EÚ rekordne sankcionuje - Rusko a USA rekordne obchodujú!

16.10.2021

Po referende v roku 2014 a pripojení Krymu k Rusku začal svet obchádzať folklór sankcií voči Rusku, na ktorý v konečnom dôsledku doplatili producenti. Napríklad naši mliekari, poľskí ovocinári a ďalší. Jednoducho tí, ktorí vytvárajú skutočné hodnoty. Politikov to však nezaujíma. Veď skutočné hodnoty sa šľahajú na burzách, či v ECB.

Sankcionovali všetci, ktorým to priatelia z USA odporučili. Vlády, či celá Európska únia. A to každoročne, dookola ako mlynček. Niektoré štáty boli v tom zvlášť iniciatívne - Litva, Poľsko, či Ukrajina a dokonca Česi to zdokonalili búraním pomníkov osloboditeľom.

Výsledkom je, že Ruská federácia vrhla obrovské prostriedky do rozvoja poľnohospodárstva a dá sa povedať, že je v potravinovo sebestačná. Na druhej strane v Európe sa stále hľadajú nové odbytiská pre jej produkty. Ruskí poľnohospodári paradoxne ďakujú poslancom Europarlamentu za sankcie, lebo ochraňujú ruský trh od lacných, dotovaných potravín EÚ.

Kým šéfovia Európskej komisie a predsedovia vlád sa ráno zobúdzajú s otázkou ako vyjsť v ústrety priateľom v USA a prijať nové sankcie voči Rusku, napríklad pre vysoký výskyt psov v parkoch Moskvy, iná je situácia za oceánom. Bolo by logické, že ak niekoho sankcionujem, obrat obchodu by sa mal znížiť. V zásadových krajinách, hlavne bývalého východného bloku, je to tak.

Ako uviedla agentúra TASS 16. októbra, obchodný obrat medzi Ruskom a USA môže tento rok dosiahnuť rekord.Povedal to ruský vicepremiér Alexej Overčuk novinárom po návšteve Washingtonu.

"Obrat obchodu dosiahol od januára do júla tohto roka 19,8 miliardy dolárov, čo je rekordný údaj. Do konca roka môžeme dosiahnuť rekord v oblasti obchodného obratu, čo je veľmi pozitívne," povedal a uviedol: "Autá, lietadlá, elektronické výrobky, stroje sú hlavným tovarom dodávaným do Ruska. Ruský export sú kovy a primárne komodity," dodal Overčuk.

Tu môžeme parodovať jedno príslovie: "Ak povie Usrula von der Leyenová slovo sankcia, nie je to to isté, ako keď slovo sankcia povie Joseph Biden." (Keď dvaja robia to isté, nemusí to byť to isté!)