EÚ: Zjedz kobylky skôr ako ony tvoju úrodu
Konečne. Vydýchli sme si, že Európska komisia nepoľavila vo svojom úsilí v boji o výživu a zdravie svojich občanov. Hamburgery, či steaky nahradí novou potravinou. Milovníčky štíhlej línie jasajú! Budeme jesť kobylky. Nebojte sa, nejedná sa o konské mäso či nebodaj konský točený salám. Bude to mini delikatesa.
Kobylka sťahovavá nasleduje žltého múčneho červa, informuje o tom nemecká NTV. Európska komisia otvára cestu druhému hmyzu do našich kuchýň. Tieto malé živočíchysa považujú za zdroj bielkovín. Na schvaľovacom pláne EÚ sú už ďalší kandidáti. Takže hlad Európe nehrozí. Ak to však pôjde takýmto tempom, nevyžerie ľudstvo hmyz - potravu úbohým vtákom?
Európska komisia schválila kobylku sťahovavú ako potravinu. "Kobylka sa ponúka vo forme prášku, sušená alebo mrazená ako potravina a môže sa konzumovať ako chuťovka alebo iná prísada do jedla," uviedla komisia. Podľa správy Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín hmyz "nepredstavuje žiadne riziko pre ľudské zdravie". Hmyz by mal byť uvedený medzi zložkami obsiahnutými v produkte.
Na celom svete existuje niekoľko tisíc jedlých druhov hmyzu. Zvieratá sa považujú za výživné a bohaté na bielkoviny a v mnohých krajinách sú súčasťou bežnej kuchyne. Európska komisia oznámila, že hmyz by mohol prispieť k udržateľnej výžive.
O túto tému je veľký záujem. Prvý hmyz, žltý múčny červ, bol schválený ako potravina v Európskej únii v januári. Očakáva sa tiež, že v budúcnosti by sa to mohlo stať aj pre iný hmyz. Existuje asi deväť druhov hmyzu, ktoré sú v poradí a pre ktoré existujú žiadosti o schválenie.
Dá sa povedať, že týmto spôsobom môže EÚ tiež čeliť bezpečnostnej hrozbe náletu kobyliek na úrodu tak, ako topoznáme na iných svetadieloch. Úradníci z Bruselu by sa mohli zmôcť na príručku pre občanov s inštrukciou ako skonzumovať kobylky skôr, ako tieto skonzumujú po nálete občanom poživeň na poliach. Názov projektu: "Skonzumuj kobylky pred náletom, zachrániš úrodu!" Občan môže byť spokojný, lebo už nebude konzumovať potravinu neschválenú Európskou komisiou.
Pokiaľ sa týka výživy európskych vtákov mala by Európska komisia podporiť zmenu osevných plánov a vo veľkom pestovať slnečnicu a iné olejniny. Ako spojivo využiť syntetický loj z ropy. Lojové guľky so semienkami by sa tak stali náhradnou potravou pre našich vtáčikov.