Generál Šándor: “Chýbajú rozhodujúce dôkazy o ruskej vine!”

01.05.2021

Vláda Českej republiky neposkytla žiadne presvedčivé dôkazy oficiálnej verzie incidentu vo Vrběticích, do ktorého mali byť údajne zapojení ruskí agenti GRU. Vo svojom komentári pre agentúru RIA Novosti to uviedol bývalý náčelník Vojenskej spravodajskej služby generál Andor Šándor.

Bezpečnostný analytik Andor Šándor sa znovu vyjadril k oficiálnej verzii vysvetľujúcej výbuchy muničných skladov vo Vrběticích. Chýbajú podľa neho potrebné dôkazy potvrdzujúce oficiálnu verziu českej vlády.

"Prekvapilo ma oficiálne vysvetlenie udalostí vo Vrběticích, s ktorými prišla česká vláda. Ja netvrdím, že to nie je pravda. Ale nedostali sme ani jeden kvalitný dôkaz toho, že toto (výbuch skladov - pozn. red.) urobili agenti GRU. To, že Čepiga a Miskin boli v tej dobe v Ostrave - je potvrdené záznamom z hotela, ale to, že skutočne boli (v skladoch - pozn. red.) Vo Vrběticích, popierajú ako predstavitelia firmy Imex Group, tak aj jej advokát," poukázal na kľúčové nezhody kauzy český generál.

Šándor bol veľmi prekvapený tým, že po uplynutí takmer siedmich rokov od samotného incidentu vo Vrběticích predstavitelia českej vlády nepredložili žiadne dôkazy, napriek tomu sa rozhodli vyhlásiť natoľko senzačnú verziu.

"Ak tieto výbuchy naozaj zorganizovali ľudia z GRU, tak by mali mať nejakého komplica v samotnom sklade a na štátnej úrovni, ktorí by im poskytli informácie o tom, že daná firma sa chystá odviezť zbrane do Bulharska. Predsa sa o tom nemohli dozvedieť z Komsomolskej pravdy, však áno? (Ruské noviny - pozn.red.)," hovorí Šándor.

Ďalej český analytik vyslovil presvedčenie, že Imex Group by nemohla v roku 2014 získať oficiálne povolenie na vývoz zbraní do zakázaného regiónu.

"Ja som pracoval v tejto oblasti a viem, že štátne úrady veľmi prísne dohliadajú na výdaj licencií na export zbraní. Napríklad platí kategorický zákaz na export zbraní súkromnými firmami do konfliktného regiónu, to starostlivo kontrolujú ministerstvo zahraničia, špeciálne služby a polícia. Ja neverím tomu, že by Imex Group mohla exportovať zbrane na Ukrajinu. Je možné, že chcela poslať tie zbrane tomu bulharskému obchodníkovi (Emiliano Gebrevovi - pozn. red.). Bulharsko v roku 2014 už bolo členom Severoatlantickej aliancie a dovoz zbraní do tejto krajiny nedával dôvod pre obavy," tvrdí analytik.

Šándor tiež podotkol, že nemá ani najmenšie pochybnosti, že by Česko v žiadnom prípade nedovolilo vývoz zbraní na Ukrajinu či do Sýrie.

Český generál si myslí, že členovia vlády neboli pripravení na túto situáciu, čo potvrdzuje aj to, že ich vyhlásenia boli chaotická, samotná vláda zjavne mala naponáhlo.

"Po prvé ja neverím tomu, že sa o tom (premiér Andrej Babiš a prvý vicepremiér Jan Hamáček - pozn.red.) dozvedeli na poslednú chvíľu. Po druhé je zjavné, že boli nútení k tomu, aby odhalili túto informáciu na tlačovej konferencii práve v sobotu večer, pretože sa obávali úniku informácií do médií. Oni ani neboli pripravení, urobili všetko chaoticky. Čo sa týka úniku dôležitej informácie, v Česku je to bežná vec, bohužiaľ," poskytol svoju interpretáciu udalostí Andor Šándor.