštne, ale som skutočne nadšená, že môžem ísť na dovolenku."

V súvislosti s "uzavretou" Európou sprevádza pobyt niekoľko nemenných pravidiel.

V prípade skupiny, ktorá má rezervovaný pobyt v hoteli Mitsis Grand Hotel Beach to bude znamenať vstup do Egejského mora len z terás ich izby, neopustenie letoviska ani len na prechádzku po pláži a žiadne združovanie sa s inými hosťami.To uľahčuje skutočnosť, že tam budú jedinými dovolenkármi. Prísne sociálne dištancovanie sa bude neustále monitorovať.

Ale každý účastník za cenu 399 EUR má prístup "all inclusive" do bazéna, reštaurácií a ďalších zariadení v rezorte.

Keď ich lietadlo z Amsterdamu pristálo na letisku ostrova Rhodos, boli prítomné grécke médiá. "Nemám doma bazén a krčma na pitie piva je zavretá ... takže to bude oveľa lepšie," nadchol sa jeden mladý muž, keď sa ho Open TV opýtali, čo si myslí o obmedzeniach. Mladá žena, po boku dvoch kamarátok, poznamenala, že v najhoršom prípade bude týždeň tráviť v bazéne "so svojou gumovou nafukovačkou a kokteilom v ruke".

Turisti vo veku od 18 do 70 rokov boli vybraní spomedzi odhadovaných 25 000 uchádzačov o rekreáciu organizovanú v spolupráci s holandskou vládou. Všetci mali negatívny test na Covid-19, ktorý budú musieť opäť podstúpiť tri dni pred odletom spolu s rýchlymi testami v deň ich návratu. "Nikdy by som si to nedokázal predstaviť, ale toto je maximum, čo by sme teraz, v tejto situácii mohli dosiahnuť, a bude nás to baviť," uviedol Terry Oorschot, pracovník IT.

Na cestovnom ruchu závislé Grécko je dychtivé po tomdostať dovolenkárov späť po ničivom roku 2020 , počas ktorého počet návštevníkov klesol na štvrtinu úrovne predchádzajúceho roka.

"Je veľmi dôležité, aby k nám ľudia začali prichádzať," uviedol Konstantinos Taraslias, zástupca starostu pre cestovný ruch na Rhodose, štvrtom najväčšom gréckom ostrove , ktorý je takmer výlučne určený pre cudzincov.

Holandská cestovná kancelária Sunweb uviedla: "Dúfame, že experiment ukáže, že ľudia si môžu dovolenku užiť aj napriek zavedeným prísnym bezpečnostným opatreniam a pripraviatak cestu pre opätovné otvorenie cestovného ruchu."

"Pre cestovný ruch je to nesmierne dôležité. Nemyslím si, že veľa spoločností prežije ďalšie leto bez cestovania," uviedol výkonný riaditeľ Sunwebu Mattijs ten Brink. Je však nepravdepodobné, že by obmedzenie ľudí v letoviskách bolo z dlhodobého hľadiska riešením.

Obyvatelia ostrova Rhodos mali zmiešané pocity. "Nemyslím si, že je to zásadne prospešné pre reštauračné podniky, ako je ten náš," uviedol Giannis Chalikias, generálny riaditeľ skupiny reštaurácií na ostrove. "Je to prvý experiment, určite bude druhý a tretí, a v určitom okamihu sa veci môžu vrátiť do pôvodného stavu."

Zaujímavý pilotný projekt. Možno, že zaujme aj Borisa Kollára, pod ktorého patrí agenda cestovného ruchu. Najväčší problém by bol pravdepodobne transparentný výber účastníkov zájazdu.