Kedy budeme očkovať Sputnikom? Nemci na rozdiel od nás neváhajú!

01.04.2021

DW - Oficiálne sú ruské hranice s väčšinou krajín z dôvodu pandémie stále uzavreté. Medzinárodné cestovné agentúry si už ale rezervujú očkovacie cesty do Moskvy - zdanlivo s tichou podporou Kremľa.

"Dva krátke štvordňové výlety do Moskvy s prehliadkou a prehliadkou ruskej vakcíny proti koronavírusom Sputnik V". To je reklama, ktorú nórska turistická agentúra World Visitor inzeruje cestujúcim "hladujúcim" po imunite.

Ceny zájazdov s vakcínami COVID-19 stoja 1 200 - 3 000 EUR (1 400 - 3 500 dolárov), cestujúcim však nebudú účtované poplatky, kým oficiálne nedostanú ruské víza. Pretože krajiny v celej Európe čelia nedostatku očkovacích látok, vyhliadky na očkovanie by mohli byť lákavé pre mnohých cestujúcich - a to aj v prípade, že ruská vakcína Sputnik V ešte nebola schválená na použitie Európskou agentúrou pre lieky.

V Nemecku v posledných týždňoch vládol obrovský hnev verejnosti na pomalé tempo očkovacej kampane. A niektorí Nemci sa rozhodli hľadať pomoc za hranicami.

Počiatoční nemeckí cestovatelia na turné CK World Visitor majú pricestovať do Moskvy na svoju prvú dávku Sputniku V 8. apríla, cesta za druhým očkovaním je naplánovaná o niekoľko týždňov neskôr. DW hovoril aj so zástupcami talianskej agentúry EurAsian Travel, ktorá sa tiež zaoberá logistikou uskutočňovania vakcinačných ciest.

Ruskí úradníci oficiálne nedali zelenú turistom, aby prileteli za účelom očkovania. V skutočnosti sú hranice pre občanov väčšiny krajín EÚ - vrátane Nemcov - stále uzavreté. "V Rusku zatiaľ neexistuje žiadny program očkovania turistov," uviedol 22. marca minister zdravotníctva Michail Muraško. Dodal, že vakcína je iba pre obyvateľov.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok pripustil, že existujú žiadosti o zváženie, "či by mali mať cudzinci možnosť vycestovať a nechať sa tu zaočkovať", a uviedol, že prípadnú "otázku organizácie vstupu cudzincov pre vakcínu" bude musieť vláda ešte len zvážiť. Zároveň však uviedol, že "absolútnou prioritou" sú nateraz občania.

Zdá sa, že aj ruskí úradníci v zákulisí vyvíjajú tlak na to, aby umožnili návštevníkom z EÚ návštevu za účelom očkovania na COVID-19.

Všeruský ľudový front, koalícia verejných politických organizácií založená a vedená prezidentom Vladimirom Putinom, sa aktívne podieľa na plánovaní očkovacích turné. Skupina poskytla redakcii podporný list pre nadchádzajúce cesty, ktorý ma aj DW k dispozícii - list, ktorý pomáha zabezpečiť žiadosti o víza.

Podľa dokumentu je očkovanie pre "ruských a zahraničných občanov" iniciatívou "centrálnej klinickej nemocnice správneho oddelenia prezidenta Ruskej federácie" a Federálnej lekársko-biologickej agentúry, národného ústavu verejného zdravia.

Všeruský ľudový front podporuje aj očkovacie výlety pre ruských občanov žijúcich v Nemecku. Prvých 40 ruských občanov, ktorí pricestujú budúci týždeň, bude musieť v skutočnosti platiť iba za svoje lety. Nebudú musieť minúť ani cent za pobyt v hoteli alebo za zdravotné alebo dopravné náklady v Moskve a okolí. Nie je jasné, kto tieto náklady kryje.

V reakcii na žiadosť o komentár Valery Groyukhanov, koordinátor Všeruského ľudového frontu, potvrdil, že organizácia pomáha ruským občanom žijúcim v Nemecku pri pokusoch o očkovanie. "Vakcína nie je v Nemecku k dispozícii, takže naši dobrovoľníci sú pripravení uľahčiť návštevu ruských občanov v ich domovskej krajine za účelom očkovania proti koronavírusu," uviedol Groyukhanov.

Goryukhanov priamo nereagoval na otázky DW týkajúce sa očkovania cudzincov. V čase zverejnenia tohto článku ruské ministerstvo zdravotníctva taktiež nereagovalo na žiadosť spoločnosti DW o vyjadrenie k právnemu základu pre cesty pre cudzincov.

