EÚ napálené - USA sú pripravené s Ruskom jednať

18.12.2021

Moskva - Moskva dnes zverejnila návrhy dvoch dokumentov s bezpečnostnými zárukami, ktoré požaduje od USA a NATO. Zahŕňajú okrem iného záväzok aliancie, že sa nerozšíri o Ukrajinu a že upustia od vojenských aktivít na Ukrajine, vo východnej Európe, na Kaukaze av Strednej Ázii. Podľa námestníka ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Rjabkova ale postoj USA a NATO k týmto návrhom zatiaľ nie je príliš povzbudivý. Podľa nemenovaného vysokopostaveného člena americkej administratívy Moskva vie, že niektoré z predložených požiadaviek sú "neprijateľné". Washington však dáva najavo ochotu o veci rokovať.

Rusko tvrdí, že reaguje na to, čo považuje za ohrozenie vlastnej bezpečnosti vyplývajúce zo stále tesnejších vzťahov Ukrajiny so Severoatlantickou alianciou a z jej zámeru vstúpiť do NATO. Podľa Moskvy súbor bezpečnostných záruk obsiahnutý v dvoch dokumentoch, ktoré navrhla Washingtonu, je spôsob, ako zmierniť napätie v Európe a vyhnúť sa vojenskej konfrontácii.

Ruskí predstavitelia dali najavo veľký záujem o to, aby rokovania s USA o navrhnutých bezpečnostných zárukách začali čo najskôr. Rjabkov ale podľa médií dnes povedal, že príliš veľké nadšenie na druhej strane vidieť nie je. "Zatiaľ nemáme dôvod hovoriť, že sú USA pripravené začať konať, ako navrhujeme doslova od zajtrajška, pretože to dlhšie nemožno odkladať," povedal na tlačovej konferencii zástupca šéfa ruskej diplomacie.

Moskva okrem iného požaduje od Spojených štátov záväzok, že nebude vytvárať základne na území štátov, ktoré boli súčasťou bývalého Sovietskeho zväzu a nie sú členmi NATO. USA by tiež podľa predstáv Kremľa nesmeli s týmito bývalými sovietskymi republikami rozvíjať dvojstrannú vojenskú spoluprácu.

Ruský návrh príslušnej dohody tiež počíta s tým, že Rusko a USA na seba vzájomne nebudú pozerať ako na protivníka a že budú riešiť spory mierovou cestou, nie vojensky. Moskva a Washington by sa pritom mali dohovoriť, že nebudú vytvárať hrozby pre bezpečnosť druhej strany.

Medzi ďalšie požiadavky je napríklad nerozmiestňovanie rakiet stredného a krátkeho doletu, ktoré by mohli zasiahnuť územie druhej strany. Vojenské cvičenia v dohodnutých oblastiach pri hraniciach by mali mať obmedzený rozsah a strany by sa o svojich manévroch mali pravidelne informovať. Vytvoriť by sa tiež mali horúce linky pre komunikáciu v naliehavých prípadoch.

Vysoko postavený americký činiteľ následne oznámil médiám, že USA sú pripravené o návrhoch diskutovať. Washington sa podľa neho chystá budúci týždeň ruskej strane predložiť konkrétnejšie plány ohľadom formátu takých rozhovorov, píše agentúra Reuters. "Po desaťročia sme o otázkach bezpečnosti s Ruskom úspešne vyjednávali. Nie je žiadny dôvod, aby sme v tejto ceste nemohli pokračovať, ale budeme to robiť v spolupráci av súčinnosti s našimi európskymi spojencami a partnermi," povedala už predtým novinárom hovorkyňa Bieleho domu Len Psakiová.

Podľa spomínaného predstaviteľa americkej administratívy Rusko vie, že niektoré časti jeho nových bezpečnostných návrhov sú neprijateľné. "Nebudeme robiť žiadne kompromisy ohľadom základných princípov európskej bezpečnosti, najmä ohľadom toho, že všetky krajiny majú právo zvoliť si svoju vlastnú budúcnosť a svoju vlastnú zahraničnú politiku bez toho, aby boli vystavené vonkajšiemu nátlaku," dodala.