Joe Biden svojou politickou neohrabanosťou “šikovne” spája Rusko s Čínou

19.03.2021

Čína zaslala pozvánku najvyššiemu ruskému diplomatovi Sergejovi Lavrovovi na stretnutie v Pekingu po rokovaní s USA, čo ilustruje užšie väzby medzi týmito dvoma mocnosťami, pretože obe čelia čoraz väčšiemu tlaku Washingtonu.

Podľa krátkej tlačovej správy vydanej v Pekingu prijal Lavrov vo štvrtok pozvanie čínskeho ministra zahraničia Wang Yiho. Lágrov príde na návštevu čínskeho hlavného mesta od 22. do 23. marca.

Ponuka prichádza v čase, keď sa najvyšší predstavitelia administratívy Joea Bidena, konkrétne minister zahraničných vecí Tony Blinken a poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan, stretli so svojimi čínskymi partnermi v Anchorage na Aljaške.

Summit sa vo štvrtok začal ohnivým štartom. Blinken vo svojich úvodných prejavoch vychrlil na Čínu sériu obvinení z údajného "ekonomického nátlaku" spojencov USA, porušovania domácich práv a narušenia "poriadku založeného na pravidlách".

Najvyšší diplomat z Pekingu, Jang Ťie-čch, mu to čoskoro vrátil späť a okrem iného kritizoval aj úvodný americký 15-minútový monológ, v prejave v ktorom USA odsúdil za použitie "svojej vojenskej sily a finančnej hegemónie na vykonávanie jurisdikcie s dlhými ramenami a potlačenie ďalších krajín".

Tento testovací summit nasledoval po novom kole amerických sankcií proti 24 úradníkom v Číne a Hongkongu začiatkom tohto týždňa, ako aj po tvrdom spoločnom vyhlásení Blinkena a jeho japonských súputníkov, v ktorom tiež obvinil Činsku republiku z nátlaku, pričom podporuje tvrdenie Tokia o sporných otázkach o Ostrovy Senkaku, v Číne známe ako Diaoyu Islands.

Pretože Bidenova vláda uplatňuje mnoho rovnakých politík proti Číne, aké vládli aj za bývalého prezidenta Donalda Trumpa, zachovala si podobne aj väčšinu nepriateľského postoja svojho predchodcu k Moskve a začiatkom tohto mesiaca uvalila na krajinu sankcie za údajnú otravu opozičnej osobnosti Alexeja Navaľného.

Biely dom dokonca uviedol, že na začiatku tohto týždňa uvažuje uvaliť ešte ďalšie pokuty, poukazujúc na nové tvrdenia o zasahovaní do volieb v prezidentských pretekoch v roku 2020, ktoré sú načrtnuté v utajenom spravodajskom hodnotení, ktoré je do veľkej miery bez dôkazov.

Biden posunul svoju rétoriku ešte na inú úroveň počas nedávneho rozhovoru pre ABC News. Súhlasil s komentátorom Georgom Stephanopoulosom po tom, čo ruského prezidenta Vladimira Putina nazval "zabijakom".

Putin reagoval pozvaním Bidena na online verejnú diskusiu, ktorú však tím Biden zatiaľ vylúčil s odvolaním sa na "nabitý" program.

V rozhovore pre Interfax začiatkom tohto mesiaca zdôraznil pekinský veľvyslanec v Moskve Zhang Hanhui "širokú škálu spoločných záujmov" medzi týmito dvoma mocnosťami a uviedol, že Čína je "pripravená udržiavať interakciu s ruskou stranou v oblasti vzťahov medzi našimi krajinami a Spojenými štátmi. "

Zároveň vyjadril poľutovanie nad tým, že čínsko-americké vzťahy sa "odklonili od správnej cesty", a vyzval Washington, aby "napravil [svoje] chyby" a "naučil sa mierovému spolunažívaniu s krajinami s rôznymi dejinami, kultúrami a systémami".