Ivan Korčok zase zaspal - samit Biden-Putin bude hostiť Praha?

14.04.2021

"Je nepravdepodobné, že rusko-americký summit bude účinný, pretože Washington vo svojej agende nezohľadňuje záujmy Ruska," tvrdí amerikanista Vladimír Vasilievz akadémie vied Ruska. Expert pre portál Pravda.ru komentoval telefonický rozhovor amerického prezidenta Joe Bidena a prezidenta Ruska Vladimíra Putina.

Podľa neho strany zverejnili také "úplne protichodné" tlačové správy, z ktorých expert mal dojem, že Putin a Biden hovoria "každý o svojom".

"Americká strana sa zamerala na jedinú konkrétnu podmienku organizácie summitu - Rusko musí obmedziť svoju vojenskú prítomnosť na západných hraniciach, a najmä na ukrajinsko-ruských hraniciach," poznamenal expert.

Je to splnenie tejto podmienky, čo podľa USA vytvára vyhliadky na stretnutie a na naznačené prvky vzájomnej spolupráce týkajúce sa:

• Afganistanu,
 podnebia,
• strategickej stability,
 jadrovej dohody s Iránom.


Na webovej stránke Kremľa je uvedené, že by malo ísť o vzájomne výhodnú spoluprácu, ale USA, podľa uvedeného programu, mienia diskutovať iba o okamihoch, ktoré sú pre nich prospešné. Rusko nemá záujem o takto stanovenú americkú agendu.

USA sa teda dnes viac zaujímajú o implementáciu dohody o klíme ako Rusko, pretože Amerika vsádza na "zelené" technológie, na obnoviteľné zdroje energie. A Rusko sa stále spolieha na uhľovodíkovú ekonomiku.

Pokiaľ ide o Afganistan, to je dôležitá otázka pre USA. "Uviazli tam Spojené štáty, nie Rusko, a čo chcú? Aby im Rusko pomohlo nejako sa odtiaľ dostať," uviedol Vladimír Vasiliev.

To isté platí pre iránsku jadrovú dohodu, Američania sa snažia vrátiť sa k nej a zjednávať jednostranné výhody pre seba. A Rusko od tejto dohody neodstúpilo a ukazuje sa, že Američania môžu Rusko a jeho sprostredkovanie, opäť využiť v systéme svojich vlastných záujmov s prihliadnutím na vzťah s Teheránom.

Expert naznačuje, že v otázkach strategickej bezpečnosti bude Bidenova administratíva "pravdepodobne sa krútiť, ale bude od Ruska opäť požadovať, aby k dohodám pritiahla Čínu, to znamená, že bude konať v kontexte vyhlásení Trumpovej administratívy. V tejto súvislosti neprinesú rokovania o spolupráci v prospech Američanov pre Rusko žiadne hmatateľné výsledky," uviedol amerikanista.

Ruským záujmom je implementácia minských dohôd Ukrajinou. Podľa Vladimíra Vasilieva americká strana vo svojej tlačovej správe vôbec nespomenula konflikt na Ukrajine. "Na základe výsledkov telefonického rozhovoru môžeme hovoriť o opatrnom optimizme, ktorý je diplomatický, nie politický. Ako sa budú udalosti vyvíjať, ukáže klimatický summit, ktorý je naplánovaný na koniec apríla, uvidíme, kto tam bude v zastúpení z Ruska a Číny, aké prieniky sa tam budú riešiť," uzavrel Vladimír Vasiliev.

Tón rozhovoru medzi ruským prezidentom Vladimírom Putinom a jeho americkým kolegom Joe Bidenom bol vecný, povedal novinárom tlačový tajomník hlavy štátu Dmitrij Peskov . "Pravdepodobne vy sami môžete z množstva tém, ktoré boli vymenované z oboch strán počastohto rozhovoru, usúdiť, že rozhovor trval dlhší čas," dodal.

V utorok viedli vodcovia oboch krajín telefonický rozhovor z iniciatívy Washingtonu. Predovšetkým Biden opätovne potvrdil cieľ budovania stabilných a predvídateľných vzťahov s Ruskom v súlade so záujmami USA a ponúkol v nasledujúcich mesiacoch stretnutie v tretej krajine.

Dmitrij Peskov tiež povedal, že špekulovať o mieste summitu je priskoro, keďže sa musí hlavne vzájomne schválený program a ostatné záležitosti okolo summitu pripraviť diplomatickou cestou. Prezidenti sa dohodli, že poveria príslušné oddelenia spracovaním problémov, ktoré sa vyskytli počas rozhovoru.

Ešte poriadne nevychladli telefónne aparáty a na telefonát Bidena s Putinom zareagoval promptne vicepremiér Českej republiky Jan Hamáček, ktorý navrhol, aby sa summit konal v Prahe, keďže sa tam za čias Baracka Obamu konalo jeho stretnutie s ruským prezidentom Medvedevom pri podpise zmluvy START v roku 2010.

Nás len mrzí, že náš minister zahraničných vecí Ivan Korčok mlčí. Veď by sa summit Biden - Putin mohol konať aj v Bratislave. Môžeme argumentovať ako Česi, že aj my sme úspešne hostili summit Putin - Bush v roku 2005. 

To by ale asi musel naozaj Ivan Korčok zdieľať údajné “obavy našich občanov z ruskej hrozby”. Určite by sa preto chopil najrozumnejšej priležitosti odstrániť tieto obavy priamymi rozhovormi medzi vrcholnými predstaviteľmi USA a Ruska... alebo, žeby mu telefonát Bidena Putinovi urobil škrt cez rozpočet?