Grétka je konečne na známke

16.01.2021
Vo Švédsku bola vydaná nová séria poštových známok, pričom na jednej z nich je čerstvá osemnástka, ekologická aktivistka Greta Thunbergová, informuje denník The Guardian. 

Témou série je ochrana švédskej prírody. Podľa denníka bola Greta vybraná ako bojovníčka za zásluhy o zachovanie jedinečnej prírody Švédska pre ďalšie generácie. 

Thunbergová, ktorá 3. januára dovŕšila 18 rokov, je vyobrazená ako stojí na vrchole útesu v žltom plášti a okolo nej lietajú lastovičky. Obrázok na známke sa stal súčasťou série s názvom Nature of Values od umelca a ilustrátora Henninga Trollbecka. 

Podľa národnej poštovej služby PostNord známky v sérii zobrazujú ciele, ktoré si nedávno stanovila švédska vláda v oblasti ochrany životného prostredia. 

Ostatné známky v domácej poštovej sérii obsahujú hory a vegetáciu, lesy, poľnohospodársku krajinu a slatiny, jedinečné z hľadiska rozmanitosti. Na tohtoročných európskych poštových známkach je zobrazená ohrozená zelená ropucha. "Sme radi, že Greta bude uvedená na našich známkach spolu s niekoľkými obrázkami významných prírodných lokalít," uviedla Christina Olofsdotterová z agentúry PostNord.

Predchádzajúce série známok vo Švédsku zobrazovali dlhoročné významné osobnosti, ktoré niečo pre Švédov znamenali - detskú spisovateľku Astrid Lindgrenovú, futbalistu Zlatana Ibrahimoviča, či zosnulého DJa a producenta Aviciho. 

Greta Thunbergová oproti týmto osobnostiam má kariéru rozhodne kratšiu, o zručnostiach či vedomostiach už nehovoriac. V dobe, keď sa ničia alebo poškodzujú pamätníky Lincolnovi, Churchilovi, Konevovi a ďalším, ktorí tvorili dejiny, švédski nadšenci už pred časom chceli Grete postaviť pomník. 

Aj keď to nevyšlo, myšlienka však žije, a tak je tu malá náhrada aspoň vo forme známky s ekologickým motívom, kde je spolu s lastovičkami, horami, lesami a slatinami. 

Prednedávnom Greta dosiahla dospelosti a dokonca pre The Sunday uviedla, že "prestala lietať a žiť konzumne, ale neodsudzuje ľudí, ktorí si vyberajú menej zelenší prístup ako ona".

Zhrňme, čím si Greta Thunbergová zaslúžila "kult osobnosti":
 pred 2 rokmi začala protestovať proti pomalému riešeniu ekologických problémov Švédska a sveta formou piatkového záškoláctva a štrajkov pred Parlamentom,
 bez zručností a vedomostí riešila najzložitejšie ekologické problémy, o ktorých "fundovane" prednášala na svetových fórach,
 k ceste do USA použila ekologickú loď, posádka sa naspäť vrátila lietadlom,
 na medzinárodných fórach nakričala na svetových politikov, včítane Donalda Trumpa.

Pri tejto príležitosti je potrebné zvážiť, či by fenomenálna Švédka, ktorá toho stihla za dva roky viac, ako mnohí významní dejatelia za celý život, nemala dostať Nobelovu cenu za mier. Aspoň by cena zostala doma...