EÚ v ošiali sankcionuje - USA rekordne nakupujú z Ruska muníciu

17.12.2021

Kým Európska komisia veselo sankcionuje Ruskú federáciu a európskym firmám sa to vracia ako bumerang, USA s Ruskom veselo obchodujú. Dokonca obchod láme rekordy, napríklad dovoz ropy do USA. Sankcie - nesankcie. V kontexte týchto zistení musíme v očiach našich priateľov za morom vyzerať prinajmenšom ako hlupáci, zvlášť v tomto smere vynikajú postkomunistické krajiny bývalého sovietskeho bloku.

Vývoz ruskej munície do USA dosiahol historické maximum, a to aj napriek tomu, že Washington uvalil sankcie na ruský zbrojný priemysel.

Nová správa amerického Census Bureau, ktorú zverejnila RBC, ukazuje, že len za prvých 10 mesiacov roku 2021 nakúpili americké spoločnosti ruskú muníciu v hodnote 157,9 milióna dolárov, čo je najviac od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991. Predchádzajúci rekord bol 148 miliónov dolárov v roku 2016.

V roku 2020 americké spoločnosti doviezli z Ruska muníciu v hodnote 120 miliónov dolárov. Celkovo americké firmy doviezli v januári až októbri 2021 viac ako 7 700 ton ruskej munície.

Tieto rekordné čísla boli dosiahnuté napriek opatreniam Washingtonu voči ruským výrobcom zbraní. Americké ministerstvo zahraničných vecí v auguste oznámilo "druhé kolo sankcií voči Ruskej federácii v súvislosti s použitím nervovoparalytickej látky Novičok pri údajnej otrave vodcu ruskej opozície Alexeja Navaľného".

Balík sankcií obsahoval obmedzenia týkajúce sa strelných zbraní a streliva vyrobených v Rusku. Americká Národná asociácia zbraní sa sťažovala, že sankcie spôsobia viac škody americkým podnikom ako Rusku. Čím to vysvetlila? "Vývoz munície do Spojených štátov amerických predstavuje len malý zlomok HDP Ruskej federácie, no munícia ruského pôvodu predstavuje väčšinu dodávok munície do USA."

Jurij Kapyštyk, ruský právnik, potom súhlasil s hodnotením NRA a povedal, že ruské továrne by boli schopné prežiť na základe ruských vládnych objednávok a iných exportných trhov.

Mnohí dovozcovia z USA však dokázali tieto opatrenia obísť vďaka medzere, ktorá im umožnila získať dvojročné licencie na nákup streliva medzi oznámením sankcií a ich skutočným uložením. Americké spoločnosti, ktoré dostali tieto licencie, budú môcť pokračovať v nákupe ruskej munície bez prekážok až do jesene 2023, uvádza RBC. Čo na to šéfka EK Ursula van der Leyenová?

Je zaujímavé, že elektrina a plyn ruskej proveniencie, tak dôležité pre život ľudí, sú politicky závadné. Na druhej strane munícii, ktorá zabíja ľudí, takáto nálepka neprischla a veselo sa s ňou handluje. Minister Jaroslav Naď by mohol ozrejmiť, či aj naša armáda nepoužíva ruskú muníciu. Z hľadiska zásadového postoja Slovenska v otázke proti ruských sankcií by jej nákup bol zrejme horším počinom ako nákup vakcíny Sputnik V.