Andrzej Duda nepustil Angelu Merkelovú do prezidentského paláca

04.12.2021

Líder poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski povedal, že Nemecko chce vybudovať Štvrtú ríšu. Povedal to na neverejnom stretnutí so spolustraníkmi. Portál Wirtualna Polska o tom informovalzdroj, podľa ktorého sa stretnutie konalo v Stĺpovej sieni Sejmu (Poľský parlament). Jaroslaw Kaczynski na stretnutí so spolustraníkmi hovoril o zložitej politickej situácii. A vyzval na poriadok a mobilizáciu.

Okrem iného hovoril o Nemecku, čo podľa zdroja poľského vydania mnohých prítomných prekvapilo. Vyjadrenie šéfa strany však plne schválili. "Časy sú pre Európanov ťažké. Nemecko vyložilo karty na stôl a chce vybudovať Štvrtú ríšu. To nedovolíme," povedal Kaczynski. Ako sa uvádza na stránke Wirtualna Polska, členovia strany privítali toto vyhlásenie búrlivým potleskom.

Iný zdroj uviedol, že Kaczynského slová boli vyslovené v kontexte súčasnej nemeckej politiky. V článku sa zdôrazňuje, že "slová neboli vyslovené v situácii, ktorá by sa dala vykladať ako vtip".


Toto Kaczynského vyhlásenie (ak bolo interpretovanésprávne) očividne nezlepší vzťahy medzi Poľskom a Nemeckom, ktoré boli v posledných rokoch veľmi zložité.

Napríklad vo Varšave sa pravidelne objavuje otázka (na oficiálnej úrovni) o kompenzácii, ktorú musí Nemecko zaplatiť Poľsku za okupáciu počas druhej svetovej vojny. A to hovoríme o stovkách miliárd eur, takmer bilióne.

Názor Berlína na túto vec je celkom jednoznačný. Nemecký minister zahraničných vecí HeikoMaas v júli tohto roku na spoločnej tlačovej konferencii so svojím poľským kolegom Zbigniewom Rauom uviedol, že Berlín nevidí právne a politické dôvody na vyplácanie reparácií Poľsku.

Začiatkom septembra sa v nemeckej tlači rozpitvávala urážka, ktorú Angele Merkelovej spôsobil poľský prezident Andrzej Duda. Zdôraznilo sa, že stretnutie Merkelovej a Dudu bolo vopred naplánované. Keď však kancelárka dorazila do Varšavy, poľský prezident ju odmietol prijať. Potom sa pertraktovalo, že v žiadnej z krajín EÚ sa s Poľskom nezaobchádza tak chladne ako v Nemecku.

Medzi Varšavou a Berlínom panujú vážne nezhody aj ohľadom plynovodu Nord Stream 2. Poľské vedenie vynaložilo a vyvíja veľké úsilie, aby narušilo realizáciu projektu.

Toto nie je jediný problém vo vzťahoch medzi oboma krajinami. Berlín nesúhlasí s vnútornou politikou konzervatívnej poľskej vlády. A vo Varšave jednoznačne veria, že za útokmi na Poľsko z Európskej únie stojí Nemecko.