Keď Rasťo má vajce, tak Jaro chce erb

15.06.2020

Tentoraz bude reč o tom, ako samosprávy v čase koronakrízy šetria. Konkrétne sa jedná o Trnku, ale nie toho "slávneho" ex generálneho prokurátora Drahoša, ale jeho menovca Rasťa, župana Košického samosprávneho kraja. 

Tiež Jaro si povedal: "Keď Rasťo má vajcia, tak ja budem mať erb." V tomto prípade sa jedná o otca mesta Košice Jaroslava Polačeka. Ako priniesol informáciu denník Korzár dňa 12. 6. 2020 obaja páni prinútili šetriť na magistráte, či kraji, všetko čo malo ruky a nohy. 

Aby si mohli kúpiť veci v čase koronakrízy veľmi dôležité: 1) Trnka XXL vajce, 2) Polaček erb mesta Košice od národného umelca Arpáda Račka.

Na obranu oboch pánov treba povedať, že vlastne tiež ušetrili. Rasťo Trnka pôvodne nevedel, koľko vajec potrebuje, či jedno alebo dve, aby nakoniec uvažoval o vajciach štyroch. Nakoniec sa uskromnil a objednalo sa len jedno vajce za skoro päťtisíc (4 999 eur), teda medzi nami kresťanmi 3 x 4 999 je 14 997 eur za tri vajcia, slušný peniaz, ktorý ušetril. 

Jaro Polaček si zasa siahol počas koronakrízy na svoj takmer 6-tisícový plat a pohyblivú časť nechcel, tak sa jej zriekol. Zasa v kancelárii bývalých mešťanostov v Historickej radnici dal inštalovať "sochu" erbu za 9 900 eur

Akcie pravdepodobne neboli koordinované. Obaja páni totiž jeden druhého príliš "nemusia". Pozitívne je, že obaja "načuchli" biznisom a stanovili Baťovské ceny. Hoci Baťa by ich asi nepochválil... Obaja páni majú niečo spoločné - vyšli z radov aktivistov. A diela boli jedinečné, takže od zmluvy nebolo možné odstúpiť.

Čože je to päťtisíc, vo výpadku 22 miliónov župy v dôsledku krízy sa to stratí.

Rasťo Trnka mal dilemu. Možno sa budil v spánku, aby spotený riešil rébus: "Potrebujem jedno, dve alebo štyri vajcia?" Predstava, že na námestí Maratónu mieru budú štyri XXL vajcia ho fascinovala a totálne pohltila. Na prvom vajci bude symbol Zemplína, na druhom Abova, na treťom Spiša a posledné vajce bude patriť Gemeru. Toto chcú moji voliči! Veď aj na sociálnej sieti to chvália. Treba vyzdvihnúť, že R. Trnka absolvuje 2. ročník duálneho vzdelávania v obore župan, a tak vzhľadom na koronakrízu využil svoje zručnosti zo štúdia a kúpil len jedno vajce. 

Využil k tomu požehnanie tých asi 1 % priaznivcov, ktorí chodia na jeho facebook. Urobil anketu, aby mu jednomyseľne potvrdili, že má kúpiť jedno vajce s motívom obce Kojšov. Kríza - nekríza. A tak Rasťo (pardon župa) 1. apríla 2020 zaplatil za vajce 4 999 eur. Nemohol aspoň 2. 4. 2020, aby to nevyzeralo ako "šaľeni apriľ"? Veď veľa ľudí si mohlo na deň bláznov položiť otázku: "Nepotrebuje pán župan vajcia dve?" Na Veľkú noc už žlté XXL vajce pútalo pozornosť prázdnych ulíc.

Toto je kardinálna otázka, ktorú bude musieť riešiť zastupiteľstvo Košickej župy a poprípade to aj dať do rozpočtu:

  • Stačí na námestí Maratónu mieru na Veľkú noc jedno vajce s motívom spišskej obce Kojšov? (ozval sa nám totiž obyvateľ zo Zemplína, konkrétne z Ptrukše, že oni by chceli tiež svoje vajce)
  • Zaplatí župa štyri vajcia, aby mali zastúpenie jej všetky historické časti?
  • Ako sa bude riešiť to, že Spiš už má zastúpenie v podobe obce Kojšov? Budú aj ostatné časti zastúpené konkrétnymi obcami? V tomto prípade redakcia urobila dopredu anketu a tú sú odporúčania: Zemplín - obec Ptrukša, Abov - obec Kokšov-Bakša, Gemer - obec Brdárka.
  • Ak XXL vajcia budú reprezentovať konkrétne historické časti župy, potom vajce Kojšov sa zruší, zničí, alebo reparuje?

Láskavý čitateľ a volič vidí, že situácia je zložitá. Snáď to poslanci kraja vyriešia tak, aby po županovi R. Trnkovi po budúcich voľbách aspoň to jedno vajce zostalo. Aj to len na Veľkú noc.

Čože je to desaťtisíc, vo výpadku 40 miliónov mesta v dôsledku krízy sa to stratí.

