Dožije sa aj Slovensko stíhania zodpovedných za úniky z trestných spisov?
Olomouc / Brno - Žalobcovia dnes podali obžalobu na 28 ľudí v súvislosti s rozsiahlym únikom informácií z policajných spisov. Medzi obžalovanými je osem vtedajších policajtov, jeden bývalý príslušník Colnej správy a jeden z GIBS. ČTK to potvrdil Petr Šereda z Vrchného štátneho zastupiteľstva (VSZ) v Olomouci. Kauza podľa žalobcov objasňuje rozsiahle zneužívanie právomoci príslušníkov elitných policajných útvarov a obchodovanie s informáciami z policajných databáz. Prípadom sa bude zaoberať brniansky krajský súd.
Dvadsaťosem ľudí v tejto kauze čelí obvineniu pre rozsiahlu trestnú činnosť, ktorá má 91 bodov obžaloby. "Trestná činnosť mala v naprostej väčšine prípadov spočívať v neoprávnenom vykonávaní lustrácií v informačných systémoch polície a colnej správy a v zneužívaní systémových opatrení v súvislosti s účelovým zavedením niektorých osôb ako informátorov polície," uviedli žalobcovia na svojich www stránkach https://verejnazaloba.cz.
V prípade obžalovaných príslušníkov bezpečnostných zborov ich trestnú činnosť žalobcovia kvalifikovali vo väčšine prípadov ako pokračujúci trestný čin zneužitia právomoci úradnej osoby v súbehu s pokračujúcim trestným činom neoprávneného prístupu k počítačovému systému a nosiču informácií, civilné osoby sú obžalované za účastníctvo vo forme návodu na tejto trestnej činnosti. "Časť žalovaného konania je tiež právne kvalifikovaná ako zločin podplácania, zločin prijatie úplatku, zločin ohrozenia utajovanej skutočnosti, prečin nepriameho úplatkárstva, prečin porušovania domovej slobody a zločin podvodu spáchaný v štádiu pokusu," uviedlo olomoucké Vrchné štátne zastupiteľstvo.
Rozsiahlym prípadom sa policajti a žalobcovia zaoberajú niekoľko rokov. Celkom 18 podozrivých polícia obvinila už v máji roku 2017, medzi nimi bol aj bývalý detektív Útvaru pre odhaľovanie organizovaného zločinu (ÚOOZ) Michal Ratajska, niekdajší dôstojník Generálnej inšpekcie bezpečnostných zborov (GIBS) Miroslav Palán alebo podnikateľ David Rusňák, ktorý bol predtým členom hnutia ANO , ale aj podnikateľ Saman El-Talabání alebo Radim Jüttner. O niekoľko mesiacov neskôr žalobcovia rozhodli o podmienečnom zastavení trestného stíhania dvoch ľudí, jedným z nich bol Rusňák. O dva roky sa trestné stíhanie rozšírilo o ďalšie obvinenej.
Kauza označovaná Vork má okrem iného spojitosť s rozsiahlym prípadom krátenia daní na textilný tovar zo strany skupiny podnikateľov, ktorí podľa rozsudku obrali štát na daniach o pol miliardy korún. V skupine bol aj brniansky podnikateľ irackého pôvodu Saman El-Talabání, kľúčový svedok, ktorý policajtov doviedol ku korupčnej kauze v Brne-stred zvané Stoka. "Táto kauza bola nielen mimoriadne rozsiahla a závažná, ale tiež mimoriadne zaujímavá, pretože spočiatku sa ju nedarilo objasniť, a to, ako sa neskôr ukázalo, aj kvôli rozsiahlym únikom informácií z policajného orgánu (vtedy z ÚOKFK), ktoré sú predmetom trestného stíhania v rozsiahle kauze označované ako Vork, "povedal tento rok v máji ČTK po právoplatnom rozsudku v tejto kauze žalobca Petr Šereda.
Podľa žalobcov ide v kauze Vork o rozsiahly spisový materiál, ktorý zahŕňa 73 zväzkov obsahujúcich cez 19.000 strán. Obžaloba zaberá 375 strán; z toho len samotný opis skutkov a ich právnej kvalifikácie je obsiahnutá na 138 stranách. Vyšetrovanie viedlo prokuratúra spolu s Národnou protidrogovou centrálou.