Francúzska vakcína – „je moja“ kričí Trump!
Vo Francúzsku je nový škandál súvisiaci s vakcínou proti pandémii. Farmaceutický gigant SANOFI intenzívne pracuje na vývoji vakcíny proti COVIDu 19. Jeho výsledky sú veľmi povzbudivé a tak sa dostal do hľadáčika prezidenta Trumpa. Trump prehlásil, že výsledky vývoja patria Američanom a to z dôvodu, že čiastočnými investormi sú americké spoločnosti.
Nie je to tak dávno, kedy sa Američania zmocnili ochranných masiek exportovaných z Číny do Nemecka. Neponáhľali sa ani s pomocou pre najviac zasiahnuté štáty Európy - Španielsko a Taliansko. Aj pre Francúzov je však "silnou kávou", aby vakcínu Američania mali len pre seba. Tu už pretiekol pohár a Francúzi začali tento škandál riešiť. Spoločnosť SANOFI musela viackrát dementovať prehlásenie jej výkonného riaditeľa, čo sa týka odovzdania výsledkov výskumu USA.
Riaditeľ SANOFI Poul Hudson bol prezidentom Macronom pozvaný do Elysejského paláca na rozhovor. Mal vysvetliť skutočnosti týkajúce sa vakcíny. Hudson totiž tvrdil, že na vakcínu majú ako prví nárok USA.
Prezident Macron naopak prehlásil, že vakcína proti COVID 19 by sa mala stať "globálnym všeobecným blahom", ku ktorému bude mať prístup každý. Podľa prezidenta je to principiálna otázka súvisiaca so zdravím človeka.
Samotný rozhovor sa uskutočnil bez kamier a bez väčšej publicity. Francúzska vláda nechcela zbytočne na tento škandál sústreďovať pozornosť.
Podľa prezidenta Trumpa tým, že Američania vložili pred niekoľkými mesiacmi do SANOFI 30 miliónov USD, tak majú záujem o zhodnotenie svojej investície. Aj Francúzska vláda poslala z rozpočtu do spoločnosti stovky miliónov eur a to práve v čase, keď bol Macron ministrom hospodárstva.
Odkúpiť výsledky výskumu vakcíny chceli nedávno Američania aj od nemeckej spoločnosti CureVac a taktiež chceli 100 %-nú exkluzivitu na predaj vakcíny.
Po týchto "skúsenostiach" Paríž a Berlín plánujú spojiť európske úsilie pri vývoji a výrobe vakcíny proti vírusu.
S koronavírusom tiež veľmi úzko súvisí hrozba prezidenta Trumpa zastaviť financovanie WHO (Svetová zdravotnícka organizácia). Podmienkou pre ďalšie financovanie z americkej strany je vykonanie zásadnej reformy a "odstrihnutie" WHO od čínskej závislosti. Takto by chcel paralyzovať zdravotnícku organizáciu a čo bude s európskym zdravotníctvom je mu viac-menej ľahostajné.
Trump do bodky naplňuje svoje predvolebné heslo "America first" a vždy hľadí v prvom rade na seba.
Bohužiaľ - stále viac sa ukazuje aj to, ako prezident Trump vníma európskych partnerov a akú váhu má ich názor. Len pripomenieme, že napr. dlhodobo pripravovaná jadrová dohoda s Iránom z r. 2015 bola jednostranne vypovedaná bez akýchkoľvek konzultácií s Európou. Obdobne skončila "Parížska dohoda o zmene klímy", od ktorej Američania odstúpili a ako dôvod uviedli "je to pre nás drahé". Sankcie na európske firmy, ktoré sa zúčastňovali na výstavbe plynovodu "Nord Stream 2" boli už len čerešničkou na torte, ako prezident Trump vníma európskych partnerov.
Je otázne ako dlho to budú ešte tolerovať lídri EU - Angela Merkelová a Emanuel Macron. Obaja musia vnímať záujmy svojich krajín a Európy ako celku a ustupovať Američanom donekonečna asi nie je možné. Kancelárka odmietla účasť na dnes už zrušenom zasadaní skupiny G7, ktoré sa malo konať budúci týždeň vo Washingtone. Či to bolo skutočne z dôvodu pandémie, alebo iných dôvodov sa môžeme len domýšľať.