Je zrejmé, že tieto cesty môžu byť pre Rusko PR bombou - ak budú zahraniční turisti schopní prísť napriek uzavretiu hraníc. Prvá ruská vakcína dostala názov Sputnik V, podľa prvého satelitu na svete. Je to spomienka na vesmírne preteky zo studenej vojny a jasná známka toho, že ruskí predstavitelia sa na očkovaciu kampaň pozerajú cez geopolitickú optiku.

Sputnik V, jedna z troch ruských vakcín, bola vlani vypustená do praxe napriek informáciám, že záverečná fáza pokusov nebola dokončená. Putin označil ruskú vakcínu za "najlepšiu na svete" a pochválil sa tým, že 55 krajín už schválilo Sputnik V, ktorý bol označený za 91,6% účinný, ako vyplýva zo štúdie zverejnenej v renomovanom vedeckom časopise The Lancet.

Albert Sigl, spolumajiteľ spoločnosti CK World Visitor, pre DW uviedol, že počiatočné cesty budú mať veľké ohlasy v tlači - cestujúci sa rozdelia do jednej "skupiny pre tlač", ktorej sa venuje pozornosť médií, a skupiny, ktorá chce zostať mimo očí verejnosti.

Elisabeth Straub, 56-ročná textárka v Berlíne, je jednou z Nemiek, ktoré plánujú na budúci týždeň vycestovať do Moskvy na útek. "Pri pandémii by ľudia nemali myslieť príliš politicky," povedal Straub pre DW. "Namiesto toho by mali premýšľať o tom, ako dať všetkých čo najrýchlejšie zaočkovať, aby sa zabránilo pandémii." Straub povedala, že sa chce dať zaočkovať, pretože často musí pracovať v kanceláriách s otvoreným priestorom a má obavy z choroby.

Manfred L. z Mainzu je ohľadom svojej plánovanej cesty konfliktnejší. "Samozrejme, že sa nechcem stať dlhou rukou Putinovej administratívy," uviedol 63-ročný muž. Dodal však, že "špinavá" politika, ktorá sa vedie medzi vládami a vo farmaceutickom priemysle, ho presvedčila, aby pokračoval v ceste. "Už nechcem hrať túto hru," povedal. "Toto je teraz o mne. A preto len poviem: budem malé prasa a urobím toto." A dodal: "Len sa bojím, že ak ma COVID dostane, skutočne ma dostane."

Manfred uviedol, že čelí kritike zo strany priateľov a rodiny a nechcel, aby bolo jeho meno zverejnené zo strachu pred verejnou reakciou - vrátane platenia za očkovanie pred tým, ako príde na rad v Nemecku.

Hospodárske záujmy sa zdajú byť hlavným faktorom pri ponúkaní očkovacích ciest, ktoré by potenciálne mohli zachrániť ruský sektor cestovného ruchu, ktorý podľa šéfa ruského ministerstva hospodárstva stratil okolo 500 miliárd rubľov (5,6 miliárd eur / 6,6 miliárd dolárov), keď sa zahraniční turisti v roku 2020 zdržiavali mimo Ruska - uviedla federálna agentúra pre cestovný ruch.

To isté platí pre cestovné spoločnosti mimo Ruska, povedal Sigl: "Nám ako cestovnej kancelárii nebolo dovolené uskutočňovať výlety dlhšie ako rok. Nemám v tejto súvislosti vôbec žiadnu politickú motiváciu. Toto je iba obchodný model, ktorý sa ponúka."

Podľa agentúry sa doteraz len na jeden z výletov na Sputnik V zaregistrovalo viac ako 700 nemeckých občanov. A Sigl uviedol, že jeho ruskí partneri dostali pevné uistenie, že očkovacia turistika bude možná.

Sigl uviedol, že bol v úzkom kontakte s ruskou leteckou spoločnosťou Aeroflot. CK World Visitors si u dopravcu rezervoval 650 miest. Spoločnosť Aeroflot pre DW uviedla, že "tieto informácie nemôže potvrdiť" a dodala, že "nemáme žiadne informácie o organizácii očkovacích zájazdov pre zahraničných občanov".

Sigl však uviedol, že verejné odmietnutia ruských predstaviteľov nič neznamenajú. "Teraz nemôžete dôverovať totiž žiadnemu z našich konkurentov," uviedol. "Oficiálne vám všetci povedia, že to nerobia." Dodal, že ekonomický záujem na zavedení očkovacej turistiky je obrovský.

"Táto koncepcia by umožnila spoločnosti Aeroflot dostať všetky svoje lietadlá späť do vzduchu," uviedol Sigl.