Guľáš okolo futbalu alebo prečo nie je univerzálny platený balík na šport

05.03.2020

Chcete sledovať dianie okolo futbalu vo svete? Vaša manželka má tiež svoj okruh programov? Nemáte na ulici káblovku? Budete potrebovať 3 paraboly, 3 satelitné prijímače, 3 kódovacie karty a 2 televízory.

Po otvorení sa svetu Slovensko cez televíziu zaplavili stovky filmov, náučných programov, ale aj športu. Duša milovníka futbalu zaplesala, keď mohol sledovať Bundesligu alebo anglickú Premier League. Cez satelit sa dala naladiť cez UPS alebo SKYLINK, Liga majstrov sa sledovala cez Markízu či STV. Víkend bol sviatok. Od 13:30 do 22:45 sa dalo sedieť pred obrazovkou a vychutnávať futbal. Ak však manželka nebola fanatička do futbalu, bolo treba kúpiť ďalší televízor a zaobstarať satelitný prijímač (set-top box). Manželka pozerala na SKYLINK svoje obľúbené relácie a filmy a vy svoj obľúbený futbal na druhom televízore.

Zlom nastal v roku 2011, keď vysielacie práva na Premier ligue získala DIGI SLOVAKIA. Bolo potrebné dokúpiť ďalšiu parabolu, špeciálny set-top box, ktorý interferoval s univerzálnym set-top boxom. Prepínačom sa zapínal jeden alebo druhý set-top box. Na streche ste mali už 2 paraboly. Neskôr DIGI SLOVAKIA pohltil TELEKOM. Výhodou bolo, že jeho produkt MAGIO TV fungoval na parabole DIGI, ale bolo potrebné mať tiež špeciálny set-top box.

Ďalšia novinka prišla, keď vysielacie práva na Ligu majstrov odkúpila TV ORANGE. Bolo potrebné mať ďalšiu parabolu a univerzálny set-top box, lebo signály TV ORANGE a SKYLINK na jednom univerzálnom set-top boxe sa rušia. Výsledkom sú 3 paraboly na streche, takže váš dom vyzerá ako špionážna centrála.

Marketingová stratégia niektorých prevádzkovateľov preniknúť na trh, resp. rozšíriť svoje pôsobenie, prostredníctvom monopolu na športové prenosy ma prinútila urobiť si svoj mix. Chcete sledovať dianie v Lige majstrov UEFA, Európskej lige UEFA, anglickej Premier League, Bundeslige, španielskej La Lige, Serie A v Taliansku, francúzskej Ligue 1, kvalifikácie majstrovstiev sveta, či Európy? Môžete si to zariadiť napríklad takto:

TV ORANGE cez Orange Sport zabezpečuje cez výhradné vysielacie práva:

 • Ligu majstrov UEFA (utorok a streda)
 • Premier League hlavne cez víkend

MAGIO TV (DIGI) cez Digi Sport zabezpečuje cez výhradné vysielacie práva (hlavne cez víkend):

 • Premier League (Anglicko)
 • Bundesligu (SRN)
 • La Ligu (Španielsko)
 • Serie A (Taliansko)

SKYLINK filmy, relácie, ale aj futbal:

 • kvalifikácia MS
 • kvalifikácia ME
 • Európska liga UEFA
 • Ligue 1 (Francúzsko)
 • slovenská Fortuna liga

Možno mnohí z vás z toho majú guľáš. Guľáš okolo futbalu v televízii. Alebo ma majú za futbalového blázna. Ale ja nechcem nič viac, len pozerať špičkový futbal v špičkových súťažiach. A k tomu musím mať na dome:

 • 3 satelitné paraboly
 • 3 satelitné prijímače
 • 3 kódované karty
 • 2 televízory

A samozrejme mesačne to platiť. Tento stav som nezapríčinil ja. Mal som prevádzkovateľa a bol som s jeho športovou ponukou spokojný. Keďže niektorí prevádzkovatelia získaním výhradných vysielacích práv na športové prenosy chceli zvýšiť svoj podiel na trhu -

1) v roku 2011 som musel za účelom získania programu DIGI SPORT (európske ligy) objednať balík ďalšieho prevádzkovateľa, hoci o iné jeho programy som nemal záujem a

2) v roku 2019 som musel za účelom získania programu ORANGE SPORT (Liga majstrov UEFA) objednať balík ďalšieho prevádzkovateľa, hoci o iné jeho programy som nemal záujem. Keď skončí tento monopol, skončí aj môj záujem o tohto prevádzkovateľa.

Viem, že každý koníček v trhovej ekonomike niečo stojí. Ale tiež platí, že dodávateľ by mal rešpektovať potreby zákazníka. Prečo by sa prevádzkovatelia satelitných služieb nemohli spojiť a ponúknuť univerzálny platený balík na šport, ktorý by mohol byť prijímaný na zariadení každého prevádzkovateľa? A stačila by jedna parabola, jeden satelitný prijímač, jedna kódovaná karta!