Emanuel Macron – záchranca Bieloruska?

30.09.2020

Emmanuel Macron, francúzsky prezident, sa rád angažuje v riešení problémov mimo svojej krajiny. Žlté vesty, nepokoje, horiace autá v Paríži, "no go" zóny. Tak "banálne problémy" ho nebavia. Možno preto sa stal prvým západným vodcom, ktorý sa stretol so Svetlanou Tichanovskou, bieloruskou exkandidátkou na prezidenta. Prečo francúzsky prezident potrebuje túto iniciatívu?

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa 29. septembra stretol s exprezidentskou kandidátkou Svetlanou Tichanovskou v Litve, kde táto v súčasnosti pobýva. V predvečer tohto stretnutia bola Tichanovská ustanovená za prezidentku "inauguráciou ľudu". Toto poukazuje na prípravy na jej uznanie za bieloruskú prezidentku Západom podľa vzoru Juana Guaida vo Venezuele.

Francúzsky denník Le Monde pripomína, že týmto stretnutím sa Macron čoraz viac "podieľa" na kríze v "susednom Bielorusku", že "sa stal prvým západným vodcom, ktorý sa stretol s vodkyňou bieloruskej opozície, ktorá bola nútená opustiť krajinu".

"My, ako Európania, urobíme všetko pre to, aby sme pomohli sprostredkovaniu bieloruskej herézy," citujú noviny francúzskeho prezidenta, ktorý dodal, že sa chce "vrátiť k sprostredkovaniu OBSE s cieľom dosiahnuť pokrok."

Le Monde tiež oznámil, že Tichanovská vystúpi vo francúzskom parlamente. "Dostali sme pozvanie (od Macrona), aby sme vystúpili vo francúzskom parlamente, a prijali sme ho," uviedla. Aktivistka tiež zdôraznila, že Macron "podporuje myšlienku mediácie, pretože chápe, že na začatie rokovaní s Lukašenkom musia byť zapojené silné krajiny. Myslím, že bude hovoriť o Bielorusku s ruskou stranou a urobí všetko pre to, aby sa Rusko zapojilo do týchto rokovaní," dodala. Podľa Tichanovskej by sa kríza mala vyriešiť "čo najskôr" a do konca roka by sa mali konať nové slobodné a spravodlivé voľby.

Európa počká na ďalší volebný cyklus v Bielorusku

Nikolaj Litvak, doktor sociológie a profesor na katedre filozofie pre ruskú Pravdu uviedol, že stretnutia s opozičnými predstaviteľmi sú možno bežnou praxou západných politikov. Výnimku tvoria ich "otvorení" spojenci. "Napríklad neviem, či Macron mal špeciálne stretnutie s opozíciou v Spojených štátoch, ktorá tam teraz organizuje zhromaždenia," poznamenal expert. Podľa jeho slov je účelom stretnutia Macrona s Tichanovskou získanie informácií z prvej ruky. "Ďalšou otázkou je, čo bude ďalej, vyhlásenia, ktoré môžu nasledovať z pohľadu vývoja situácie. Ale stretnúť sa s aktérom a opýtať sa, aké sú jeho pozície a informácie, aby nedošlo k ich skresleniu alebo dezinterpretácie, je z pohľadu Macrona rozumná vec," poznamenal Nikolaj Litvak.

Podľa sociológa, Francúzko aj Európa "s najväčšou pravdepodobnosťou zaujme vyvážené stanovisko" a počká si na nový volebný cyklus v Bielorusku, aby potom presadil tu pravú osobu k moci. "Spôsobom, akým sme to videli na Ukrajine," pripomenul N. Litvak.

Rozhodnúť nemá ulica

Ak hovoríme o európskej pomoci, sociológ sa domnieva, že bieloruská opozícia by mala "hľadať financie, aby európski pozorovatelia boli nabudúce v každej volebnej miestnosti a zaznamenali každé porušenia volebného poriadku". "Pokiaľ budú pochybnosti, je potrebné rozhodnúť nie prostredníctvom ulice, ale súdnou cestou. V USA je v prezidentských voľbách vždy zhruba výsledok pol na pol. O osude kandidáta v mnohých prípadoch rozhoduje niekoľko stoviek hlasov, a to aj napriek tomu, že je tam skoro dvesto miliónov voličov. O pochybnostiach sa však nerozhoduje na ulici, ale pred súdom," uzavrel.

Macron rieši skôr problémy sveta ako Francúzska

Európska únia a USA odmietajú uznať legitimitu Alexandra Lukašenka, pretože voľby boli údajne zmanipulované. V predvečer trojdňovej návštevy Litvy a Lotyšska vyzval E. Macron bieloruského prezidenta na rezignáciu. "To, čo sa deje v Bielorusku, je kríza moci, autoritárskej vlády, ktorá nedokáže akceptovať logiku demokracie a ktorá sa drží násilím. Je zrejmé, že Lukašenko musí odísť," uviedol Macron.

Alexander Lukašenko v reakcii na to odporučil Macronovi, "aby sa menej rozhliadal po svete a konečne sa zaoberal vnútornými záležitosťami Francúzska a urobil si tam poriadok".

Odborníci, s ktorými urobil rozhovor denník 20minutes.fr, sa domnievajú, že Macron sa viac venuje medzinárodným problémom ako ostatní lídri štátov, aby zakryl "vákuum" svojich činov vo svojej vlastnej krajine. Napríklad všetci čakali prezidentovu reakciu na útok na dvoch novinárov v Paríži minulý týždeň. Reakcia však neprišla. A dokonca aj v rámci medzinárodnej agendy Macron "hovorí veľa o maličkostiach," uviedol Jean-Vincent Brisset, starší pracovník Inštitútu pre medzinárodné a strategické štúdie. "Je všade, ale na stránkach, ktoré ležia na dne zásobníka, čo nikto nepotrebuje. Pokiaľ ide o USA, Čínu alebo brexit, jeho názor nepočujeme," uviedol politológ.