Joe Biden odovzdal prezidentskú funkciu žene

22.11.2021

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová pôsobila ako úradujúca prezidentka 85 minút, zatiaľ čo Joe Biden bol v narkóze počas bežného lekárskeho vyšetrenia, uviedla CBS News. Harrisová sa tak stala prvou ženou v histórii, ktorá slúžila ako prezidentka Spojených štátov. Zaplať pánboh, že len tak krátko, vydýchli si jej neprajníci. Alebo, žeby to bol metodický nácvik pod vedením Baracka Obamu?

"Vzhľadom na to, že prezident Biden absolvoval rutinnú lekársku prehliadku, dnes (20.11.2021) došlo k historickému, aj keď krátkodobému prechodu moci," oznámila CBS News. Viceprezidentka Kamala Harrisová je prvou ženou, ktorá zastáva funkciu prezidentky. Korešpondentka CBS News Nancy Cordesová bola v tom čase v Bielom dome.

"Ahoj Nancy. Pokiaľ som pochopil, práve ste dostali správu o vyšetrení prezidenta," oslovil ju moderátor.

N. Cordesová, spravodajkyňa CBS:

"Áno, správa je v mojich rukách a je dosť podrobná: má šesť strán. Prezidenta dnes podľa nej vyšetrila skupina špecialistov. Správa poukazuje na dve zmeny v prezidentovom zdravotnom stave od poslednej kontroly. Po prvé, autori správy, podobne ako mnohí ďalší pozorovatelia, poznamenali, že prezident si počas verejných prejavov začal častejšie odkašliavať. Lekári dospeli k záveru, že príčinou bol refluxkyseliny a odporučili prezidentovi, aby naďalej užíval blokátory kyseliny."

"Po druhé, správa hovorí, že prezidentova chôdza je menej flexibilná ako pred rokom. Podľa lekárov za to môže vertebrálna artróza, ale aj minuloročná zlomenina nohy a drobná dysfunkcia nervov na nohách."

"Celkovo strávil prezident v zdravotníckom centre WalteraReeda viac ako päť hodín. Za 85 minút, ktoré strávil v narkóze počas kolonoskopie, sa viceprezidentka Kamala Harrisovástala prvou úradujúcou prezidentkou v histórii USA."

"Prezident Biden po návrate z vyšetrenia oznámil, že sa cíti skvele, a potom pristúpil k tradičnému rituálu omilostenia moriek na Deň vďakyvzdania. Tento rok to boli dve morky - s prezývkami "arašidové maslo" a "džem".

"V súhrne lekári uviedli, že prezidentom zostáva zdravý, energický 78-ročný muž, ktorý bude mať zajtra 79 rokov."

"Je zvláštne, že tieto morky nepomenovali "Pfizer" a "Moderna". Ďakujem Nancy," uzavrel reportáž moderátor.

Hovorkyňa Bieleho domu poznamenala, že podobné situácie sa už vyskytli v rokoch 2002 a 2007. Vtedy prezident George W. Bush pre zdravotné problémy nakrátko preniesol moc na viceprezidenta. Možnosť takéhoto opatrenia je stanovená v ústave Spojených štátov amerických. Vidno, že rozvinutá demokracia USA počíta s každou situáciou a má na to pravidlá. Pred narkózou J. Binden pošle Kongresu list, že jeho právomoci prechádzajú na viceprezidentku a po narkóze za 85 minút pošle zrušujúci list. Nemôže nastať situácia, kedy sa začnú politici handrkovať ako v ČR, že čo urobiť s právomocami prezidenta. V správe sa neuvádza, či KamalaHarrisová na ten čas prevzala aj povestný červený kufrík.

Je potešiteľné, že prezident, okrem uvedených ťažkostí je zdravý. Veď na pálenie záhy stačí denne cmúľať tums. Menej flexibilnú chôdzu si mohli občania všimnúť u prezidenta hlavne pri používaní schodov. Nevieme, či sa v správe uvádza, ako lekári hodnotia občasné pochrapkávanie J. Bindena na verejnosti, a či nejde o spavú nemoc.

Dodajme, že kolonoskopia slúži na vyšetrenie rakoviny hrubého čreva. Na samotné vyšetrenie sa používa ohybný optický prístroj, kolonoskop. Zavádza sa cez konečník. Lekár postupne zasúva prístroj do hrubého čreva. Cez kolonoskopprúdi vzduch, ktorým sa oddialia črevné steny. Vďaka tomu vie lekár manévrovať s prístrojom a citlivou kamerou si detailne prehliadne sliznicu a steny čreva. Kolonoskop lekár posúva hrubým črevom až do jeho začiatočnej časti (slepého čreva) alebo v prípade potreby až do koncovej časti tenkého čreva.

Ak lekár spozoruje polyp alebo iný podozrivý nález, môže cez kanál prístroja zasúvať rôzne pomocné nástroje. S ich pomocou odoberie vzorky na histologické vyšetrenie alebo odstráni polyp.

Prezident Biden po návrate z kolonoskopického vyšetrenia oznámil, že sa cíti skvele. Údajne mu vybrali jeden polyp. Známy chirurg hneď kontroval, že prezidenta si začal ešte viac vážiť, pretože počas svojej dlhoročnej praxe sa nestretol s človekom, ktorý by sa po kolonoskopii cítil skvele. Skôr sa jedná o jedno z najnepríjemnejších vyšetrení. D. Trump by povedal: "Bravo Joe!"

Po tomto konštatovaní lekárskeho konzília americký prezident Joseph Biden uistil svojich priaznivcov o plánoch uchádzať sa o druhé funkčné obdobie v roku 2024.

Ako poznamenal Washington Post, americkí demokrati navrhujú, aby sa Biden volieb nezúčastnil pre svoj vek - v čase volieb bude mať 81 rokov. "Jediné, čo som od neho počul, je, že plánuje znova kandidovať. A som tomu rád," povedal bývalý demokratický senátor Chris Dodd.

"Nebude kandidovať vtedy, ak si uvedomí, že nemôže robiť prácu fyzicky a duševne," povedal bývalý guvernér Pennsylvánie Ed Rendell.

Noviny zároveň zdôrazňujú, že takéto ubezpečenia nezastavili diskusie medzi demokratmi o tom, či sa Bidenovo meno v roku 2024 objaví na hlasovacích lístkoch.

Nuž, čo konštatovať na záver. Prezident Joe Biden je zdravý a vitálny a hodlá kandidovať aj v prezidentských voľbách v roku 2024. Zrejme Kamala Harrisová bude opäť korunnou princeznou. Chce sa nám len povedať: "Bravo Joe!"