Kažimír ho vraj nechcel - to všetko šéf!

29.01.2021

František Imrecze bol prezidentom finančnej správy. Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Jej poslaním je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ.

František Imrecze viedol finančnú správu od roku 2012, o jeho prípadoch písal aj zavraždený novinár Ján Kuciak. Pod jeho vedením prešla daňová časť finančnej správy na nový informačný systém finančnej správy. ISFS-SD nahradil zastaraný systém, ktorý fungoval ešte od 90-tych rokov minulého storočia.

Kritizovali ho za nevyšetrenie Bašternáka, kamarátstvo s Výbohom, informačný systém za 60 miliónov, ktorý nefungoval.

Finančná správa pod jeho vedením čelila obvineniam zo zvláštneho pôsobenia. V roku 2014 rozprášil vyšetrovací tím, ktorý riešil podozrenia z fiktívnych obchodov vo firme Ladislava Bašternáka. Tridsiatka vyšetrovateľov na Kriminálnom úrade Finančnej správy tak musela ukončiť svoje vyšetrovanie Bašternáka. Dôvod: reorganizácia. Média na to upozornil interným listom daniarov anonym. Imrecze tento krok obhajoval tým, že žiadnemu z vyšetrovateľov nebol odňatý vyšetrovací spis.

Na jeseň 2017 musel ako prezident finančnej správy vysvetľovať, ako došlo k úniku daňových informácií týkajúcich sa firmy vtedajšieho prezidenta Andreja Kisku. Citlivé dokumenty z účtovníctva spoločnosti KTAG totiž skončili vo viacerých médiách. Prezident Kiska vtedy podozrieval z úniku finančnú správu.

Osudnými sa mu nakoniec stali podozrenia z únikov na cle. Európsky úrad boja proti podvodom, OLAF, totiž pri vyšetrovaní dovozu textilu a obuvi z Číny do Európskej únie odhalil colné podvody v celkovej hodnote 2,2 miliárd eur.

Približne 300 miliónov eur sa malo týkať tovaru vstupujúceho do Únie práve cez Slovensko. Imrecze síce argumentoval tým, že za všetkým sú nové pravidlá, ktoré OLAF zaviedol a problémy nemá len Slovensko, funkciu však nakoniec položil.

Urobil tak spontánne na zasadnutí finančného výboru v septembri minulého roka. Zaskočil tým aj vtedajšieho ministra financií Petra Kažimíra. Z čela finančnej správy odišiel k 1. októbru 2018.

Zaujímavé, že zo zdroja blízkeho finančnej správe, vyšla informácia, že Kažimir sa už v roku 2012 vyjadroval, že "Imrecze je zvláštna tlačenka od šéfa". Pod "šéfom" sa v prostredí blízkom strane smer rozumel jej predseda RF...

NAKA v piatok 29.1. skoro ráno zadržala bývalého riaditeľa finančnej správy Františka Imreczeho. Išlo o nominanta Smeru a priameho podriadeného bývalého ministra financií Petra Kažimíra, ktorý teraz vedie Národnú banku Slovenska.

Dnes vydal aj guvernér NBS Peter Kažimír nasledovné vyhlásenie ku zadržaniu Imreczeho:"Súčasné dianie okolo jeho osoby je vecou orgánov činných v trestnom konaní a mne neprislúcha to nijakým spôsobom komentovať." Pritom minister financí a dnešný guvernér nbs bol dlhé roky bezprostredne nadriadeným Imreczeho...

Zdá sa, že sa to na Petra Kažimíra začína tiež nejako valiť. Pred dvomi týždňami vyšetrovateľ NAKA oznámil začatie trestného stíhania v mnohomiliónovej kauze Cyperského Lemikonu. V tejto kauze bol Peter Kazimír štátnym tajomníkom ministerstva financií v dobe kedy sa záhadných okolností poslalo na Cyprus skoro 14 miliónov EUR.