Otec mesta Košice Jaroslav Polaček pôvodne možno tiež rozmýšľal o nejakom tom vajci pred Bielym domom. Musel však zobrať do úvahy, že:

  • vajce už má subordinačne vyšší územný celok Košická župa
  • by potreboval 22 vajec, lebo mesto má 22 častí (mohol by počkať, lebo minule ho "nasrdili" starostovia a údajne beží anketa na sociálnej sieti Polačeka na zníženie počtu mestských častí; potom by potreboval možno len 9 vajec
  • čo by povedali starostovia, keby každý musel dať mestu po jednom vajci za svoju mestskú časť
  • muselo by to zatiahnuť mesto, no a 22 XXLvajec by stálo zhruba 110 000 eur, a to by zasa "jačali" starostovia, že to je celoročný rozpočet malej mestskej časti
  • keby obklopilo Biely dom 22 XXLvajec, určite by sa našli "posmievačikovia", ktorí by ho premenovali na Dom u zlatej nosnice

Polaček zvolil iný variant: "Kúpim erb mesta a umiestnim ho do kancelárie mešťanostov, kde prijímam vo štvrtok vopred ohlásené návštevy a iných prosebníkov. Aspoň to dodá majestát."

Jaroslav N. sa v minulosti pohyboval v biznise, a preto sme sa ho pýtali na inštitút vopred ohlásených návštev u otca mesta. Povedal: "Primátori prichádzajú a odchádzajú. Ľudia si ich pamätajú podľa skutkov. V tomto smere si najviac vážim Rudolfa Schustera. Každý deň prebehol ráno mesto, aby videl na mieste, ako sa rešpektujú nariadenia mesta. Na mieste vedel pokarhať, ale aj pochváliť a neformálne vyriešiť problém. Mal názor, že on potrebuje podnikateľov a nie naopak, aby sa mu doprosovali prijatia. Pri neformálnych schôdzkach zháňal sponzorské peniaze pre mesto. Mal tú vlastnosť, že keď som mu prisľúbil financie na dlažbu Hlavnej ulice, nezabudol na to, dôsledne to sledoval a neváhal aj urgovať. Možno terajšiemu otcovi mesta by sa zdalo, že R. Schuster sa ponižoval prosbami u podnikateľov. Opak je pravdou. Vládli férové vzťahy a platili aj ústne zmluvy, ktoré sa potvrdzovali podaním ruky."

Podnikateľ bol toho názoru, že ak by chcel Rudolf Schuster takýto erb, našiel by sponzora a nezaťažoval rozpočet mesta.

Mesto argumentuje, že sumičku 9 900 eur preplatilo v januári 2020 a to po koronavíruse a výpadku rozpočtu ešte nebolo ani slychu. Oponujeme:

  • rozpočet sa schvaľoval pre nezhody a nedostatok zdrojov až vo februári
  • v rozpočte mesto krátilo príspevky malým mestským častiam
  • mesto zvýšilo dane a poplatky, napríklad daň z nehnuteľností vyletela až o 240 %
  • ušetrili aj na dôchodcoch, ktorým "zabudli" oznámiť, že majú nárok na zníženie dane z nehnuteľností o 50 % - podmienka písomne o to požiadať

V takejto situácii dať desaťtisíc za relatívne neprioritnú vec je nehorázne.

Po vlne kritiky situáciu nechal J. Polaček "vyžrať" šéfke Archívu mesta Košice, ktorá podľa Korzára argumentovala takto: "Sme veľmi radi, že pán Račko uprednostnil mesto Košice a my sme tento model mohli na základe zmluvy získať začiatkom tohto roka. Vzhľadom na to, že mesto Košice je prvým mestom v Európe a zrejme aj na svete, ktorému bola pred 651 rokmi udelená erbová listina, považovali sme za svoju česť a zároveň aj povinnosť, aby sme tento model erbu mohli umiestniť do priestorov Historickej radnice."

Ďalej radnica argumentuje tým, že rozvíja kultúrne dedičstvo, dokonca Polačekove návštevy erb aj obdivujú. Preto sa pozrime, čo urobil otec mesta na poli rozvoja kultúry v meste počas svojej duálnej výuky na primátora. Pritom treba podotknúť, že niektoré problémy zdedil, ale to neznamená, že ich netreba riešiť.

  • Kunsthalle - temer žiadny závan kultúry
  • Kulturpark - zatiaľ neplní očakávania
  • kultúrou čiastočne žije len Tabačka (Kulturfabrik) aj preto, že má bistro a mastne dotácie napriek dlhom
  • Steel Aréna - počet koncertov klesol už pred koronakrízou, a pokiaľ bude platiť, že do konca roka maximálne 1 000 divákov, vyše osemtisícová aréna to "nerozchodí" a hrozí jej osud zhrdzavenej haly Cassoviasport
  • črtajúce sa Národné tenisové centrum na Popradskej, kde by mohli byť kapacitne menšie kultúrne podujatia ako v Steel aréne, sa zdá, že bojkotom otca mesta "konečne" speje do trápneho konca, a tak po Hingisovej Košice košické rodáčky vo svetovom tenise Schmidlovú, či Kužmovú a ani svetový tenis tak skoro neuvidia

Zložité situácie, čo? "Ale terazky som mayorom", tak ich musím riešiť! Zdá sa, že zatiaľ stačím len na nákup erbu tam, kde všetci šetria o dušu.