O pár rokov nato zachránilo firmu Sceptrum a.s. so sidlom v Modřiciach (Česká republika), kde mal 50% podiel  práve Peter Kažimír, pred konkurzom záhadných 3 milióny EUR donesených z Cypru právnikom blízkym Kažimírovi. Doteraz sa nevysvetlilo, ako sa tieto peniaze na Cypre zjavili...

Údajne ich spojovníkom - Kažimíra a Piterku - bola cyperská schránková firma Tyree Trading Limited so sidlom Ακροπόλεως, 59-61, SAVVIDES CENTER, Floor 1, Flat 102 2012, Λευκωσία, Κύπρος.

Dole pod článkom je jedna z registračných listín firmy Tyree z cyperského tegistra s menom pravdepodobne “bieleho koňa” zastupujúceho túto firmu.

Reč je v tejto súvislosti o právnikovi Ivanovi Piterkovi, s ktorým Kažimír spoluvlastnil do roku 2011 brniansku firmu Sceptrum. Práve spomínaný Piterka mal spolu s kontroverzným Ladislavom Bašternákom developovať bytový komplex Bonaparte v Bratislave.

Čo je však zaujímavejšie: "V roku 2011, za skrátenej vlády Ivety Radičovej, daniari odklepli vratku DPH 3,6 milióna eur aj na Bonaparte," píše na margo spomínanej dvojice v jednom článku časopis TREND už v roku 2016.

Pri zmienke o právnikovi "namočenom" v kauze, ktorá hýbala dlhé mesiace Slovenskom, sa bývalý minister a dnešný guvernér NBS vyjadroval opatrne.

"Od roku 2006 s ním nemám žiadny biznis a vzhľadom na jeho typ práce sa s ním ani pravidelne nestretávam. O jeho účasti v Bonaparte som sa dozvedel až z otázok médií. Nemal som dovtedy žiadnu operatívnu informáciu ani o kauze Bonaparte," dušuje sa Kažimír.

Ako sa ďalej v článku spomína, pred 10 rokmi bol Kažimír v spoločnosti Sceptrum 40-percentným akcionárom, pričom majetok firmy podnikajúcej v oblasti realít sa pohyboval zhruba na úrovni 200 miliónov českých korún.

"Ja som z firmy preč od roku 2011, keď som svoje akcie predal aj pre možné reputačné riziko, keďže ten spor o ovládnutie firmy cez konkurz sa mohol vyvinúť všelijako," povedal Kažimír narážajúc na spor z roku 2010, keď akcionári previedli svoje pohľadávky voči firme práve na Ivana Piterku.

No to nie je všetko čo stojí v tejto súvislosti za zmienku. V neposlednej miere bude podrobená prieskumu aj zaujímavá podnikateľská činnosť manželky pána Kazimira a manželky bývalého guvernéra Jozefa Makúcha.

Minulý týždeň zverejnil portál Aktuality.sk článok o tom, ako sa na ministerstve financií zrealizoval IT projekt s pochybnou užitočnosťou, zato so známymi menami v pozadí. Ústrednou postavou je aj Jozef Brhel o ktorého prejavuje teraz eminentný záujem NAKA. Pod článkom je zobrazená sieť zainteresovaných v tejto kauze...

No okrem hlavnej línie stojí za zmienku jeden detail - Peter Kažimír a manželka bývalého guvernéra NBS Helena Makúchová boli isté obdobie spoločnými akcionármi v jednej firme. 

A aby toho nebolo málo, ako sme povedali vyššie, aj manželky Petra Kažimira a bývalého guvernéra NBS Jozefa Makúcha si v minulosti spoločne zapodnikali. A otázkou tu určite bude zistiť aj to, ako získali svojho času tieto dámy na svoje podnikanie úver údajne  viac ako 9,5 mil €...

Všetky tu uvedené kauzy postupne detailne rozoberieme na našich stránkach, pričom o vyjadrenie požiadame aj aktérov - ak nám budú ochotní odpovedať, prípadne ak budú môcť odpovedať...